Free cookie consent management tool by TermsFeed

Moderní dřevostavby: Máme tipy na účinné zabezpečení 

Když stavíme naše moderní dřevostavby, vždy si představujeme, jak v nich budete spokojeně žít. S každým předáním cítíme především radost, protože je další splněný sen za námi. Ale ono to vlastně tím předáním nekončí. Váš sen o životě v rodinném domě teprve začíná. Rodinný dům se stává vaší oázou klidu, útočištěm, domovem s velkým D. Aby se vaše dřevostavba stala místem, kde jste vy, vaše rodina, majetek a vše, co je vám drahé, v bezpečí, je nutné se o zabezpečení domu postarat. V týmu EasyHomes jsme dali hlavy dohromady a rozhodli se s vámi sdílet naše tipy.

Dřevostavba easy 100 exteriér 2
Dřevostavba easy 100 exteriér 2

Začněte u vchodu. Někdo by možná namítal, že zloději nechodí dveřmi. Opak je ale pravdou. Většina to přes dveře zkusí. Proto je nutné vstupní dveře zabezpečit.

Bezpečnostní dveře: Co vám řekne bezpečnostní třída? 

Bezpečnostní dveře vám ušetří mnoho starostí. Nikdy se nespokojte s nekvalitním výrobkem a vyžadujte certifikát deklarující bezpečnostní třídu. Tento dokument není jen obyčejný „cár papíru“. Bezpečnostní třída vám o dveřích mnoho poví. Bezpečnostní dveře prochází testy v akreditovaných zkušebnách, na základě kterých jim je bezpečnostní třída schvalovaná. Dveře jsou třídou označeny podle toho, jak a jak dlouho odolávají napadení s předem určenou sadou nářadí.

Pro běžné zabezpečení domácnosti se nejčastěji setkáte s bezpečnostními dveřmi 2. a 3. třídy (které jsou označeny zkratkou RC 2 a RC 3) podle ČSN P ENV 1627. U bezpečnostní třídy platí, že čím vyšší číslo ji označuje, tím vyšší míru zabezpečení produkt poskytuje.

EASY 180 Exterior 3
EASY 180 Exterior 3

Nejvyšší míru zabezpečení nabídne bezpečnostní třída RC 4 

Dveře 2. třídy odolají běžným zlodějíčkům, kteří si do „akce“ vezmou jednoduché nástroje a spoléhají se na mechanickou sílu. 3. třída už počítá s většími profíky. Dveře označené třídou RC 3 odolají širší škále nářadí. Pokud byste chtěli jít ještě výše, volte bezpečnostní třídu 4. Tou je již označen velmi kvalitní výrobek, který poskytne nejvyšší míru zabezpečení.

Bezpečnostní dveře vás ale neochrání jen před narušiteli, ale i před hlukem a rozmary počasí. Působí totiž izolačně – hlukově i tepelně.

Bezpečnostní dveře bez bezpečnostní vložky a bezpečnostního kování „nefungují“

Jen u dveří ale zůstat nemůže. Bezpečnostní dveře je nutné doplnit bezpečnostním kováním a bezpečnostní cylindrickou vložkou. Bez dalších dvou prvků není systém kompletní a je tudíž neúčinný. Pokud si pořídíte bezpečnostní kování, ale dveře necháte obyčejné, nebude se zloděj s kováním obtěžovat a dveře prokopne. A tak je to s každou součástí bezpečnostního systému.

Dřevostavba Easy 144 - exteriér 1
Dřevostavba Easy 144 – exteriér 1

Nedílnou součástí každých dveří je cylindrická vložka. Pokud už máte vybrané dveře, nebude její výběr tak náročný. Bezpečnostní třídou by měla cylindrická vložka odpovídat dveřím. Hledejte mezi cylindrickými vložkami klasickými, které jsou pro vstupní dveře vhodné – ne zkrácenými, ty se osazují například do dveří od sklepů.

U výběru bezpečnostního kování rozhoduje kvalita materiálů, bezpečnostní třída i design

A co kování? Na rozdíl od cylindrické vložky je kování něco, co máme na očích. Hlavní úlohou bezpečnostního kování je chránit bezpečnostní cylindrickou vložku. Při výběru kování dbáte kromě funkčnosti a bezpečnostní třídy i na estetiku. Podobně jako u interiérového kování si i tady můžete vybírat mezi rozetovým a štítovým kováním. Dejte si ale pozor i na povrchovou úpravu. Kromě toho, že by měla lahodit vašemu oku, by měla odolat korozi a dalším vnějším vlivům.

Při výběru bezpečnostních prvků je třeba brát v úvahu i to, co vyžaduje pojišťovna, u které máte zařízené pojištění nemovitosti. Zeptejte se, nebo si přečtěte ve smlouvě, jaké na zabezpečení domu klade nároky. Rozhodně tyto podmínky neberte na lehkou váhu. Jsou rozhodující pro proplacení škody v případě pojistné události.

Venkovní žaluzie a rolety vás chrání před narušiteli i před sluncem

Přesuňme se ale ode dveří dál. Účinnou ochranou vašeho domu jsou i venkovní rolety a žaluzie. Okna můžete samozřejmě zabezpečit i bezpečnostní fólií, ale venkovní žaluzie a rolety představují další překážku, která nepůsobí na případné narušitele pouze psychicky, ale tvoří skutečnou bariéru.

Venkovní žaluzie a rolety, které vám v rámci nadstandardní výbavy na vaši dřevostavbu nainstalujeme, vás nebudou chránit jen před sluncem a vedrem, ale starají se i o vyšší míru zabezpečení domu. Předokenní rolety můžete zajistit proti vytažení a vytvořit z nich tak těžko překonatelný pancíř. 

Venkovní stínění oken zatáhnete a roztáhnete i na dálku

V dnešní době není problém stínění ovládat i na dálku z aplikace v mobilním telefonu. Elektrické ovládání žaluzií a rolet je v dnešní době nedílnou součástí konceptu chytré domácnosti. Moderní technologie nám umožňují si na dálku rozsvítit, zatopit i zatáhnout žaluzie. Kromě toho, že to oceníte v momentě, kdy je v případě silného deště zapomenete zatáhnout, si budete libovat i na dovolené. Snadno navodíte dojem obývané domácnosti, i když jste 14 dní pryč z domu. 

Mějte to na kameře

Stálicí v zabezpečení domů jsou kamerové systémy, které můžete instalovat do interiéru i na zahradu. Bývají vybaveny nočním přisvícením a pohybovými čidly. Buď mohou nahrávat nonstop, nebo mohou pořizovat záznam pouze v momentě, kdy čidla zachytí pohyb. Pokud potřebujete instalovat kameru tam, kde ji nemůžete napojit na elektrický proud, nezoufejte. Můžete využít energii ze slunce. Moderní kamerové systémy můžete napájet pomocí malých solárních panelů.

Při výběru kamer doporučujeme dbát na to, zda je produkt určen pro venkovní nebo vnitřní užití. Venkovní kamery jsou stavěny tak, aby byly „vnitřnosti“ chráněny před rozmary počasí. Tyto kamery jsou také odolnější proti mechanickému poškození. Doporučujeme kamery se zabudovaným IR reflektorem, který zvyšuje viditelnost za tmy

Alarmem zabezpečte i druhé podlaží patrového domu

Zcela běžnou záležitostí jsou v dnešní době alarmy. Klasické „drátové“ i bezdrátové alarmy napájené z baterií jsou v moderní domácnosti nutností. Nemusíte se bát, že by svým vzhledem rušily do detailu vyladěný interiér. Moderní alarmy působí minimalisticky a skoro je nevidíte. Instalaci vždy nechte na profesionálech, kteří vám alarm nastaví přesně dle vašich představ. Problém mohou mít majitelé psů a koček, ale i těm mohou specialisté pomoci. Alarm jde nastavit tak, aby nesnímal menší zvířata.

Pokud instalujete alarm a máte patrový dům, máme pro vás jeden tip. Nechte alarmem zabezpečit i druhé podlaží vašeho domu. Zloději jsou zvyklí na to, že si lidé nechávají „pod alarmem“ pouze přízemí, a tak se přes fasádu vydávají směle rovnou do patra, kde je nic neruší. Se zabezpečením celého domu na ně vyzrajete.

Byli vám naše tipy k užitku? Doufáme, že ano a že přispějí k bezpečnějšímu a bezstarostnějšímu bydlení v našich dřevostavbách!