Free cookie consent management tool by TermsFeed

Blower Door Test

Víte, co se skrývá pod pojmem Blower Door Test? Pokud tato slova čtete či slyšíte poprvé, může vám to připadat jako název nějakého akčního filmu z 80. let. Věřte ale, že byste si tento pojem měli urychleně zařadit do svého slovníčku. A to zvláště v tom případě, pokud se chystáte stavět pasivní dům, ale i jednoduše proto, že chcete ve svém domě žít spokojeně a ve zdraví dlouhá léta.

Co je Blower Door Test?

Jste-li významem a důležitostí Blower Door Testu takříkajíc nepolíbení, rozhodně se pro začátek hodí osvětlující definice. Do češtiny jej lze přeložit jako test průvzdušnosti nebo neprůvzdušnosti. Jednoduše řečeno jde ale o test či metodu otestování kvality stavby a celkové vzduchotěsnosti domu. Při testu se  hledají skuliny ve zdivu či ve spojích materiálů, tzv. tepelné mosty, jimiž by mohlo později nejen masivněji unikat teplo, ale také proudit studený venkovní vzduch dovnitř domu. Tato místa se pak stávají ohniskem vzniku plísní, které představují riziko pro dům i pro jeho obyvatele. Výsledkem testu je kromě určení problematických míst obálky budovy, kterým je potřeba věnovat ještě pozornost, také stanovení třídy energetické náročnosti domu.

Komu se test vyplatí

Možná, že se vám tento test může zdát poněkud zbytečnou vymožeností dnešní doby. Absolvování Blower Door testu rozhodně není povinností každého majitele nemovitosti. Pokud vám ale jen trochu záleží na dlouhé životnosti vašeho domova i výši účtu za spotřebované energie, určitě se nevyplatí Blower Door Test jen tak hodit za hlavu.

Můžete takto otestovat téměř jakoukoliv stavbu, nicméně existují takové, u nichž se tento test vyplatí více než u jiných. Mezi takové obecně patří domy, jejichž obvodové zdivo je tvořeno kombinací několika různých materiálů. Zcela konkrétně se pak jedná o pasivní a nízkoenergetické domy a dřevostavby. Test neprůvzdušnosti má ale smysl například také v podkrovních bytech.

Blower Door Test a Nová zelená úsporám

Jak jsme naznačili výše, blower-door test nebo spíše jeho výsledek vám může pomoci ukázat slabiny těsnění a ušetřit o něco víc do rodinné pokladnice. Pokud mluvíme o energiích a úspoře, nemůžeme nezmínit program Nová zelená úsporám. Díky dotacím z tohoto programu se vám totiž může navrátit nemalá část investic do stavby či izolačních a dalších úprav domu. Chcete-li na dotaci dosáhnout, absolvování Blower Door Testu je jednou ze základních podmínek, kterou budete, například u dotací na stavbu pasivního domu, muset splnit.

Průběh testování

Co test zjišťuje jsme si již řekli. Jak ale vypadá samotný průběh testování? Nejčastěji se do vchodových dveří, popřípadě okna, nainstaluje rám s dokonale izolující plachtou. Rám je dále opatřený ventilačním otvorem, skrze který je do celého testovaného prostoru vpuštěn vzduch a následně střídán podtlak a přetlak. Celý vnitřek domu musí být ještě před začátkem testování důkladně připraven, tzn. zaizolován – zavřená okna, dveře, utěsněné všechny odpady a jiné otvory. Délka testu je závislá na velikosti prostoru, ale zpravidla je vše, včetně přípravy domu před testem, hotovo nanejvýše do dvou hodin.

Kdy test ideálně provádět?

Pokud jste se rozhodli pro test průvzdušnosti, jistě vás napadla otázka, kdy je pro něj nejvhodnější doba. Odpověď v tomto případě hlavně záleží na tom, co chcete výsledky zjistit. Chcete-li provést kontrolu zhotovené stavby a najít poslední slabiny izolace, je ideální chvílí pro testování moment, kdy již stavba kompletně stojí, ale stále se dostanete k izolační vrstvě a můžete opravit a doizolovat místa, která v testu vyšla jako problémová. Testování v této fázi určitě doporučujeme všem typům staveb, můžete se tak vyhnout nemalým starostem v budoucnu.

Otestovat průvzdušnost vašeho domu můžete také ve fázi, kdy je zcela dostavěný a připravený jen k vašemu nastěhování. V tomto okamžiku již ale nehledáte chyby. Jde spíše o závěrečný test, při kterém je určena energetická třída domu a mělo by se ukázat, že všechno je tak, jak by jen mělo být. V případě pasivního domu jsou výsledky tohoto testu zařazeny mezi podklady pro žádost o dotaci jeho stavby z programu Nová zelená úsporám. Tímto testem prokazujete, že veškeré energetické systémy domu fungují naprosto perfektně.

Svépomocí nebo s profesionální firmou?

Ač ke spoustě prací souvisejících se stavbou domu stačí jen pár zručných rukou a lze je zvládnout bez problémů svépomocí, u Blower Door Testu si jen se šikovností bohužel nevystačíte. Celý proces i samotná metoda vyžaduje instalaci i dohled odborníka, který se navíc zaručuje za bezpečnost a kvalitu testu i pravdivost a průkaznost naměřených výsledků. Určitě proto doporučujeme oslovit profesionální firmu, která vše provede tak, jak má. Máte dřevostavbu od Easyhomes? Za svou práci bychom dali ruku do ohně a rádi vám její kvalitu prokážeme i prostřednictvím Blower Door Testu. Nemusíte tedy poptávat jinou firmu, vše pro vás zařídíme my.