Pěkných pozemků vhodných ke stavbě je dnes jako šafránu. Když začínáte s hledáním pozemku, máte standardy nastavené pravděpodobně docela vysoko – představujete si, že bude krásně rovný, bude mít pravidelný tvar, bude připojen na vedení elektřiny a plynu, vodovodní řad a kanalizaci, bude v bezpečné čtvrti… Rozhodně nejste zvědaví na pozemky ve svahu nebo ty, kde bude potřeba vybudování jímky nebo „ČOVky“. Postupně ale začínáte s kompromisy.
Kanalizační sítě obce mají svoji kapacitu – novostavby mnohdy nelze napojit
V posledních letech zažíval realitní trh opravdový boom. Komu se nepodařilo najít krásný domek „z druhé ruky“, rozhodl se zpravidla pro to, že bude stavět. Pozemků ale není nevyčerpatelné množství. Proto při hledání pozemku stavíme na první místo to, aby byl vhodný k výstavbě rodinného domu dle územního plánu dané obce. Bohužel mnohé takové pozemky nejsou vždy podle našich představ. Zejména kanalizační sítě v obcích mají svou kapacitu – a ta opět není neomezená. Mnohé nové nemovitosti nelze na kanalizaci připojit.
3 možnosti – jímka, septik nebo ČOV
Majitelé pozemků, kteří ví, že svůj dům nebudou moct napojit na kanalizační síť, mají v podstatě tři možnosti – mohou instalovat jímku, septik nebo domovní čistírnu odpadních vod. My se v našem článku zaměříme na jímky.
Co je jímka?
Jímky, či žumpy, už dávno nejsou jen záležitostí chat a chalup na vesnicích. Stále více je to i otázka novostaveb. Víte, co je vlastně jímka? Jímka je sběrnou nádobou na odpadní a splaškové vody z domácnosti. Odpadní vody do ní jen přitékají, neodtékají. Je tedy nutné ji při naplnění vyvážet. Při porovnání s ČOV a septikem jsou pořizovací náklady na jímku nejnižší, i proto jí mnozí při stavbě dají přednost.
A jak moderní jímky vypadají? Nepředstavujte si betonové jímky, které známe právě z vesnic, kde takovou jímku mělo skoro každé stavení. Moderní jímky jsou plastové. Proč? Důvod je prostý. Používané plasty jsou nenasákavé, nepropustné a také odolné.
Co vás čeká na úřadech?
Instalace plastové jímky nemusí být složitá. V první řadě je ale třeba říct, že před instalací jímky je potřeba vyřídit vše na úřadech. Vzhledem k tomu, že u jímky nedochází k vypouštění odpadních vod, tak vám bude stačit stavbu ohlásit. Stavební povolení by bylo potřeba pouze, pokud byste si pořídili opravdu velkorysou jímku přesahující 300 m2 zastavěné plochy hloubku 3 m. Pak by totiž již splňovala parametry vodního díla. Jinak ale opravdu postačí ohlášení stavby.
3 typy jímek – jak se v nich vyznat?
Při následném výběru jímky budete rozhodovat mezi třemi typy jímek. Rozeznáváme jímky samonosné, jímky k obetonování a jímky dvouplášťové. S výběrem by vám měl pomoct odborník. Dá se ale jednoduše říct, že samonosná plastová jímka je vhodná pouze tam, kde je stabilní podloží bez nerovností či spodní vody. Na skalnaté podloží jsou ideální plastové jímky k obetonování. Tyto jímky se dají bez problémů umístit i na svah. Pokud se pod vaším pozemkem nachází spodní vody, či je půda na vašem pozemků jílovitá nebo písčitá, volte dvouplášťovou jímku. Jejich instalace je nejsložitější a měl by ji provádět odborník.
Jak spočítat správný objem jímky?
Už při plánování jímky a sepisování žádosti o stavební povolení, se budete muset rozhodnout o jejím objemu. Odhadovat objem jímky se nevyplácí, navíc na výpočet objemu existuje oficiální vzoreček – tak proč ho nevyužít, že? ČSN 75 6081 určila pro jímky v občanské zástavbě tento vzorec:
V = n x q x t
V = požadovaný objem v m3
n = počet obyvatel domácnosti, která bude jímku využívat
q = průměrná spotřeba vody v m3 na osobu (obvykle cca 0,06 až 0,15 m2 na osobu za den)
t = časový interval vyprazdňování žumpy ve dnech
Pomohl vám náš krátký exkurz do otázky jímek u rodinných domů? Protože chceme, aby s námi byla stavba dřevostavby opravdu „easy“, provedeme vás celým procesem od A do Z. Uvažujete o výstavbě domu, ale nevíte, kde začít? Podle čeho se rozhodnout? Nevíte, jaký dům se na váš pozemek hodí nebo vejde? Máme pro vás tip – poraďte se s našimi specialisty. Obchodní zastoupení EasyHomes najdete v Plzni, ale jsme i na telefonu 602 308 267.