Efektivní větrání a výměna vzduchu, tepelná úspora a optimální teplota a vlhkost v domě – to jsou témata, která asi na první pohled nepatří při stavbě domu k těm nejpalčivějším a nejožehavějším. Nicméně věnovat jim svou pozornost se s výhledem do budoucnosti rozhodně vyplatí. Poděkovat by vám za to totiž mohla nejen vaše peněženka, ale správné řešení by se mohlo výrazně promítnout i na pevném zdraví celé rodiny. Jedním ze způsobů, jak takzvaně zabít hned několik much jednou ranou, je investice do rekuperační jednotky. Co je rekuperace vzduchu, jak funguje, jaký je rozdíl mezi centrální a decentrální rekuperací a proč je skvělou volbou pro vaši budoucí dřevostavbu?
Problém jménem správné větrání
Otázka na začátek – umíte doma správně vyvětrat? “Tak samozřejmě! Co je na tom těžkého?” říkáte si asi překvapeně. Pravda, těžkého na tom není vlastně nic, ale realita je ovšem taková, že efektivní a správné větrání obratně ovládá jen málokdo. Navíc přiznejme si to upřímně, otevřít v zimě okno dokořán a vpustit chladný venkovní vzduch do vyhřátého domova se chce jen opravdu pouze světlým výjimkám. Přitom pravidelný přísun čerstvého vzduchu v uzavřených prostorech je skutečně důležitý. V málo, vůbec či špatně větraných místnostech se hromadí námi vydechovaný CO2. Lidský mozek ale jednoduše potřebuje ke svému správnému fungování dostatek kyslíku, proto při větší koncentraci CO2 v místnosti často pociťujeme ospalost, únavu i zhoršenou schopnost soustředění.
Druhým problémem souvisejícím se špatným větráním je zvýšená vlhkost. Ve vlhkém vzduchu se nám dobře dýchá, ale pokud míra vlhkosti překročí optimální hranici, dokáže pěkně potrápit interiér i naše zdraví. Nadměrně vlhké prostředí je naprosto ideálním pro vznik nebezpečných plísní na stěnách. Plísně a bakterie způsobují a také i zhoršují nejrůznější zdravotní komplikace zejména respiračního charakteru.
Dříve docházelo, a to hlavně vlivem špatné izolace oken, k nepřetržité výměně vzduchu, při které z interiéru ale také masivně unikalo teplo. S příchodem kvalitnějších oken a lepší izolace se situace změnila do podoby s riziky, které jsme popsali v předchozím odstavci. Jak správně vyvětrat, mít doma čerstvý vzduch, zdravé prostředí a zároveň nepřijít o příjemné teplo? Pravděpodobně nejlepším řešením je rekuperace.
Co je rekuperace?
Rekuperace je pojem, který nezasvěceným asi příliš neřekne. Tajemné slovo označuje proces, při kterém dojde k výměně tepelné energie mezi ohřátým (chcete-li vydýchaným) vzduchem odcházejícím z místnosti a chladným vzduchem z venku. Ten následně vstupuje do místnosti jen o pár stupňů chladnější, než je teplota v daném interiéru. Nedochází tedy k výraznějším tepelným výkyvům ani teplotním ztrátám, jako je tomu u klasického větrání, a ještě navíc dýcháte skutečně čerstvý vzduch.
A klasické větrání okny? To zůstává jako nastroj pro skutečně intenzivní větrání, které ale budete mít potřebu využívat jen minimálně. Rekuperační jednotky mají doslova čich na nebezpečné a zvýšené koncentrace CO2 a tak dochází k výměně vzduchu a efektivnímu větrání v prostoru vždy, když je potřeba.
Nejen pro pasivní domy
O rekuperaci vzduchu se dlouhou dobu mluvilo výhradně v souvislosti s pasivními domy. V současnosti je ale stále více spojována i ve vztahu k moderním dřevostavbám, jejichž technologie a schopnosti či možnosti izolace jsou stále na vyšší úrovni a o to více u nich tedy záleží na kvalitě větrání. Rekuperace je jednou z účinných metod prevence poškozování vnitřních materiálů dřevostavby. Ale investice do rekuperační jednotky se vám vyplatí z více důvodů.
Bez plísní, nečistot i výparů z vaření
Vztah vlhkost versus plísně jsme dnes již jednou zmiňovali. Neviditelných bakterií, hub, roztočů, pylu, prachu a částeček nejrůznějších nečistot se ve vzduchu, který doma běžně dýcháme, vznáší o mnoho více než si dokážeme představit. Všechny dokáží zdatně znepříjemnit život nejednomu alergikovi či astmatikovi a zbavit se jich za běžných podmínek je poměrně obtížné až nemožné. Řešením, které rapidně sníží množství všech zmiňovaných částic v našem vzduchu je opět rekuperace. Rekuperační jednotky jsou v mnoha případech opatřené jistým druhem filtrace a tím pádem dochází i k pročistění vzduchu, který vstoupí do našeho domova. Kromě toho si ovšem rekuperace poradí i s odčerpáním pachů a výparů z kuchyně vzniklých při vaření a přípravě jídel.
V zimě teplo, v létě chládek
Při popisování principu fungování rekuperace jsme se zaměřili zejména na ohřev vzduchu a zdůraznili snížení úniku tepla z interiéru v zimním období. Princip rekuperace vzduchu ale funguje i opačně – tedy chladný vzduch opouštějící prostory našeho domu ochlazuje ten horký a čerstvý proudící z venku. V letním období a všech jeho parných a neúprosně slunečných dnech budete mít ve své dřevostavbě příjemné klima s optimální teplotou a vzdušnou vlhkostí.
Energetická úspora budoucnosti
Asi žádnému současnému staviteli neuniknul program s názvem Zelená úsporám. A pokud náhodou ano, rozhodně nešlo přehlédnout PENB, tedy Průkaz energetické náročnosti budov. Dalo by se říci, že rekuperace tvoří jistý můstek mezi těmito dvěma pojmy. PENB je označení, které musí být přiděleno každému rodinnému domu, bytu atd. a popisuje náročnost budovy z pohledu jejího provozu a následné spotřeby energií. Dnešní rodinné domy včetně dřevostaveb musí na stupnici od A do G (kdy A je nejnižší a G nejvyšší náročnost) dosáhnout minimálně písmene C, aby splňovaly zákonem stanovenou normu. Tyto normy se obecně řídí trendem zelené budoucnosti a ekologie a snaží se o to, aby nově vznikající domy co nejvíce využívaly obnovitelných zdrojů energie a přibližovaly se svým fungováním a principy pasivním domům. Motivací pro tohle všechno je pak zmiňovaný program Zelená úsporám. Ten běží již řadu let a poskytuje dotace například na fotovoltaiku, izolace fasád, výměnu oken, instalaci předokenních rolet a žaluzií, stavbu pasivních domů a podporuje také systémy řízeného větrání se zpětným získáváním tepla neboli rekuperace. Ano, rekuperace patří k jedněm z obnovitelných zdrojů. To znamená, že po její instalaci vás bude hřát nejen příjemné teplo vašeho domova, ale také ušetřené peníze v rodinné pokladnici a hlavně pak i dobrý pocit, že jste udělali něco užitečného pro budoucnost naší planety.
Centrální nebo decentrální rekuperace?
Obecné výhody rekuperace vzduchu bychom měli. Pokud vás nadchla myšlenka investice do rekuperační jednotky a zajištění skutečně perfektních podmínek v interiéru vaší nové dřevostavby, zbývá jen poslední rozhodnutí – centrální nebo decentrální rekuperace? Asi vás nepřekvapí, že s instalací rekuperace je potřeba počítat již v prvních plánech stavby domu. Podívejme se nyní tedy na to, jaký je mezi těmito dvěma typy rozdíl a který z nich bude pro váš nový dům lepší.
Centrální rekuperace vyžaduje instalaci sítě rozvodného potrubí, které vede do každé místnosti v domě. Tento typ rekuperace zvládne udržovat optimální vlhkost a přivádět neustále čerstvý vzduch rovnoměrně po celém prostoru domu. Oproti tomu decentrální rekuperační jednotka funguje na o něco jednodušším principu – stačí instalovat přímo do zdí, resp. skrze stěny, speciální průduchy. Decentrální rekuperace je známá také pod názvem pokojová rekuperace. Je totiž vhodná zejména pro případy, kdy chcete rekuperaci využívat jen v určitých místnostech nebo části domu. Ač jde o něco méně výkonnější a také méně účinný typ rekuperace, jejími výhodami je bezesporu o mnoho nižší pořizovací cena a také to, že ji lze instalovat i do prostorů, které se nehodí pro centrální rekuperaci.
Do modulových dřevostaveb EasyHomes zpravidla doporučujeme svým klientům decentrální rekuperaci, která nevyžaduje tolik nákladnou a složitou instalaci rozvodů a větší zásahy do konstrukce stavby. Dodávku i celou profesionální montáž rekuperace zajišťuje pro naše dřevostavby prověřená specializovaná firma.
Podpořit pevné zdraví celé rodiny i dřevostavby? S rekuperací s v tomto ohledu můžete v klidu oddechnout!
Máte nějaké doplňující dotazy nebo byste rádi probrali nejvhodnější možnosti rekuperace pro vaši konkrétní stavbu? Kontaktujte nás! Rádi vám poskytneme potřebné odpovědi, nebo se domluvíme na osobní schůzce.
Prohlédnout si můžete i náš katalog dřevostaveb,