Perfektní pozemek pro dům snů – ideál, který žije v představách mnoha z nás. V praxi se tyto naše ideje začínají hroutit pod tíhou kompromisů a hledání místa, kteréý se alespoň trochu podobá tomu snovému, se často rovná dobrodružné honbě za pokladem. Jak správně vybrat stavební pozemek, proč a kdy upřednostnit pragmatický pohled před emocemi a také o tom, že se vyplatí využít rady odborníka, se dočtete v dnešním článku.
Základní výběr pozemku
První otázka, na níž si při výběru pozemku musíte odpovědět je, jakou lokalitu pro stavbu upřednostňujete. Dokázat si odpovědět na tuto poměrně komplexní otázku se rovná základnímu odrazovému můstku a vlastně prvním skutečným krokem od představ k realizaci. Bohužel už v této fázi se ovšem s největší pravděpodobností asi nevyhnete prvním menším či větším ústupkům.
Na samotě u lesa
Romantika domku blízko či v srdci přírody má jistě své neochvějné kouzlo, kterému ve snech podlehl nejeden budoucí stavitel. Vzrostlá zeleň, minimum sousedů a skutečný klid, který je dnes vzácností – to z ní jako ráj na zemi, no ne? Kamenem úrazu těchto pozemků, pokud na nich vůbec budete moci začít stavět, jsou inženýrské sítě a kanalizace, které na pozemek nebudou s největší pravděpodobností přivedeny a vše budete muset vyřešit na vlastní náklady.
Ovšem to není jediné. Mohou existovat i další důvody, proč je tento pozemek doposud nezastavěný (například zátopová oblast atd.). U takových pozemků se rozhodně vyplatí zjistit si co nejvíce informací ještě před koupí. Nemilá překvapení těsně před zahájením stavby mohou mít pro vaše plány v tomto ohledu poměrně zásadní důsledky a z místa snů se mrknutím oka může stát doslova noční můra.
V blízkosti civilizace
Kategorie individuálních pozemků, do které se řadí i již zmíněné samoty a polosamoty, v sobě ukrývá i ty umístěné uprostřed zástavby obce či na jejich okraji. Pozemky bývají dostatečně velké, výjimkou nebývají ani krásné výhledy do krajiny, inženýrské sítě a veškerá nezbytná připojení jsou v dosahu. Okolní prostředí se jen výjimečně mění, máte jistotu v podobě blízké zástavby a příjemným bonusem je i bohatší občanská vybavenost, popřípadě lepší dopravní spojení, než je tomu na samotě. Tyto pozemky představují zlatou střední cestu, jsou to takové klenoty mezi stavebními parcelami.
Jejich jediným úskalím mohou být sousedské vztahy. Někteří lidé si jen těžko zvykají na změny a nové sousedy. S věčně nespokojeným stěžovatelem se u společného grilování asi jen tak nesejdete. Nicméně taková situace nikdy nelze odhadnout či předvídat a musíte pouze věřit v to, že v nových sousedech najdete i nové přátele.
Nově vzniklé parcely
V případě novostaveb padá v současnosti velmi často volba stavebního pozemku na jednu z parcel vybudovaných u příležitosti nově vznikajících čtvrtí v rámci rozšíření územních plánů měst a obcí. Jejich výhodou je jistota vybudovaného připojení ke kanalizaci, napojení vody i inženýrských sítí spolu s dobrou dopravní dostupností do centra města. Ale i tyto pozemky, i když se to na první pohled vůbec jevit nemusí, mají své “mouchy”.
Sítě parcel a jejich velikosti jsou mnohdy navrhovány s myšlenkou vytvoření co největšího počtu stavebních pozemků. Rozhodně se zde nesetkáte s diverzitou jako u samostatných pozemků. Parcely jsou až na výjimky stejné a často nebývají ani příliš velké. Sníte-li o velkém domu s prostornou zahradou, v případě těchto parcel budete ale muset provést pár změn ve svých plánech a zvolit cestu kompromisu. Dalším a poněkud ošemetným faktem zůstává i to, že jelikož se jedná o nové lokality, nemáte u těchto pozemků většinou možnost poznání budoucích sousedů ani podobu domů, které budou stát vedle toho vašeho. Ač mnozí lidé při stavbě zohledňují dané podmínky parcely, jiní jdou tvrdě za svým snem. Výsledkem tohoto jsou často nesourodé zástavby s minimem soukromí a prostoru mezi sebou.
Terén a rada i oko odborníka
Atmosféra prostředí a vybavenost okolí jsou bezesporu jedněmi z nejdůležitějších bodů, které je potřeba ve výběru pozemku zohlednit. Více či méně jde ovšem o velmi emocionální záležitosti, které na výstavbu vašeho domu snů mají pramalý vliv a nejsou pro ni nijak extrémně zásadní. Kromě všech výše zmíněných, spíše obecných a hodně subjektivních charakteristik pozemků musíte při výběru zvážit i ty čistě individuální a objektivní – tedy svažitost pozemku, jeho proporce, orientaci a velikost, složení terénu i podmínky staveb zanesené v územním plánu. Je toho skutečně hodně, ale nic vám nebrání, vzít si na pomoc zkušeného odborníka, který vám se vším poradí. Možností máte hned několik.
Jednou z nich je přímé oslovení projektanta či architekta vašeho budoucího domu. Ten zkušeně zhodnotí vaše požadavky a porovná je s vlastnostmi terénu pozemku. Určitě by měl být také schopen navrhnout případné změny v návrhu domu, popřípadě vás upozornit na možná úskalí a problémy pozemku. Uvažujete-li o dřevostavbě od Easy Homes, určitě neváhejte a využijte možnosti takovéto konzultace i u nás.
Druhou možností je využití poradenství specializované realitní kanceláře. Pokud právě nepatříte mezi ty, kterým stavební pozemek takříkajíc spadl do klína šťastnou náhodou, pravděpodobně se oslovení některé z realitek při hledání toho správného kusu půdy pro stavbu stejně nevyhnete. Skuteční specialisté by měli být schopni nejen zprostředkovat bezproblémový nákup nemovitosti, ale měli by umět také poradit s jejich výběrem. Hledáte-li stavební pozemek v Plzeňském kraji, realitní kancelář Easy Homes Reality vám pomůže najít a vybrat ten nejvíce odpovídající vašim představám a nárokům i požadavkům stavby. A to díky našim zkušenostem nejen z realitního trhu, ale i ze zpracování dílčích stavebních prací i kompletních realizací moderních dřevostaveb.