Free cookie consent management tool by TermsFeed

Chcete bydlet komfortně, zdravě a s ohledem na životní prostředí i vaši peněženku? Jaké jsou cesty k šetrnému a udržitelnému bydlení?

Snaha o minimalizaci ekologické stopy a úsporu energií se stává stále důležitějším tématem v oblasti bydlení. Energeticky úsporné domy, zelené střechy a dřevostavby představují moderní a udržitelné přístupy k životnímu prostředí. Můžeme od nich čekat minimalizaci spotřeby energie pro vytápění, chlazení a osvětlení.

Energeticky úsporný domov není jen trend moderní doby, ale dlouhodobá cesta k udržitelnosti. Součástí moderní stavby by měla být fotovoltaika, rekuperace, okna s izolačními skly, stínění ale třeba i chytrá domácnost. Důležité je ale začít u těch nejpodstatnějších věcí, jako je správný výběr pozemku, stavebního materiálu a konstrukce.

Dřevostavba je šetrná k životnímu prostředí i k vaší peněžence

Výstavba dřevěných rodinných domů představuje řešení, jak zmírnit ekologické dopady stavebního průmyslu. Přínosy dřeva coby stavebního materiálu jsou významné a tento materiál se řadí k velmi perspektivním přírodním obnovitelným materiálům budoucnosti. Především Evropa s dřevostavbami počítá jako s jednou z cest, jak dostát naplnění závazků Pařížské dohody, a snížit tak uhlíkovou stopu. Podle dat Asociace dodavatelů montovaných domů bylo v ČR v roce 2022 postaveno celkem 2642 dřevostaveb rodinných domů, ze dřeva tak byl konstruován každý sedmý nově postavený dům. Je to právě dřevo, které se používá jako materiál pro stavbu tzv. pasivních nebo nízkoenergetických domů. Jedním z nejdůležitějších benefitů tohoto přírodního materiálu je určitě jeho udržitelnost. Dřevo je obnovitelný zdroj a většina dodavatelů dřevostaveb se snaží i o návrat materiálu zpět do přírody v podobě výsadby nových stromků. Mezi výhody dřeva patří například to, že se jedná o lehký a dobře zpracovatelný stavební materiál, který vyhoví konstrukčním požadavkům. Ekologické je i samotné zpracování dřeva, není totiž tak náročné na spotřebu energií, a tím pádem se do ovzduší vypouští méně oxidu uhličitého oproti výrobě jiných stavebních materiálů, jako jsou cihly či beton. Navíc při zpracování dřeva vzniká minimum odpadu.

Dřevostavby na míru také při správném užívání zajišťují energeticky úspornější, zdravější, stabilnější a také příjemnější klima. Tyto stavby mají tu výhodu, že v nich lze lépe udržet teplotu. Zatímco ve zděném domě se teplo nejprve natáhne do stěn a teprve pak do místnosti, v dřevostavbě se ohřejete ihned po zatopení. Kromě toho se často v dřevostavbách používají přírodní izolační materiály, jako jsou například dřevovláknité desky, celulózové izolace nebo konopná izolace. Tyto materiály nejenže snižují tepelné ztráty, ale také jsou ekologicky šetrné a recyklovatelné.

Zelená střecha

Výhod, proč začít přemýšlet o realizaci zelené či vegetační střechy je několik. Omezuje hluk, zlepšuje tepelnou izolaci stavby, v létě pomáhá udržet v místnostech chlad a v zimě naopak zabraňuje únikům tepla. Tím přináší svým majitelům lepší tepelněizolační vlastnosti. Navíc snižuje množství srážkové vody, která by jinak odtekla do odpadu. V neposlední řadě pak čistí ovzduší. Princip zelených ploch spočívá v odpařování vody uložené ve vegetační střeše a v odebíraní tepla z okolí. Mezi další benefity zelených střech patří zamezení hluku, zadržování oxidu uhličitého, ochrana proti UV záření či ochrana střešní krytiny před mechanickým poškozením.

Jen za rok 2022 přibylo v České republice dalších 396 000 m² nových zelených střech. Ve srovnání s rokem 2016, kdy v tuzemsku začal sílit zájem o ozeleňování budov, je to trojnásobné číslo. Nejčastěji se zelené střechy umisťují na novostavby rodinných domů. Velmi oblíbené jsou v České republice extenzivní zelené střechy. To znamená, že se jedná o vegetaci, které stačí několik centimetrů substrátu. Výhodou je, že takové střechy nezatěžují konstrukci a jsou nenáročné na finance i údržbu. Velmi dobře se na nich daří sukulentům, travinám či bylinám. Údržba takové střechy není ani nijak náročná. Roli hraje hlavně výběr rostlin. Hodí se pro střechy rovné, šikmé, sedlové nebo i atypické. Při volbě intenzivní nebo extenzivní zelené střechy je pak klíčová právě konstrukce domu a střechy, její statické vlastnosti a možnost zatížení. Intenzivní zelená střecha totiž znamená zatížení od cca 300 kg na každý metr čtvereční. Zatímco u zmiňované extenzivních střech hovoříme o hmotnosti od cca 60 do 300 kilogramů na každý metr čtvereční.

Zelenou střechu rozhodně nemusíte směřovat jen na váš dům. Takovou střechu může mít i garáž, altán či pergola.