Free cookie consent management tool by TermsFeed

Rozhovor: Stavebnictví v době koronaviru

Koronavirus je tu s námi už téměř rok a vše naznačuje tomu, že tady ještě nějakou chvilku zůstane. Tato nečekaná situace se dotkla v různých podobách života každého z nás bez rozdílu. Nejen nouzový stav, ale i s ním spojená vládní nařízení a omezení nás donutily přehodnotit některé životní plány. Je teď ten správný čas pro to začít stavět svůj dům snů? Jak se staví domy v době korony? Klesl u lidí zájem o pořízení vlastního bydlení? Dotkla se současná pandemie i oboru stavebnictví, nebo vše běží dál bez větších změn jako dříve? Na tyto i další otázky, jsme se za vás ptali Ondřeje Pondělíka – jednoho z jednatelů stavební firmy Easy Homes zaměřující se na stavby moderních montovaných dřevostaveb.

Pane Pondělíku, o stavebnictví se hovoří jako o jednom z mála oborů, které zatím nijak výrazně nepocítily dopady světové pandemie koronaviru. Můžete to, jako člověk pohybující se v této branži, potvrdit? Nebo je reálná situace trochu někde jinde? 

Nelze to asi takto paušalizovat, ale více méně je situace ve stavebnictví veselejší než ve většině oborů. Poptávek je opravdu požehnaně a i nové podepsané smlouvy na výstavbu přicházejí jako na běžícím páse. Ovšem oproti tomu je velký problém s proplácením faktur bankami. Většina našich investorů využívá na výstavbu hypotéku a bohužel práce segmentu bank je v této době velmi problematická. Osobně jsem ale přesvědčen, že velká část z nich se na současnou situaci pouze vymlouvá, protože pak nerozumím rozdílu, kdy jedna banka financuje na výbornou a druhé to trvá týdny až měsíce a stále slyšíme stejnou písničku – Covid. Ale jinak jsme samozřejmě velmi rádi, že se stavebnictví takto daří a my můžeme být součástí.

Jednou z předností dřevostaveb je rychlost jejich realizace a tedy i možnost bydlet už v horizontu několika málo měsíců od rozhodnutí začít stavět. Vláda ČR vydala v rámci ochrany zdraví občanů a zamezení šíření nákazy mnohá opatření, např. nošení roušek na pracovištích či omezení pracovní doby úřadů. Vaše firma si dřevostavby staví kompletně celé sama. Promítla se tato nařízení nějak do délky realizace? Zpoždění dodávek stavebních materiálů, vyřizování povolení, posudky úřadů…

Co se týče samotné výstavby, tam na rychlost prací omezení nijak nedopadají. I když se nám třeba stalo, že materiál, který je unikátní a nemáme jej naskladněný, nedorazil v termínu, a to nám způsobilo na jedné stavbě nemalé potíže. Ovšem jinak s dodávkami materiálu a realizací stavby takový problém není.

Větší problém je ovšem na druhou stranu s povolováním staveb. Tam si osobně myslím, že celá republika projde velkým zpomalením ve výstavbě, protože úřady nefungují, nestíhají a kolikrát si myslím, že je to i špatně systémově řešené z vedení.

Pozorujete v současné době nějaký výraznější pokles objednávek, případně nějaké změny v preferencích zákazníků (výběr menších modelů dřevostaveb, snižování nároků na vybavení apod.)?

Zatím ne, ba naopak. Musím zaklepat (ťuká na desku stolu), že se poptávky stále navyšují. Každopádně našimi zákazníky jsou hlavně střední a nižší třída a tam je dlouhodobě snaha po ušetření nákladů. 

Dřevostavby jsou poměrně cenově dostupným typem bydlení, očekáváte příliv nových zákazníků mimo vaši běžnou cílovou skupinu? Kdo byl vaším typickým zákazníkem doposud? 

Jak jsem již zmiňoval, vždy jsme stavěli zejména nízkonákladové bydlení. Na začátku roku 2020, tedy v počátcích pandemie, se ovšem naše cílová skupina začala rozšiřovat také o investory, kteří chtějí postavit krásný a moderní patrový dům, nebo velký bungalov. Tímto směrem bychom se rozhodně chtěli vydat i do budoucna. Tedy samozřejmě chceme i nadále dokázat obsloužit klienta, který touží po levnějším bydlení, ale zároveň být schopni vyhovět také náročnějším požadavkům, jako je postavit moderní, nejnovějšími technologiemi vybavený dům s užitnou plochou 200 m². I to je důvod, proč se neustále snažíme vylepšovat technologii výstavby a inovovat postupy. Navíc tím, že se zvyšuje počet zakázek, přirozeně narůstá i počet nových zaměstnanců. Což nás nutí nezahálet ani v rámci inovace firemní koordinace a řízení jednotlivých oddělení. Jedeme prostě dál.

To je výborná zpráva, nicméně pokles příjmů pociťuje většina české populace. Lze tedy očekávat, že lidé budou v budoucnu ohledně větších investic, mezi které koupě nemovitosti či stavba domu rozhodně patří, obezřetnější. Navíc se pro mnohé zkomplikuje i získání hypoték, bez kterých se i v minulosti obešla opravdu jen hrstka. Máte z tohoto možného scénáře obavy? 

Samozřejmě, že ano. Ovšem na základě toho, že jsme doposud stavěli levnější typ bydlení, myslím, že ti lidé, kteří chtějí bydlet ve vlastním, přijdou právě k nám. A to i ti, kteří měli třeba v plánu stavět dům za větší peníze, tak si raději trochu takříkajíc utáhnou opasky a budou hledat cesty, jak si svůj sen o vlastním domě splnit i v této problematické době. Proto je logicky velká šance, že osloví firmy stavějící právě takové domy, jaké stavíme my. Navíc jsme v loňském roce otevřeli realitní kancelář, takže našim klientům rádi a často pomáháme prodat jejich původní bydlení a získat tak prostředky pro koupi nového.

Jaká je vaše predikce vývoje ve vašem oboru během následujících měsíců a roku 2021?

Upřímně si úplně netroufám odhadovat nějaký konkrétní vývoj. Poslední měsíce jasně dokázaly, že situace se může výrazně změnit i ze dne na den. I proto budu spíše doufat, že se začne vše co nejdříve vracet k normálu a my budeme moci říct, že jsme to celé zvládli a je to za námi. Přeci jen je to již dlouhé a způsob, jakým se naše vláda potýká s Covidem, je skoro srovnatelná slonu v porcelánu. Takže i pro ně by to již bylo vysvobození.

Kam dále pokračovat: katalog dřevostaveb