Free cookie consent management tool by TermsFeed

Proč je správné zvolené stínění dřevostaveb tak důležité?

Stínění je důležitým prvkem při navrhování a užívání dřevostaveb. Souvisí totiž s tepelným komfortem těchto budov, energetickou náročností i ochranou konstrukčních materiálů. Správně navržené stínění pak může ušetřit peníze za vytápění i chlazení, a navíc přispívá k estetickému vzhledu budovy, a to jak z hlediska architektonického designu, tak z pohledu integrace do okolního prostředí.

Tepelný komfort

V letních měsících může být interiér dřevostavby bez účinného stínění vystaven intenzivnímu slunečnímu záření, což může vést k přehřívání prostor. Stínění, jako jsou markýzy, rolety nebo stínící fólie, pomáhá snižovat teplotu uvnitř budovy tím, že blokuje přímé sluneční paprsky. Efektivní stínění pomáhá také udržovat příjemné vnitřní klima a snižuje potřebu používání klimatizace, což přispívá k většímu pohodlí obyvatel kvalitní dřevostavby.

Energetická účinnost

Díky správně zvolenému stínění moderních dřevostaveb pak můžete výrazně snížit používání klimatizačních jednotek, což vede k úsporám energie a nižším nákladům na provoz budovy. Stejně tak zajistí i zlepšení tepelné izolace tím, že omezuje tepelné ztráty v zimě.

Ochrana konstrukčních materiálů

Správně navržené stínění také chrání dřevěnou konstrukci, která je vystavena slunečnímu záření. Stínění totiž pomáhá chránit tyto materiály před škodlivými UV paprsky. Navíc díky zastínění prodloužíte životnost jak vnějších, tak vnitřních stavebních prvků a materiálů.

Ekologické a estetické důvody

V neposlední řadě může být stínění součástí ekologických a udržitelných stavebních řešení, která snižují energetickou náročnost budov a minimalizují jejich ekologickou stopu. Správně navržené stínění může také přispět k estetickému vzhledu moderní dřevostavby a jejímu začlenění do okolní krajiny.

Jaké jsou možnosti?

Moderní architektura nahrává proskleným dřevostavbám. V tomto případě jsou vhodné například exteriérové žaluzie. Venkovní žaluzie totiž sníží teplotu v domě až o 5 – 10 stupňů. Pokud se ovšem rozhodnete pro venkovní stínění, měli byste s ním počítat už v projektu. Na trhu můžete vybírat z několika možností, rozhodně například hliníkové a screenové rolety mají oproti žaluziím dvě výhody. Po zatemnění tvoří celistvou plochu, tím pádem odolají větru a zajistí úplné zatmění. U žaluzií i po zatemnění vždy zůstanou malé průhledy po stranách u vodicích profilů. I tak jsou ale oblíbené díky modernímu designu či regulace světla pomocí naklápění lamel. 

Další možností je také interiérové stínění. To sice zabrání ostrému světlu, ale na teplotu v místnosti přílišný vliv nemá. Velká část tepla totiž projde přes okenní tabule – jakmile se nahřeje skleněná plocha, teplo už máte v místnosti. Sluneční paprsky je potřeba zachytit ještě předtím, než okno zahřejí.

Snadné ovládání

Moderní stínící systémy mohou být vybaveny různými ovládacími mechanismy, jako jsou manuální, elektrické nebo dokonce automatizované systémy řízené senzory. Zvažte, jaký typ ovládání vám nejlépe vyhovuje z hlediska pohodlí a praktičnosti.