Difuzně otevřená nebo uzavřená dřevostavba? To je, oč tu běží! Otázku konstrukce dřevostavby s vámi budeme řešit už při první konzultaci. Víte, jaké jsou rozdíly?
O výhodách dřevostaveb oproti zděným domům se asi nemusíme rozepisovat. Zmiňovali jsme je již mnohokrát. Jednou z nejatraktivnějších výhod je rychlost výstavby. Při správném užívání nabízí dřevostavby navíc zdravější, stabilnější i příjemnější klima. Díky lepším tepelně izolačním vlastnostem můžete ušetřit za elektřinu, což je také velmi aktuální téma. Ale pokud jste se už o stavbě dřevostavby rozhodli a přijdete k nám na úvodní konzultaci, počítejte s tím, že jako jednu z prvních věcí budeme probírat konstrukci.
Difuzně uzavřená, nebo difuzně otevřená dřevostavba? To je, oč tu běží. Otázka na první pohled skoro hamletovská. Zdaleka vám ale nepřinese takové dilema. Vše totiž rádi vysvětlíme.
Vzdušná vlhkost v domě se zvyšuje už tím, že dýcháme
Při rozhodování o tom, která konstrukce se nám zamlouvá více, budeme řešit problematiku vzdušné vlhkosti. Běžným životem v domě dochází k její přirozené tvorbě. Nemusíme si doma hned zřizovat římské lázně, vzdušná vlhkost se zvyšuje už tím, že dýcháme. Dalšími běžnými činnostmi, které zvlhčují vzduch, jsou samozřejmě vaření, praní a sušení prádla, žehlení apod.
Již ve chvíli projektování domu se rozhodujeme, jak budeme nadměrnou vlhkost v interiéru ventilovat. Oknem? Konstrukcí? Jiným systémem? Podíváme se na zoubek oběma konstrukcím dřevostaveb a řekneme si více k jejich rozdílům. Než se ale pustíme do samotného porovnávání, chtěli bychom říct, že ani jedna není špatná! Obě mají své zastánce a asi bychom řekli, že každá může z různých důvodů vyhovovat někomu jinému.
Difuzně uzavřená konstrukce je historicky starší a levnější variantou
Začneme s difuzně uzavřenou konstrukcí, která je historicky starší. Majitelé budoucích domů si ji vybírají zpravidla ze dvou důvodů – jedná se o levnější a tradičnější variantu.
Difuzně uzavřená konstrukce zahrnuje parozábranu bránící vzdušné vlhkosti, která v domě vzniká, aby prostupovala do konstrukce domu a ven. Parozábrana je tenká polyethylenová vrstva, které se ale někteří zákazníci mohou obávat. Při nesprávném provedení totiž hrozí její protržení, které má za následek nekontrolovatelné vnikání vlhkosti do konstrukce a s tím související obtíže. Nepropadejte ale panice! Parozábrana je na druhou stranu i pozitivem. Pokud je stavba provedena správně a profesionálně, chrání parozábrana velmi účinně konstrukci před veškerou vlhkostí. Tím docílíte i velmi nízkých tepelných ztrát. Parozábrana je tedy důvodem k obavám pouze tehdy, pokud její instalaci provádí nekvalifikovaný pracovník.
Kvalitu našich dřevostaveb vám potvrdíme nezávislým testem!
V EasyHomes si dáváme právě na parozábraně našich difuzně uzavřených dřevostaveb extrémně záležet. Pečlivě prolepujeme veškeré spoje, vruty a spony. Na prostupy kabelů používáme speciální manžety. Za naše dřevostavby bychom dali ruku do ohně, ale jak to dokázat našim zákazníkům? Snadno! U každé dřevostavby provádíme Blower Door Test. Tento test se standardně provádí k měření průvzdušnosti obálky domů, zkoumá tedy provedení obvodového pláště budovy z pohledu jeho vzduchotěsnosti. Tímto testem se dá zjistit kvalita provedených prací. Pokud by dřevostavba tímto testem neprošla, mohlo by v budoucnu hrozit snížení účinků rekuperace, úniky tepla, tepelné mosty a tvorba plísní. Proto jsme hrdí, že společně s našimi dřevostavbami můžeme zákazníkům předat na vyžádání i doklad o úspěšných testech!
Difuzně otevřená konstrukce umožňuje prostup vlhkosti
A jak je to s vlhkostí u difuzně otevřené konstrukce? Ta prostup vlhkosti nezastavuje. Díky svému složení vyrovnává vnitřní a vnější vlhkost. Nelekejte se – konstrukce moderních dřevostaveb zaručuje, že vše probíhá řízeně. Nikde se tedy nezadržuje vlhkost, nevzniká plíseň… ale vše si vysvětlíme.
V konstrukci difuzně otevřených dřevostaveb se nachází parobrzda, která vlhkost brzdí, ale nezastavuje. To na první poslech může vyvolat mylnou představu, že vám ve zdech musí vznikat pěkný průvan, že? Ale tak to opravdu není. Difuzně otevřené dřevostavby jsou často prezentovány tak, že jejich stěny „dýchají“. Nicméně u difuzně otevřené konstrukce nejde o proudění vzduchu, ale o prostup vodních par, navíc regulovaný již zmíněnou parobrzdou. Průvanu se tedy bát nemusíte – o řízený prostup vlhkosti se stará do detailu propracovaná a propočítaná konstrukce a skladba materiálů.
Difuzně otevřené dřevostavby EasyHomes – vždy ze špičkových materiálů
Aby vše probíhalo, tak jak má, musí být skladba difuzně otevřené konstrukce velmi důkladně promyšlená, aby vlhkost nikde v konstrukci nezůstávala a odcházela řízeně z konstrukce ven. S EasyHomes se o profesionalitu provedení nemusíte obávat. Svědčí o ní úspěšné realizace EasyHomes i kvalita použitých materiálů, za které bychom dali ruku do ohně.
Izolační materiály STEICO jsou špička a u našich staveb neděláme kompromisy
Do konstrukcí našich dřevostaveb vybíráme materiály od světových špiček na trhu. Například o skvělé tepelně izolační vlastnosti našich staveb se starají izolační materiály STEICO. STEICO je předním světovým výrobcem dřevovláknitých desek.
Desky STEICO převyšují konkurenci především skvělými izolačními vlastnostmi. Kromě nízké tepelné vodivosti (což se v létě projeví příjemným zpožděním vnikání tepla do budovy) se od ostatních odlišují vysokou akumulací tepla. Na výrobcích STEICO nás baví především „fázový posun“, který nabízí. Teplo kumulují celý den a do místnosti ho vysílají až po 12 hodinách – tedy zpravidla večer, kdy už je chladněji.
Složení naší difuzně otevřené a difuzně uzavřené konstrukce jsme názorně rozkreslili na stránce Technické info. Rádi vám ale všechny případné dotazy zodpovíme osobně. Opět bychom chtěli zdůraznit, že nelze říct, že by kterákoliv z konstrukcí byla lepší. Rádi vám pomůžeme ale vybrat tu správnou právě pro vás. Máte více otázek týkajících se konstrukce našich dřevostaveb? Navštivte ve všední dny naši projekční kancelář EasyHomes v Plzni nebo kontaktujte naše obchodní zástupce.