Free cookie consent management tool by TermsFeed

Pád Bohemia Energy, ceny energií a budoucnost

Českou společností posledních pár týdnů nehýbe tolik formování nové vlády, opět sílící pandemie ani zdravotní stav a způsobilost prezidenta republiky, jako ceny energií. Téměř milion domácností se kvůli pádu jednoho z největších dodavatelů ocitlo v poměrně složité situaci, která už nyní masivně zahýbala s jejich rodinnými rozpočty. Jak to ale vypadá energetické zemětřesení v podobě nárůstu cen čeká na každého z nás. Co stálo za pádem Bohemia Energy, jak je to nyní s cenami elektřiny a jak to bude do budoucna?

Fenomén Bohemia Energy

Náklady na provoz domácnosti a spotřebu energií zabírají v měsíčním rozpočtu výraznou a konstantní položku a tak každý z nás v tomto směru hledá cesty, jak ušetřit. Někdo volí cestu redukce spotřeby, jiný vybírá hlavně podle cen dodavatelských společností. V roce 2005 se na českém trhu objevila společnost Bohemia Energy, která měla ambiciózní plán – konkurovat dodavatelským gigantům skutečně levnou energií a pomoci tak českým domácnostem ušetřit nemalé peníze. Tento plán opravdu vyšel. Klienti společnosti opravdu platili výrazně méně než u klasických dodavatelů a společnost se postupem let transformovala do velice úspěšného byznysu. S cca 1.200.000 odběrateli na území ČR a Slovenska vytvořila mezi alternativními dodavateli doslova impérium. Co za se skrývá za velkolepým úspěchem a nečekaným pádem Bohemia Energy? 

Risk je zisk…nebo?

Příčinou úspěchu i pádu je paradoxně poměrně riskantní obchodní taktika, kterou firma zvolila. Společnost Bohemia Energy spoléhala při nákupu a prodeji elektřiny na predikci chování cen na energetické burze. Ceny z dlouhodobého pohledu klesají, a proto si společnost mohla dovolit odvážnou strategii garance nízkých cen pro zákazníka a zároveň konstantního zisku. Jak možná už správně tušíte, úskalí této strategie tví v chybě odhadu, neočekávatelné změně na trhu a v návazném skokovém nárůstu cen.

Každý dodavatel energií má povinnost svým klientům dodat energii a za nasmlouvané ceny. Konzervativní dodavatel typu ČEZ si tvoří energetické zásoby pro všechny své zákazníky, aby za každé situace dostál svých závazků. Bohemia Energy se nepodařilo včas predikovat změnu trhu a v době cenového zvratu na burze disponovali zásobami jen pro malou část klientů. Byli tedy nuceni nakupovat chybějící energie na spotovém trhu za ceny “teď a tady”, které dalece neodpovídaly odběrným cenám zákazníků a firma dorovnávala ceny z vlastních finančních zdrojů. Tato situace nastala bohužel už na jaře a pokračovala přes celé léto až do podzimního pádu. Bohemia Energy vysychaly vlastní zdroje a společnost se tedy snažila oslovovat banky i soukromé investory s možností poskytnutí půjčky s vírou v brzkého obrat trhu. Neúspěšně. Konečné ne se Bohemia od oslovených bank dozvěděla 12. října, o den později pak společnost oznámila ukončení činnosti.

Zálohy, které vyrazily dech

Každodenní realita mnoha domácností, které si jako svého dodavatele energií zvolily firmu Bohemia Energy, dnes zdaleka není růžová a v mnoha ohledech nemá daleko k noční můře. Po krachu svého dodavatele energií přešli všichni klienti pod správu dodavatele poslední instance, který představuje záruku toho, že nedojde v takových případech k okamžitému odpojení energií či propadu mezi černé odběratele. DPI je ovšem pouze přechodným řešením na omezenou dobu 6 měsíců a každý v tomto režimu by si měl urychleně hledat nového dodavatele a uzavřít s ním smlouvu

To, co zasáhlo do života všech bývalých klientů jsou nové zálohy vyčíslené DPI i novými dodavateli. Zajistit elektřinu pro téměř milion nových odběratelů ze dne na den není ani pro energetické giganty typu ČEZ jednoduché. DPI musel nakoupit energie na spotovém trhu za současné vysoké ceny. Kromě toho DPI na základě průměrné měsíční spotřeby domácnosti vypočítal odhadovanou roční spotřebu energií a částku s ohledem na aktuální ceny rozpočítal na 6 měsíců. Bývalým klientům Bohemia Energy přišly tedy zálohy až o stovky procent vyšší, než platili doposud

Situaci bohužel neřeší ani rychlý přechod k novému dodavateli. Většina známých dodavatelů stáhla ze svých nabídek výhodné ceníky a prodloužila doby fixací nových smluv. Při podpisu smlouvy se tedy noví zákazníci zavazují k odběru energií za aktuální ceny třeba i na dobu 3 let. Což v praxi znamená, že po celé tři roky má zákazník energie za ceny v době uzavření smlouvy, a to bez ohledu na změny na trhu. Současné rozhořčení, pocit podvedení, beznaděj i zoufalství je tedy v případě bývalých klientů Bohemia Energy zcela pochopitelné a na místě.

Konec levných energií?

Celá situace vyvolává množství otázek, které se na pád největšího alternativního dodavatele dívají z mnoha úhlů. Kdo nese za vzniklou situaci odpovědnost? Jsou na vině naivní, důvěřiví zákazníci Bohemia Energy, kteří se dostatečně nezajímali o důvod nápadně nízkých cen a neodhalili tak riziko? Nebo je na vině stát a energetický regulační úřad, protože nezasáhly včas a neochránily občany, případně padá vše na bedra společnosti Bohemia Energy jednoduše využívající možnosti a nastavená pravidla volného trhu? Odpoveď je rozhodně komplikovaná jistě je toto příležitost na celospolečenskou diskuzi. Už teď je ale jasné, že došlo k významným obchodním a také etickým chybám na straně Bohemia Energy (např. nezvládnutí tržního rizika, nabírání klientů do posledního dne fungování společnosti i náhlá změna obchodních podmínek), které vyžadují hlubší prošetření a pravděpodobně se i v budoucnu promítnou do podoby volného trhu. 

Kromě řešení celé situace, jenž by mělo být v nejlepším případě poučením do budoucna, všichni napjatě sledují prognózy chování cen plynu a elektřiny. Bohužel obě komodity čeká výrazný nárůst, který pocítí bez výjimky každá domácnost. Důvodů je několik – dlouhá loňská zima, oživování ekonomiky po pandemii, zdražování emisních povolenek atd. Situace rozhodně není dobrá i proto, že jsme na začátku topné sezóny dřív než na jejím konci snížení cen rozhodně nelze očekávat. Za elektřinu si v průměru připlatíme o třetinu navíc, ovšem může to být klidně i více. Končí-li vám fixace, nebo přicházíte k novému dodavateli, například u fixace na 2 roky leckde zaplatíte až o 60 % více. V případě plynu se ceny navýší až o 70 %.

Řešení budoucnosti

I když se velké zdražování dotýká citelně všech, přece jen jsou skupinky, které jsou na tom trochu lépe a mohou situaci dostat více pod kontrolu. Kdo to je? V první řadě rozhodně ti, kteří mají možnost zatopit doma nejen plynem či elektrickým podlahovým  topením, ale hlavně klasickými krbovými kamny. Pokud jste si udělali zásoby dřeva, máte šanci na výrazné ušetření bez toho, aniž byste doma klepali kosu.
Druhou skupinou, kteří jsou na tom v porovnání se zbytkem lépe, jsou ti obývající pasivní domy a nízkoenergetické moderní dřevostavby, v nichž je roční spotřeba energie oproti klasickému staršímu domu či bytu mnohonásobně nižší už z principu. Každý kdo váhá, zda jít do stavby pasivního či nízkoenergetického domu, či se pustit do rekonstrukce starého domu by měl zvážit i současnou situaci. Skokový nárůst cen energií lze očekávat i v budoucnu a jak je dnes vidět, výrazná změna způsobená jedinou chybou či proměnou může mít zásadní dopady. Nízkoenergetické a pasivní stavby využívající alternativní zdroje energie (fotovoltaika, tepelná čerpadla, kotle na dřevo a biomasu atd.) jsou skutečně budoucností, díky které můžeme být nezávislí na systému, žít ve vlastním a ještě v souladu s planetou. Pokud se tedy vyplatí investice do bydlení, toto je ta správná cesta.

Kam pokračovat: bungalovy na klíč