Free cookie consent management tool by TermsFeed

Moderní dřevostavby: Spojení estetiky a ekologie

Zájem o dřevostavby v České republice roste. Mnozí si ale pod tímto pojmem mohou stále ještě představit srub či roubenku, přitom v dnešní době se dají ze dřeva postavit i velmi moderní a luxusní domy s těmi nejlepšími vlastnostmi.

Moderní dřevostavby už dávno nejsou jen domy na okraji lesa bez jakéhokoliv komfortu. Jedná se o stavby, které splňují ty nejvyšší možné nároky na bydlení, jsou šetrné k životnímu prostředí a pyšní se i estetickým provedením. Moderní dřevostavby kombinují tradiční materiál, jakým je dřevo, s nejnovějšími stavebními technologiemi a inovativním designem.

Neomezené možnosti designu

Moderní dřevostavby jsou charakterizovány čistými liniemi, jednoduchostí a funkčností. Architekti často kombinují dřevo s dalšími materiály, jako je sklo, beton nebo kov, což umožňuje vytvářet originální a vizuálně přitažlivé konstrukce. Velké prosklené plochy jsou běžným prvkem moderních dřevostaveb, což nejen zajišťuje dostatek přirozeného světla, ale také propojuje interiér s exteriérem a vytváří pocit vzdušnosti prostornosti.

Přitažlivost dřevostaveb tak spočívá v architektonické rozmanitosti, která umožňuje realizovat unikátní půdorysy a designy. Díky technologiím zpracování dřeva mohou architekti a designéři vytvářet různorodé půdorysy, které splňují individuální potřeby a přání majitelů. Ať už jde o malé rodinné domky nebo rozsáhlé rezidence.

Ekologické a udržitelné materiály

Dřevo jako hlavní stavební materiál je nejen esteticky přitažlivé, ale také ekologické a udržitelné. Moderní dřevostavby často využívají certifikované dřevo z udržitelně spravovaných lesů, což minimalizuje ekologický dopad stavby. Kromě dřeva se používají i další ekologické materiály.

Technologické inovace

Moderní dřevostavby využívají nejnovější stavební technologie a inteligentní systémy, které zvyšují komfort a bezpečnost bydlení. Patří sem například energeticky úsporné systémy vytápění a chlazení, inteligentní osvětlení, bezpečnostní systémy a další chytré technologie, které usnadňují každodenní život. Dřevostavby tak nejsou jen krásné na pohled, ale také praktické a efektivní v provozu.

Proč zvolit dřevostavbu

Jak již bylo řečeno, dřevostavba nabízí mnoho východ, mezi které patří rychlost výstavby, dlouhá životnost, úspora na energiích a také udržitelnost. Stavba domu na klíč může být hotová během několika týdnů. Záleží samozřejmě na zvolené technologii, dobrém plánování a spolehlivé dodavatelské firmě. Většina dřevostaveb je totiž vyrobena na principu prefabrikace, což znamená, že jednotlivé díly jsou připraveny ve výrobním závodě a přímo na stavbě už se pouze sestaví. Navíc díky této suché výstavbě můžete stavět po celý rok bez ohledu na teploty. Velkou výhodou je i zmiňovaná životnost, ne nadarmo je dřevo jedním z nejstarších využívaných materiálů pro stavbu domů. Má skvělé fyzikální a mechanické vlastnosti, které se díky moderním technologiím neustále vyvíjí. Životnost dřevostaveb může být i 150 let, opět záleží na správně zvoleném dodavateli a také kvalitě dřeva. Dřevostavby se jeví jako efektivní i s ohledem na spotřebu energií. Jejich konstrukce dosahuje vynikajících tepelně technických vlastností, díky nimž mají nízkou spotřebu tepla na vytápění a tím pádem i zajistí nižší náklady na provoz domu. Koncept dřevostaveb si pak velmi dobře rozumí i s použitím přírodních materiálů vhodných pro izolaci. Lze využít například konopí, dřevovláknitou izolaci, slámu, kaučuk, korek a další. Tepelné ztráty u dřevostaveb, tak lze díky výběru vhodné izolace, minimalizovat až do stádia pasivního domu.

Moderní patrové dřevostavby ukrývají velmi atraktivní prostor k bydlení 

Dřevostavba samozřejmě už neznamená jen přízemní bungalov. Velký výběr máte i pokud se rozhodnete stavět do patra. Výhodou takových dřevostaveb je to, že je lze snadno rozdělit na společenskou část a klidovou část. Pokud si vás dřevostavby získaly a zároveň nevlastníte obrovskou parcelu, tak patrová dřevostavba pro vás bude optimálním řešením. Výhodou je, že ušetříte i při koupi pozemku. Zastavěná plocha patrové dřevostavby je totiž při zachování celkové obytné plochy vždy menší než u bungalovu. Vícepodlažní dřevostavbu je vhodné zvolit i v případě, kdy máme v plánu co největší část pozemku využít pro stavbu garáže či bazénu. Také svažitému terénu se patrová dřevostavba přizpůsobí výrazně lépe. S úsporou můžeme počítat i při vytápění – teplo z přízemí, které stoupá vzhůru, lze částečně využít i při ohřívání prostor v patře. Kompaktnější tvar budovy hraje pozitivní roli při kalkulaci nákladů na izolaci. Patrový dům má oproti bungalovu o stejné podlahové ploše vždy menší povrch, takže tepelné ztráty jsou nižší.

S rostoucím důrazem na udržitelnost a ochranu životního prostředí lze očekávat, že kvalitní dřevostavby budou hrát stále významnější roli v budoucnosti bydlení. Moderní dřevostavby jsou vhodné pro jakýkoliv pozemek, neboť splňují požadavky současné architektury. Dá se vybrat takový typ domků, který bude korespondovat se současnou zástavbou v dané lokalitě a svým vzhledem bude korespondovat s vkusem a zájmy jeho majitelů.