Free cookie consent management tool by TermsFeed

Domy ve svahu – ano či ne?

Svažitý pozemek a rádi byste na něm postavili dřevostavbu? Možná jste se hned při nastínění svého plánu setkali se skeptickými radami či poznámkami, že dřevostavba pro tento typ pozemku není dobrou volbou a je vhodnější na klasickou, spíše rovinatou parcelu, která jí poskytne dostatečně stabilní základy. Ano, stavba ve svahu je obecně brána jako ta náročnější, ale opravdu platí, že se dřevostavba na svah nehodí? 

Bezproblémová rovinka a nevýhodný svah?

I když je technologie dřevostaveb dnes na opravdu vysoké úrovni a plně se vyrovná klasické zděné stavbě (a možná ji i v některých aspektech dokonce předčí), stále se najdou ostrůvky nedůvěřivých skeptiků, pro které je dřevostavba synonymem dřevěné chatky v kempu na břehu přehrady. Mýty o dřevostavbách se nejen prostřednictvím našeho blogu snažíme opakovaně vyvracet a jeden zboříme i v dnes. 

V první řadě ale jedno přiznání. Rovinaté pozemky jsou obecně, a to i z pohledu nás – zkušených stavitelů, brány jako ty, na nichž je možné ve většině případů začít stavět prakticky ihned, a i drobné zemní a výkopové práce pro přípravu terénu pro položení základové desky zde lze v celkovém kontextu považovat za jemné kosmetické úpravy. Stavba na rovince je oproti té do svahu rozhodně rychlejší a určitě i jednodušší. V podstatě platí, že čím členitější či specifičtější pozemek, tím je příprava a někdy i samotná stavba náročnější. Pokud ovšem svažitý pozemek už prostě máte a potřebujete na něm stavět,  máte dvě možnosti.

První možnost je umělé vytvoření roviny pro klasické usazení domu výkopem, nebo navezením zeminy či jiného materiálu. Druhou možností je přizpůsobení budoucí stavby zcela terénu pozemku. To znamená hlavně zapojení šikovného projektanta, který se postará v podstatě o co nejpřirozenější zasazení domu do krajiny. Tento způsob je poslední roky stále oblíbenější. Proč? Nejen že stavba získá vždy zcela originální vzhled i charakter a není jen další katalogovou “typovkou”, ale tento přístup je ve své podstatě také skutečně respektující k přírodě samotné.

Základy jsou základ

Kvalitní a stabilní základy jsou klíčové pro každou stavbu rodinného domu. Svažitý povrch v otázkách stability přirozeně vyvolává pochybnosti. Pokud i vám dělají vrásky obavy o stabilitu základů, s klidným svědomím je hoďte za hlavu. Současné stavební technologie i projektanti si dokáží poradit s terénem takřka jakéhokoliv složení a to i toho, který byl ještě před pár lety označován jako problematický či nevhodný pro stavbu. A platí to rozhodně jak pro klasické zděné domy, tak i dřevostaby.

Samozřejmé nevýhody, ale i výhody

Jak jste již asi pochopili, dřevostavba ve svahu rozhodně není nereálným požadavkem. Jakákoliv stavba ve svahu, tedy včetně dřevostaveb, ale s sebou přináší balíček jistých mínusů a nevýhod, s nimiž je nutné počítat a jsou tak trochu daní za unikátnost finální stavby. Samozřejmostí je zvýšení stavebních nákladů, které se přirozeně odvíjí od náročnosti úprav terénu, vyšší spotřebě materiálu i specifických úprav v domě. 

S ohledem na to, že je nutné, jak jsme již nastínili výše, stavbu pozemku více méně zcela přizpůsobit, je nezbytné oslovit také zkušeného projektanta. Profesionál, který zná technologii a fungování dřevostaveb do detailů, je schopen nejen stavbu usadit do daného terénu a určit její správnou orientaci, ale dokáže navrhnout i zcela specifické úpravy s ohledem na okolní prostředí. Nachází-li se pozemek v blízkosti lesa nebo uprostřed přírody – co takhle velká prosklená stěna s přímým výhledem do krajiny? Tohle, například ještě společně s možným rozšířením obytné plochy domu, originálně využitým prostorem přesně podle vašeho životního stylu i požadavků a již zmiňovaným skutečně výjimečným bydlením nejen vně, ale i uvnitř jistě strčí do kapsy všechny popisované “nevýhody”.  

Na míru, na klíč a klidně i do svahu

Kdo zná EasyHomes.cz, ví, že jsme opravdovými specialisty na dřevostavby a vždy se snažíme držet nejen krok s trendy, ale také našim zákazníkům nabízet komplexní balíček služeb. A nestavíme jen bungalovy ve svahu, v roce 2020 jsme do svého porfolia zařadili i patrové dřevostavby a díky vlastní projekční kanceláři jsme vám schopni navrhnout dřevostavbu na míru přesně vašim snům, velikosti rodiny, ale i podnikatelskému záměru a postavit ji kompletně “na klíč”. Bohaté zkušenosti z různorodých zakázek, vlastní výrobní hala a i zmiňovaná spolupráce s projektanty nám umožňuje posunout se zase o kus dál – dřevostavbu EasyHomes.cz pro vás tedy rádi postavíme na kopci, v malebném údolíčku, na louce a třeba i na svahu.

Pusťte se do realizace vašeho snu s námi a domluvte si termín schůzky v naší kanceláři ještě dnes!

Zaujala vás naše nabídka? Ozvěte se nám!