Free cookie consent management tool by TermsFeed

Pozor! Výrazný nárůst ceny dřeva!

Dřevostavby bez dřeva? To by určitě nešlo! Co když ale začne být dřeva na stavbu tak trochu méně? Při běžné procházce lesem a pohledu na celé pokácené mýtiny a zároveň nově osázená místa malými stromky někoho asi jen těžko napadne, že by se mohlo stát, že dřevo bude dnes hůře k dostání. Ale přesně to momentálně nastává – dřeva je méně a jeho cena stoupá. Jak se to projeví ve světě dřevostaveb? Bude jich méně, budou menší a ještě k tomu dražší? A jaké jsou vůbec příčiny celé této situace? 

Americký boom

Po letech nadbytku přichází často období menšího či většího “sucha”. Lehké období sucha lze nyní sledovat i na trhu se dřevem. Proč? Důvodů je hned několik. Amerika staví. A s ohledem na boom výhodných hypoték staví opravdu ve velkém! Dřevo je pro americké rodinné domy zcela klíčovým materiálem a jeho dostatečný přísun ještě do nedávné doby zajišťovaly kanadské lesy. Minulá americká vláda ovšem uvalila na kanadské dřevo clo a tak se hlavním zdrojem dřeva pro USA stala Evropa. Své polínko do této už tak ožehavé situace si přihodily i další země včetně Ruska, které odmítlo drancovat své lesy a prodávat dřevo za minimální ceny. Pochopitelně. Co z toho vyplývá? Samozřejmě mínus další dřevo na trhu a další koruny navíc za kubík.

Zásoby z českých luhů a hájů

Počkat, počkat – ale co české lesy a české dřevo? I českému trhu hrozí brzy nedostatek a tedy i zde cena stoupá pomalu nahoru. Během kůrovcové kalamity byla značně utlumena ostatní těžba. Přehlcování trhu a tedy srážení ceny nemělo v období hojnosti jednoduše smysl. Zásoby dřeva zamořeného kůrovcem už se ovšem již také tenčí a i v zasažených kůrovcových oblastech dochází k jejich téměř kompletnímu vytěžení. A to i přes fakt, že se ještě před nějakým časem toto dřevo hojně vyváželo do zahraničí a prodávalo téměř pod cenou. 

Dorovnání rozdílu

Jaký dopad to celé má na dřevostavby? Navýšení cen stavebního materiálu se nevyhnutelně promítá také do cen dřevostaveb. Naším cílem ovšem je, aby dřevostavby EasyHomes.cz byly stále krásným a dostupným bydlením pro každého. Díky dobrým vztahům s našimi dodavateli se nám daří získávat i nadále dostatek dřeva na všechny naše stavby a za dobré ceny s ohledem na současný trh. Nicméně i tak jsme nuceni ceny dřevostaveb momentálně navýšit o cca 5 % – tedy o rozdíl pokrývající vzrostlé ceny za konkrétní druh dřeva. 

Věříme ale, že se nastalá situace brzy uklidní a ceny se opět, a tedy i navzdory nepříznivým prognózám, vrátí zpět na svou přívětivou hladinu.

Kam dále pokračovat: katalog dřevostaveb