Free cookie consent management tool by TermsFeed

Energetický štítek budovy a co s ním?

Řekne vám průkaz energetické náročnosti budovy, kolik vás bude stát provoz domu?

Otázka energetické spotřeby se skloňuje na všech frontách. Když stavíte dům, chcete často vědět, kolik vás bude stát jeho provoz. Je to stejné, jako když kupujete auto – také vás zajímá přibližná spotřeba. Prozradí vám to, co potřebujete, průkaz energetické náročnosti budovy? Co se z PENB dozvíte a k čemu vám tyto informace budou?

Průkaz energetické náročnosti budovy, zkráceně PENB, vám řekne celou řadu věcí. Dozvíte se z něj, kolik primární energie ročně teoreticky spotřebujete na běžný provoz domu – tedy na vytápění, přípravu teplé vody, chlazení, úpravu vzduchu větráním a klimatizací a energii na osvětlení. Proč „teoreticky“? Jedná se o spotřebu za „standardních“ podmínek. A mimo jiné zjistíte i to, kolik vás bude standardní provoz domu přibližně stát – to zní jako zajímavá informace, že? Pojďme se na PENB mrknout o něco blíže.

Řekne vám PENB, kolik skutečně spotřebujete?

Mnoho lidí se domnívá, že jim PENB řekne, kolik skutečně spotřebují energie. Pozor, to je zavádějící. Tento průkaz vám sdělí spotřebu energie při standardním provozu domu, tedy při průměrné zimě, průměrné teplotě v interiéru, době svícení či koupání. Pokud jste extrémně zimomřiví, nebo si každý den dopřáváte horkou vanu, může se vaše spotřeba od té deklarované lišit. Kartami zamíchá i teplejší zima nebo naopak tuhé mrazy. Takových proměnných je celá řada.

Je to ale dobré vodítko, se kterým například snadno porovnáte plánovanou novostavbu se svým stávajícím bydlením (ideálně pokud máte k dispozici rovněž PENB, což byste určitě měli mít, pokud jste svoji nemovitost pořídili po roce 2013, nebo pokud ji aktuálně chystáte do prodeje). Od 1. 1. 2013 je totiž PENB „povinnou výbavou“ novostaveb a mimo jiné jej musí pořizovat i majitel domu či bytu, který svoji nemovitost prodává nebo pronajímá. Nejdříve se na něj podíváme letmo a hned poté podrobněji.

Průkaz energetické náročnosti ve zkratce:

PENB průkaz
  • Platí 10 let ode dne vyhotovení.
  • Může ho zpracovat pouze energetický specialista, který je k tomu oprávněn – seznam těchto expertů najdete na stránkách
  • Ministerstva průmyslu a obchodu zde.
    V případě novostaveb nechává PENB zpracovávat u energetického specialisty projektant.
  • PENB nemusí mít nemovitosti s energeticky vztažnou plochou do 50 m2.
  • PENB nemusí mít domy pro rodinnou rekreaci – tedy chaty a chalupy.

Jak číst PENB?

To by bylo… co vám ale průkaz energetické náročnosti budovy skutečně řekne? Pro běžné uživatele je klíčová grafická část průkazu, která se podobá energetickému štítku, se kterým jste se setkali, když jste kupovali třeba pračku nebo lednici. Kromě přehledné grafiky patří k PENB ještě několikastránkový dokument s tabulkami a výpočty. To hlavní vám sice sdělí infografika – ale v textové části se můžete dozvědět i doporučení, která vám specialista dává pro snížení energetické náročnosti budovy. U novostavby toto ale až tak aktuální pravděpodobně není.

Na PENB vás na první pohled upoutá ilustrace klasifikačních tříd s šipkou, která označuje, ve které třídě se nachází dotyčná nemovitost – od A (mimořádně úsporná) po G (mimořádně nehospodárná). Třída je přidělena na základě výpočtu, který počítá s typem stavby, účelem užívání, tvarem, velikostí nemovitosti, tepelně technickými vlastnostmi stavebních konstrukcí, druhem využívaného paliva (tzv. energonositele) a dalšími vstupními údaji. V roce 2020 se měnila metoda výpočtu PENB. Hlavním kritériem je nyní množství primární energie, které pochází z neobnovitelných zdrojů energie – respektive, čím méně jí je, tím lépe. Do vzorečků se nebudeme pouštět, ale chceme říct, že i na první pohled stejné domy mohou patřit do jiné třídy, protože využívají jiný zdroj vytápění.

Na co si dát v PENB pozor?

Hned v úvodu grafické části naleznete údaj o „celkové energeticky vztažné ploše“, ta bývá o něco větší než deklarovaná užitná plocha, protože se měří vždy až k vnějším okrajům obvodových stěn. Užitná plocha je měřena uvnitř.

Můžete z PENB zjistit, kolik vás provoz domu bude přibližně ročně stát?

U infografiky s třídami od A do G vás asi napadne, že čím více se blížíte zelenému „áčku“, tím lépe. To, co vás ale na PENB skutečně zajímá, je to, kde zjistíte, kolik vaše novostavba teoreticky spotřebuje energie. Tak jdeme na to. Díky PENB si postupně zodpovíme tyto otázky:

  • Jak energeticky náročný bude váš dům?
  • Jak efektivní jsou instalované technologie?
  • Jaký podíl na spotřebované energii mají jednotlivé druhy paliva a kolik vás bude provoz domu stát?
Penb úspora

Jak zjistit, jak energeticky náročný bude váš dům?

„Celková dodaná energie“ je údaj, který vypovídá o množství energie, které vstupuje do budovy – může se přitom jednat o energii obsaženou v dodávaném plynu, elektřině, pevném palivu či dokonce solární energii. Tento údaj vyjadřuje předpokládanou spotřebu domu vztaženou na 1 m2 plochy objektu. Chcete zjistit, jak je váš dům energeticky náročný? Hodnotu „celkové dodané energie“ vynásobte údajem o celkové energeticky vztažné ploše z úvodu grafické části PENB. Pozor, z výsledku neodvodíte, kolik budete za provoz domu platit. Za energii z některých zdrojů, například z fotovoltaiky, totiž neplatíte. Ale nebojte, níže se dostaneme i k této informaci.

Jak zjistit, jak efektivní jsou instalované technologie?

V PENB také zjistíte, s jakými technickými systémy je v novostavbě uvažováno a jak efektivní tyto technologie jsou. Jedná se například o vytápění, chlazení, přípravu teplé vody apod. Pokud údaj u některé technologie chybí, znamená to, že v objektu není/nebude instalovaná.

Jaký podíl na spotřebované energii mají jednotlivé druhy paliva a kolik vás bude provoz domu stát?

Velmi důležitý je i graf znázorňující podíl jednotlivých druhů paliv na celkové spotřebě. Graf je doplněn údajem o tom, kolik energie z daného paliva se spotřebuje v objektu při standardním provozu za rok. Díky tomuto údaji můžete předpovědět svoji přibližnou roční útratu za režie.

Průkazy energetické náročnosti budovy slouží k ochraně spotřebitele a rozhodně nejsou zbytečným dokumentem. Stejně jako vás u nového auta zajímá deklarovaná normovaná spotřeba nebo energetická náročnost nové pračky, by vás mělo zajímat i to, na kolik vás vyjde běžný provoz vaší novostavby. Chcete vědět, jak jsou energeticky náročné, respektive nenáročné, dřevostavby EasyHomes? Naši specialisté vám při představování jednotlivých domů rádi sdělí veškeré podrobnosti.