Free cookie consent management tool by TermsFeed

Tiny house – trendy bydlení v duchu nezávislosti

Zamýšleli jste se někdy nad tím, co stojí za naší touhu po vlastním bydlení? Pro někoho jde v případě koupi nemovitosti jistě o chytrou a strategickou investici do budoucna, pro jiného je to potřeba a jistota finančního a materiálního zabezpečení sebe i dalších generací. Někdo ovšem vnímá stavbu vlastního domu či koupi nemovitosti jako jednu z cest ke svobodnějšímu životu. V duchu této myšlenky můžeme už nějaký čas sledovat vzestup trendu a konceptu tzv. tiny houses. Co je tiny house, komu má co nabídnout a lze zařadit do této kategorie také dřevostavby? Pojďme se společně tomuto současnému hitu podívat na zoubek.

Fenomén malých domků

Pokud umíte anglicky, pravděpodobně pro vás nebude těžké pojem tiny house rozklíčovat. Nepatříte-li zrovna mezi angličtináře a ani trendy bydlení nemáte tak úplně v malíku, spojení tiny house vám příliš neřekne. Tiny house lze volně přeložit jako domeček či opravdu malý dům. V praxi jde o bydlení, které má svou rozlohou opravdu jen několik metrů čtverečních a velmi skromné uspořádání v podobě jedné velké místnosti rozčleněné na sektory a koupelnu. Tiny house svým obyvatelům nabízí skutečně jen to nejnutnější, vše má své jasně dané místo a zároveň zde nic vlastně nechybí.

Malé bydlení se zdá dnes jako moderní alternativa reagující na aktuální situaci nejen na realitním trhu, ale i v našich peněženkách. Jde ale skutečně o tak revoluční řešení? Možná, že jsme si v posledních dekádách vzali větičku “Můj dům, můj hrad” k srdci až tak nějak příliš a prostorné, vzdušné a velkorysé bydlení nejen do velikosti zastavěné plochy, ale i počtu místností jsme přijali jako základní standard. Současná situace, v níž se vlastní bydlení stává vzácností, si možná nebudeme moci dopřát všichni, nás přivádí k zamyšlení, co vlastně opravdu potřebujeme nejen k životu, ale i ke spokojenosti.

Alternativa i tradiční příbytky

Tiny house představuje pravděpodobně pro mnohé extrémní řešení a totální redukci životního prostoru. Nicméně pokud se nad tímto konceptem zamyslíte hlouběji, tiny house nás v podstatě nutí k většímu propojení s okolní přírodou a snaží se většinou zbořit hranice mezi interiérem a exteriérem. Tiny house nám připomíná jeden z hlavních důvodů, proč toužíme právě po vlastním domě – možnost trávit co nejvíce času venku na čerstvém vzduchu a zároveň mít kde pohodlně relaxovat a složit hlavu. Nicméně ta pravá zábava a dobrodružství čeká za dveřmi domu.

Všechny tyto myšlenky včetně ekonomické úspory se do podoby tiny house jednoznačně promítají. A tak se při brouzdáním internetovými vodami po zadání hesla tiny house můžete setkat s celou škálou staveb. Své příznivce si nachází zcela alternativní stavby v podobě asijských jurt, předělaných maringotek a lodních kontejnerů. Pro o něco více konzervativnější skupinu zájemců tiny house nabízí varianty v podobě malých rekreačních chatek, mobilheimů či dřevostaveb. Ano, základní modulové dřevostavby dokonale splňují všechny atributy tiny house konceptu a jsou rozhodně variantou, která poskytuje největší možný komfort.

I takto může vypadat půdorys vašeho nového bydlení. Dřevostavba Easy 24 nabízí vše, co lze potřebovat.

Stylové bydlení plné svobody

Pokud platí, že nás tiny house propojuje s prostředím, ještě snad větší měrou jde o bydlení plné svobody. Nejen že se oprostíte od všeho zbytečného a budete žít v obklopení jen toho skutečně potřebného, ale díky tiny house se můžete stát absolutně nezávislí. Tiny house představuje dostupné bydlení pro všechny. A to i pro ty, kteří by za současné situace o vlastním bydlení mohli pouze snít. Jakákoliv varianta je více než finančně příznivá a může se pochlubit i velice rychlou realizací. Bydlení za pakatel a doslova za několik málo měsíců je v dnešní době skutečně raritou a velkým lákadlem pro každého.

Popularitě staveb přidává také fakt, že pokud vám nechybí zručnost a jste schopni si osvojit nějaké dovednosti či pojmout technické znalosti, lze některé varianty realizovat kompletně svépomocí. Není to váš případ? Nevadí i stavba tiny house na klíč pod taktovkou stavební firmy vás vyjde na velmi líbivou částku. Dalším příjemným bonusem jsou také přirozeně velmi nízké provozní náklady a v podstatě bezproblémové udělení stavebního povolení s ohledem na rozlohu stavby. U některých mobilních variant domů schopných převozu navíc stavební povolení vůbec nepotřebujete. Jak to vypadá, tiny house nabízí jen samá pozitiva. Nebo ne? 

Bydlení pro každého? Spíše ne

Pro bydlení konceptu tiny house se jistě na první pohled dokáže nadchnout mnoho z nás. Svoboda, kterou nabízí, v sobě nese i poměrně velkou dávku romantiky a také moderního života v duchu minimalismu a ekologie. Prvotní nadšení i romantiku mohou rozdmýchat a možná i dokonce nechat zcela rozplynout následné praktické úvahy. Je pravda, že bydlení na malém prostoru nemusí z dlouhodobého hlediska vyhovovat všem.

Pro koho je tiny house ideálním řešením? Rozhodně výborně poslouží jednotlivcům a mladým či bezdětným párům toužícím po vlastním bydlení. Dům tohoto typu je i skvělou volbou jako startovací bydlení, i jako chata či víkendový dům. Rodinám s dětmi či párům, které pracují z domova a potřebují na práci svůj klid a ideálně i prostor tiny house rozhodně vyhovovat z dlouhodobého hlediska nebude. Proč?

Největším kamenem úrazu tiny house je jeho rozloha. I v případě, že většinu volného času budete trávit na zahradě, přijdou chvíle, kdy svůj skromný příbytek budete muset využít nejen k přespání, ale třeba i práci. Budete-li bydlet v tiny house sami či jej budete využívat převážně k rekreaci, žádný problém zřejmě nenastane. Ovšem každý jsme jiný a i přesto, že si můžeme maximálně rozumět, každý z nás ocení alespoň občas nějakou tu chvilku o samotě a v naprostém soukromí.

Tiny house z dílny EasyHomes

Řešení problému tiny house nabízí moderní dřevostavby. Jak už nyní víte, do tohoto finančně výhodného konceptu lze zařadit i moduly. Sníte-li o vlastním bydlení a momentálně jste ve fázi, kdy vaše požadavky a nároky na život splňuje i garsoniera, základní modulová dřevostavba je cestou k plně vlastnímu bydlení bez kompromisů. Jste-li alespoň trochu pragmatik, jistě vám hlavou proběhla otázka, co s tiny house do budoucna.

Představu a plány o tomto řešení vám nemusí kazit ani vyhlídky na rodinný život. Zatímco ostatní varianty tiny house lze považovat hlavně za startovací bydlení a jejich rozšíření je komplikované, u modulových dřevostaveb tento problém odpadá. Každý modul z nabídky EasyHomes lze připravit na pozdější napojení dalšího modulu a získat tak více životního prostoru pro sebe i nové členy rodiny.

Není těžké předpokládat, že koncept tiny house může být do jisté míry řešením aktuální bytové krize a také bydlením budoucnosti pro celou škálu zájemců o život ve vlastním domě už od počátku finanční samostatnost. Láká vás vymanit se z okovů nájemního bydlení, jehož ceny také stoupají strmě vzhůru, nebo získat komfortní a plnohodnotné bydlení pro jakoukoliv životní fázi? Prohlédněte si nabídku našich základních modulových staveb či si s námi sjednejte rovnou osobní schůzku, na níž probereme cestu k vašemu novému bydlení a uděláte první kroky ke svobodnějšímu životu!

Zaujala vás naše nabídka? Ozvěte se nám!