Nepřítel č. 1 moderních dřevostaveb, ale i klasických zděných domů? Nadměrná vlhkost. Tu má na svědomí vaření, koupání a zejména pak špatné či nedostatečné větrání. Kromě následného vzniku zdraví nebezpečných plísní si špatným větráním a vysokou vlhkostí koledujeme v případě dřevostaveb i o nepříjemný bonus – poškození jejich konstrukcí a výrazné zkrácení životnosti stavby. Jak zajistit v domě optimální, zdravou míru vlhkosti a jak správně v dřevostavbách větrat? Je potřeba klasického větrání i v případě, že jste u své dřevostavby investovali do rekuperace? A jak je to s potřebou větrání u difuzně otevřených a uzavřených staveb? Na všechny tyto otázky pro vás máme odpověď.
Difuzně uzavřené a otevřené stavby a jejich větrání
Začněme hned u základů a tedy typu konstrukce vaší dřevostavby. Jedná se o difuzně otevřenou nebo uzavřenou stavbu? A jaký vliv to má na větrání v domě? Pro začátek je nutné zmínit, že difuzně uzavřené a otevřené stavby primárně neřeší výměnu vzduchu, ale odvádění vlhkosti z domu.
O fungování difuzně otevřené stavby by se zjednodušeně dalo říci, že je do dům, který dýchá. Konstrukce takového domu totiž umožňuje řízený a regulovaný průchod vodních par, tedy vlhkosti, skrze stěny z interiéru domu do exteriéru. To vše se děje za pomocí parobrzdných systémů (nejčastěji OSB desek) a při správném fungování celého procesu je v domě i stěnách dřevostavby zajištěno ideální mikroklima a zdravé prostředí bez plísní. Oproti tomu difuzně uzavřená stavba odchod vlhkosti skrze své stěny neumožňuje. Systém parobrzd je zde nahrazen parozábranami a tyto zábrany, většinou vrstva speciální fólie, nedovolují vstupu vodní páry do stěn dřevostavby. Zároveň při odborném a správném provedení dům dokonale tepelně izolují.
Každá z variant má své plusy i mínusy a preciznost jejich provedení se promítá do kvality tepelné izolace a vzduchotěsnosti stavby. Právě vzduchotěsnost dřevostavby je pak rozhodující pro optimální fungování rekuperačních systémů zajišťujících výměnu vzduchu i regulaci vlhkosti v domě. Tyto systémy nejsou v dřevostavbách ani v jiných typech domů povinné. A i když výrazně ulehčují udržování správného klima v domě, vždy bude hlavně záležet na vašem “uživatelském” chování v domě zahrnujícím také intenzitu, četnost i správnost větrání. U difuzně otevřených staveb vám použitá technologie trochu pomáhá, ale v případě uzavřené konstrukce doporučujeme techniku správného větrání vypilovat a osvojit si co nejvíce.
Větrání s rekuperací
Opatřili jste pro svůj dům rekuperaci? Jak už jsme naznačili, rozhodně máte v boji proti nadměrné vlhkosti velkou výhodu. Moderní rekuperační jednotky, a to jak ty centrální tak i decentrální, se starají o řízenou tepelnou výměnu mezi vzduchem v interiéru a exteriéru. S těmito systémy se daří udržovat v místnosti i celém domě optimální hodnoty vzdušné vlhkosti, k výměně vzduchu a větrání dochází v podstatě neustále a ještě navíc bez výrazných tepelných ztrát. Znamená to ale, že klasické okenní větrání můžete pustit z hlavy? Určitě ne – rekuperace je výrazná pomoc, ale klasické okenní větrání jí rozhodně nenahradíte.
Obecné zásady správného větrání
A jak tedy to úplně klasické a správné větrání vypadá? To by se dalo označit za jednu z nejzáludnějších otázek, která dokáže potrápit snad všechny obyvatele domů a bytů. Z pravidelných průzkumů vyplývá, že techniku správného větrání obratně ovládá jen opravdu nízké procento lidí. Kvalitní izolace a moderní technologické postupy montáží dřevostaveb nás zbavily masivních úniků tepla i přirozené mikroventilace způsobené netěsností oken a snížili naše účty za energie. Tím nejlepším způsobem, jak se svému modernímu bydlení odvděčit je právě správné větrání, které zajistí domu i nám pevné zdraví.
To nejlepší větrání je to krátké, ale opravdu intenzivní. To znamená – zapomeňte na okenní ventilaci, o které se mnoho lidí domnívá, že je naprosto dostačující, na větrání jednou denně ihned po probuzení i na otevření okna až v momentě, kdy je doma nedýchatelno. Jednoduše otevřete okna v místnosti dokořán minimálně třikrát denně na několik minut a nechte dovnitř proudit čerstvý vzduch.
Mezi pokoje, které jde z hlediska koncentrace vlhkosti označit jako rizikové patří rozhodně koupelna, kuchyně a ložnice. Zde raději větrejte častěji. Na četnosti přidejte také pokud se vás v místnosti sejde více. Při větším počtu lidí se vzduch rychleji vydýchá, ohřívá a samozřejmě se zvyšují i hodnoty CO2.
A co v zimě uprostřed topné sezóny? Platí stále stejná pravidla a nebojte, při správném větrání rozhodně Pánubohu do oken topit nebudete. Větrejte jednoduše častěji a na kratší dobu. Uvidíte, že s tímto postupem se místnost následně lépe i rychleji vytopí.
Dále si můžete prohlédnout náš KATALOG DŘEVOSTAVEB.