Free cookie consent management tool by TermsFeed

Tepelná čerpadla – výhody, nevýhody a komu se vyplatí

Poslední roky daly nám jako jednotlivcům i celé společnosti poměrně zabrat a zdá se, že nějaké ty krušné chvilky na nás ještě čekají. Současnost by se dala velmi přiléhavě popsat jako doba velkého zdražování a nejisté podoby budoucnosti. Proto nemálo těch, kteří se i tak odmítají vzdát svého nároku na vlastní bydlení, hledá způsoby, jak do budoucna uchránit rodinný rozpočet či svou peněženku před zbytečným únikem peněz. Nízkoenergetické moderní dřevostavby a pasivní domy postupují na žebříčku popularity čím dál výš a pozornost stavitelů se obrací také k úsporným energetickým zdrojům. Jednou z možností, jak osamostatnit svou dřevostavbu a výrazně snížit náklady na provoz domu jsou tepelná čerpadla. Jako všechno, tak i toto řešení má své výhody a nevýhody. Proto pokud uvažujete o pořízení čerpadla pro svou dřevostavbu, rozhodně čtěte dál.

Co je tepelné čerpadlo?

Když se řekne tepelné čerpadlo, většina z nás jej dokáže definovat jako jeden z ekologických a obnovitelných energetických zdrojů. Co to ale konkrétně je a na jakém principu funguje, to dokáže vysvětlit jen málokdo. Tepelné čerpadlo je poměrně důmyslný systém přeměny a předávání energie. Čerpadlo odčerpává teplo ze svého okolí a dokáže jej pomocí kompresoru, který se zahřívá, převést na několikanásobně vyšší teplotní hladinu a získat tak ještě více energie.

Oblíbeným příměrem, díky kterému si lze fungování čerpadla velmi dobře představit, je fungování chladničky. Chladnička odebírá teplo potravinám uvnitř a ohřívá jím místnost, v níž se nachází. Čerpadlo tohoto principu umí maximálně efektivně využít, a to bez ohledu na výši okolní teploty – tepelná čerpadla pracují v létě i v zimě. Když okolní teploty klesnou hluboko pod nulu, čerpadlo dokáže teplotu ve svém okolí ještě více snížit a teplo tak odebrat. Zimní provoz je samozřejmě méně efektivnější, nicméně pořád je výhodný a vyplatí se. Energie získaná čerpadlem se používá pro topení v domě i ohřev užitkové vody.

Typy čerpadel

Není čerpadlo jako čerpadlo. Existují čerpadla země-voda, vzduch-vzduch, vzduch-voda či voda-voda a v rámci nich jsou ještě speciální typy. Lze říci, že pro každý dům lze najít vhodné tepelné čerpadlo. Z laického pohledu se tak může možná zdát, že výběr čerpadla je ve výsledku poměrně snadnou záležitostí a v podstatě nejde šlápnout vedle. Nebo je to jinak? Pravda je taková, že ač je nejpoužívanějším tepelným čerpadlem typ vzduch-voda, nelze říci, že by se jednalo o univerzální typ vyhovující všem stavbám. Vhodnost typu čerpadla ovlivňuje mnoho faktorů, jako je rozloha pozemku a podoba jeho okolí, ale i další více odborné aspekty. Výběr a pořízení konkrétního typu čerpadla je tedy ideální probrat se zkušeným odborníkem. Protože jak jsme řekli v úvodu – i čerpadla mají svá velká plus a také velká mínus. Pojďme se na ně tedy společně podívat.

Nevýhody tepelných čerpadel

Prvním mínusem tepelných čerpadel, který jste již možná vytušili, či jste o něm slyšeli a byl zatím hlavním důvodem vašich pochybností, je celkově vyšší pořizovací cena v porovnání s ostatními řešeními vytápění. Povzbudivou zprávou ovšem je poměrně rychlá návratnost počáteční investice a také fakt, že výrobců tepelných čerpadel je celá řada a tak si je možné vybírat z různých cenových úrovní. Na druhou stranu zde ovšem platí nepopulární pravidlo – za málo peněz, málo muziky. Chcete-li kvalitnější čerpadlo, bude pravděpodobně nutné si trochu připlatit.

Mezi nevýhody řadí mnoho odborníků také nekompatibilitu či nižší efektivnost čerpadel s některými topnými systémy. Tepelná čerpadla jsou skvělou volbou v případě, že plánujete vytápět dům podlahovým topením. Pokud máte doma radiátory, případně je preferujete více než podlahové topení, bude potřeba většího přizpůsobení systému topných těles a projekt se tak může o maličko prodražit. Co je důvodem? Čerpadla jsou tím efektivnější a více se vyplatí, čím nižší vstupní teplotu hlavní systém vytápění domu potřebuje. A topení v podlaze vyžadují oproti radiátorům teplotu nižší.

Třetí výraznou nevýhodou, která tak trochu kazí tepelným čerpadlům pověst, je hlučnost. Čerpadlo je vybaveno kompresorem, které vydává nejen zvuk, ale také způsobuje vibrace. Nicméně hlavním problémem a zdrojem největší hlučnosti bývá ventilátor. A čím je ventilátor menší, tím více hluku zpravidla nadělá. O maximální možné snížení hlučnosti při provozu čerpadla a dodržení limitů hluku by se měla vždy postarat firma, která čerpadlo instaluje. K snížení hlučnosti čerpadla také výrazně pomáhá také zakrýt otvor ventilátoru speciálními žaluziemi. Nicméně pokud se obrátíte na profesionální firmu specializující se nejen na instalaci, ale i výrobu čerpadel, obavy o hluk rušící vás i sousedy nejsou rozhodně na místě.

Výhody tepelných čerpadel

Důvod, proč se tepelná čerpadla těší velké oblibě, a zároveň obecně jejich nejatraktivnější výhoda je samozřejmě již zmiňovaná energetická úspora. Průměrně velký rodinný dům využívající tepelné čerpadlo se systémem vzduch-voda se může pochlubit ročními náklady na celkový provoz okolo 20.000,- Kč. U jiných typů čerpadel to ale může být ještě méně, zejména pak v kombinaci s dalšími energeticky úspornými systémy. A to podle nás lze rozhodně označit za velké lákadlo a pádný argument, proč říct čerpadlu stokrát ano.

Zelená energie a pasivní domy jsou budoucnost. Všechny typy tepelných čerpadel plně odpovídají tomuto trendu a řadí se mezi obnovitelné zdroje energie. Jejich ekologický přesah a dopad je jejich druhou největší výhodou, díky níž se těší rostoucímu zájmu i popularitě. Během chodu čerpadla nevznikají žádné zplodiny ani nebezpečné odpadní látky. Je tedy vhodné pro domy ve městech i na samotách u lesa. Pořizování čerpadel jako zdroje tepla je také poměrně výrazně podporováno v dotačním programu Nová zelená úsporám. Což lze jistě zejména z finančního hlediska považovat také za takové malé plus.

Péče o rodinný dům zabere poměrně hodně času. Vše, co nám tedy tuto péči jakkoliv usnadní lze považovat za užitečnou vychytávku, která se vyplatí. Poslední velkou výhodou, jež by byla škoda opomenout a která jistě potěší mnohé, je fakt, že tepelná čerpadla nevyžadují žádnou obsluhu. I z toho důvodu jsou skvělou investicí s ohledem do budoucna, kdy se s postupujícím věkem stává péče o správný chod dobu a zajištění příjemného prostředí v něm stále náročnější.

Komu se tepelné čerpadlo skutečně vyplatí?

Možná, že po tomto našem obsáhlém výčtu se vám z nově načerpaných informací lehce točí hlava. Jak jsme psali výše, výběr správného typu čerpadla je vždy nejlepší konzultovat s odborníkem. Nicméně vám můžeme ale zodpovědět otázku, komu se pořízení tepelného čerpadla 100% vyplatí. Čerpadlo vyžaduje je vhodné do domů s dobrou tepelnou izolací. Proto pokud vám to finance jen trochu dovolí, o čerpadle neváhejte ani vteřinu u všech novostaveb rodinných domů včetně pasivních a nízkoenergetických dřevostaveb. Co starší domy či dodatečná instalace? Samozřejmě, že i to je možné. Starší domy většinou ovšem musí projít rekonstrukcí včetně zaizolování, aby se z pořízení čerpadla nestaly peníze vyhozené oknem.

Věděli jste, že tepelná čerpadla nabízíme i u našich dřevostaveb a rádi vám pomůže zažádat i o dotaci z programu zelená úsporám? Proto máte-li jakýkoliv dotaz ohledně tepelných čerpadel či dřevostaveb EasyHomes, neváhejte se na nás obrátit!

Zaujala vás naše nabídka? Ozvěte se nám!