ePrivacy and GPDR Cookie Consent by Cookie Consent Jaká je cena za kWh v roce 2024 a co ovlivňuje její vývoj? - EASYHOMES Plzeň

Jaká je cena za kWh v roce 2024 a co ovlivňuje její vývoj?

Ceny energií jsou velké téma současnosti. Oproti extrémnímu nárůstu v druhé polovině roku 2022 se dá nyní mluvit o poklesu cen za energie. Snižování cen avizují mnozí významní dodavatelé. Druhou stránkou věci je ale takzvaná regulovaná složka ceny. To už totiž pod palcem nemají samotní dodavatelé ale stát a ten ji od Nového roku zvýšil.

Po letech nejistoty a nevědomí způsobených pandemií covidu-19 a vypuknutím války na Ukrajině se trh s energiemi opět vrací do původního stavu a ceny klesají. Přesto se částky za 1 kWh elektřiny u jednotlivých dodavatelů velmi liší. 

Jen pro upřesnění, cenu elektřiny tvoří dvě části – regulovaná a neregulovaná. Regulovanou část stanoví Energetický regulační úřad a platí vždy celý kalendářní rok. Neregulovanou část stanovují jednotliví dodavatelé a mohou ji během roku měnit. Regulovanou složku ceny pak tvoří několik dílčích poplatků. Například platba za systémové služby či platba za obnovitelné zdroje energie. Od té byli loni odběratelé kvůli vysokým cenám energií na čas osvobozeni. Vláda tak lidem v turbulentní době od placení tohoto poplatku ulevila a celou podporu platila ze státního rozpočtu.

Právě kvůli růstu regulované části si některé domácnosti již za tuto položku museli připlatit, což jim ročně navýší rozpočet o tisíce korun. Většinu domácností tak neminuly nové rozpisy záloh.

Aktuálně se průměrná cena silové elektřiny pohybuje okolo 3,40 Kč/kWh (aktualizace leden 2024). Konkrétní ceny se mohou od sebe dost lišit dle místa a dodavatele. V současné době cena elektřiny mírně klesá a lze si u vybraných dodavatelů zajistit nižší ceny.

Vyplatí se fixovat cenu energií?

Vzhledem k tomu, že je letos situace příznivější, vyplatí se pečlivě porovnat jednotlivé nabídky. U některých dodavatelů lze ušetřit až 20 % oproti průměru. Se správnou volbou dodavatele lze ušetřit až tisíce korun. Fixace se vyplatí, pokud získáte opravdu výhodnou nabídku. Vždy je ale potřeba koukat do budoucnosti. Podle aktuálního vývoje a dostupných výhledů to v tuto chvíli vypadá, že do konce letošního roku průměrná cena energie ještě klesne. Predikce vždy platí jen pro běžný vývoj trhů. Často se situace v souvislosti s dramatickými událostmi na světové scéně může měnit.

Z toho všeho vyplývá, že nejdůležitější je v tuto chvíli výběr nejvýhodnější nabídky, protože díky ní můžete ročně ušetřit stovky i tisíce.