Free cookie consent management tool by TermsFeed

Venkovní žaluzie a markýzy do dřevostaveb

Venkovní stínicí technika – téma, které řeší každý majitel moderní dřevostavby, a to nejen v případě, že se na pozemku nenachází žádný větší strom poskytující stín. Proč a hlavně v jakém případě byste měli uvažovat o pořízení markýzy nebo rovnou venkovních žaluzií? Jaké výhody nabízí předokenní rolety oproti žaluziím a naopak? Na tyto otázky a také na fakt, že jde o mnohem víc, než jen o možnost regulace světla vstupujícího do interiéru, si posvítíme v dnešním článku. 

Okno, světlo, propojení

Kdo by nesnil o velkém okně, kterým by každý den prostupovaly hřejivé sluneční paprsky vnášející do interiéru dostatek přirozeného světla, nebo by skrze něj bylo možné nerušeně pozorovat dění okolního světa a užívat si pohled na krásu přírody? Ano, velká okna a dokonce i celé prosklené stěny jsou momentálně velkým trendem. A to jak ve světě zděných staveb moderních domů, tak také u dřevostaveb. Tento odvážný prvek, který ještě do nedávna v našich krajinách neměl příliš mnoho sympatizantů, si získal na svou stranu mnoho příznivců zejména v řadách mladé generace. Velká okna a skleněné stěny pomyslně bourají pevné bariéry mezi interiérem a exteriérem, což je v případě, že plánujete bydlet v blízkosti přírody skutečně neodolatelná myšlenka.

Jak lákavá a esteticky výjimečně atraktivní tato myšlenka i architektonický prvek je, stejnou měrou je v jistém ohledu i ďábelská. Větší skleněné plochy totiž vždy představují izolační slabinu interiéru. V zimě jimi uniká teplo a v parných letních dnech, kdy slunce nemilosrdně praží do oken a rtuť teploměru rychle stoupá k tropické hranici, jimi naopak prostupuje vedro z venčí. Z vysněného architektonického skvostu se pak často stává doslova skleníkové peklo neposkytující ani centimetr chladivého útočiště. Tímto skutečně horovým scénářem jsme právě možná někoho pořádně vyděsili a způsobili mu mírné orosení. Nebojte, situace má samozřejmě řešení. A ne jediné.

Hon za stínem

Jedněmi z prvních řešení, které pravděpodobně napadnou výraznou většinu jsou interiérové žaluzie či klimatizace. Jednoduchá řešení v tomto případě nejsou ovšem tolik efektivní, jak by se mohlo na první pohled zdát. Interiérové žaluzie možná zamezí proniknutí slunečních paprsků v plném rozsahu, nicméně nefungují jako dobrá bariéra pro únik ani vniknutí tepla. Řešení v podobě klimatizace je na druhou stranu poměrně nákladné nejen z pohledu počáteční investice, ale i následného provozu, jelikož opět nenabízí řešení izolace v místě větší prosklené plochy.

Pokud byste rádi snížili množství unikajícího tepla, získali možnost regulace pronikajícího světla do interiéru i teploty v něm a zároveň se vysněné prosklené stěny či velkých oken nechcete vzdát, nejvýhodnějším řešením je pro vás venkovní stínění. To je dostupné v mnoha variantách, které se pohybují v různých cenových hladinách a lze od nich také očekávat i trochu jiné výsledky. 

Jde-li se vám primárně o zajištění stínu v horkých letních obdobích, vaše trápení poměrně snadno vyřeší markýza. Ta v podstatě nahrazuje přesah střechy a je jednoduše řečeno její prodlouženou variantou. S jejím správným umístěním i sklonem pro co největší efektivitu vám nejlépe pomůže projektant či architekt vašeho domu, který zná dopodrobna všechny specifikace pozemku i orientace stavby, do nichž mimo jiné patří i úhel dopadu slunečních paprsků v různých ročních obdobích.

Dalším a velmi častým řešením jsou různé varianty přístřešků a pergol v podstatě přímo navazujících na dům. U velkých prosklených stěn není výjimkou, že fungují jako přímé vstupy na přiléhající terasy. Různé typy stínicích plachet a moderních pergol plní obdobnou funkci jako již zmiňované markýzy. Jejich hlavním účelem je vytvoření stínu na terase a také snížení průniku paprsků do interiéru. Smutným faktem bohužel zůstává, že je jejich hlavní využití spojeno zejména s letní sezónou. V zimě pak mnohdy nastává čas velké improvizace a rychlých řešení, například v podobě těžkých zatemňovacích závěsů. 

Jediné řešení a maximální efekt?

Ač jsou zmíněné varianty výjimečně estetické a pro své účely také velmi efektivní, ani zdaleka neřeší závažnější problémy. Jste-li doma zvyklí si v chladném počasí přitopit na trochu vyšší teploty, tepelné ztráty brzy pocítíte na vlatsní kůži i na vzrůstajících nákladech na provoz domu. A to už dokáže jednomu pokazit úsměv, potrápit mysl a hlavně zatížit rodinný rozpočet. Variantou externího stínění, která si s touto situací dokáže účinně poradit jsou venkovní žaluzie

Toto moderní řešení vám celkově velmi efektivně pomůže vyřešit izolaci slabých míst – tedy velkých skleněných ploch. I z toho důvodu jsou skvělou volbou pro pasivní stavby a všechny dřevostavby. Jak již bylo zmíněno, rapidně snižují unikání tepla z interiéru. Mimo to ovšem v létě nepustí horký vzduch přes práh vašeho domova a zabrání i vniknutí ostrých slunečních paprsků. V přechodových obdobích jara a podzimu není nutné za pomoci předokenních žaluzií využívat tolik topení a je možné si svítícím sluníčkem příjemně “přitápět”. Ale pozor! Pokud je před oknem či prosklenou stěnou umístěna pergola, tato varianta vytápění interiéru nebude fungovat. Kromě všech těchto výhod dovedou venkovní žaluzie poskytnout také skutečně maximální soukromí, které je v případě velkých oken a prosklených interiérů v našich šířkách  velmi ožehavým tématem. 

Posledními nezodpovězenými otázkami u venkovních žaluzií je jejich pořizovací cena a podmínky montáže. Jak zřejmě tušíte počáteční investice nebude tou nejnižší. Nicméně její návratnost je poměrně rychlá a díky moderním technologiím a kvalitě materiálů, které jsou schopné odolat skutečně náročným venkovním podmínkám je životnost žaluzií více než uspokojivá. Instalaci tohoto druhu stínění je nejlepší řešit již dopředu. Krycí boxy žaluzií je totiž nejvýhodnější ukrýt pod fasádu. Prvním důvodem je estetika a druhým jednoduše lepší celková funkčnost systému. 

Dodatečná instalace je samozřejmě možná také, a to hned dvěma způsoby. Buď je žaluzie přichycena již do stávajícího okenního otvoru, nebo lze vyříznout část polystyrenové izolace a ukotvit stínění zde. Obě pmetody s sebou přináší jistá rizika a odborníci na stínění proto ani jednu z variant příliš nedoporučují. V prvním případě dochází ke snížení světlosti okna. V druhém naopak může dojít k výraznému oslabení tepelné izolace domu a jako nepříjemný bonus navíc bude fasádu vašeho domu “zdobit” viditelný krycí plech. Jediným kompromisem může být tzv. podomítková příprava, kdy se namontují jen boxy a lišty. Žaluzie se osadí až dodatečně. 

Venkovní žaluzie mají ve světě exteriérového stínění jednoho výrazného konkurenta – venkovní předokenní rolety. Rozdílů mezi žaluziemi a roletami není tolik, ale o to jsou podstatnější a pro výběr mnohých zásadním způsobem rozhodující. Zatímco u žaluzií můžete proud prostupujícího přirozeného světla do interiéru velmi citlivě regulovat za pomoci vertikálního sklonu žaluzií, u rolet tato možnost zcela chybí. Rolety jde zatáhnout, vytáhnout, popřípadě nechat částečně povytažené. Pohrávat si s atmosférou v interiéru ale zkrátka s jejich pomocí nelze. Pro instalaci rolet a hlavně uschování boxu je potřeba silnější vrstvy zateplení. Z toho důvodu rostou také pořizovací náklady celé stavby domu. To, v čem mají rolety proti žaluziím navrch, je možnost jejich využití jako jisté formy ochrany proti vniknutí zlodějů. Stačí je jen opatřit zámkem.  

A konečná volba padá na…

Rozhodnutí, která varianta exteriérového stínění pro vás bude tou pravou a vyplatí se ve vašem případě nejvíce, je vždy na vašem uvážení. Faktory, které by vám mohly ovšem rozhodování značně ulehčit je například velikost prosklených ploch i vaše hlavní očekávání. Ovšem z hlediska maximální úspory energií, financí i vytvoření maximálně pohodových a pohodlných podmínek v interiéru za nás jednoznačně nemají venkovní žaluzie konkurenci. 

Máte zájem nejen o venkovní stínění, ale plánujete stavět dům a chtěli byste se dozvědět více informací? Napište nám – vaše dotazy rádi zodpovíme, popřípadě se domluvíme na společné schůzce.

Prohlédnout si můžete i náš KATALOG TYPOVÝCH DŘEVOSTAVEB.

Zaujala vás naše nabídka? Ozvěte se nám!