Free cookie consent management tool by TermsFeed

5 tipů, jak zařídit dřevostavbu – japandi styl

Ladíme poslední stavební detaily jedné z našich dřevostaveb na klíč – té vaší – a vy už se nemůžete dočkat, až si začnete bydlení zařizovat podle svého? Nedivíme se! Proto pro vás máme další díl seriálu, který se věnuje stylům bydlení. Díky němu můžete do interiéru vnést kousek dalekého Japonska!

Dřevostavba na klíč do 1 miliónu Kč? Tu máme!

Ač by to mohlo leckoho napadnout, japandi styl vlastně není žádná exotická divočina, která by se do našich končin nehodila. Naopak – v některých aspektech se podobá nesmírně populárnímu scandi stylu. Mezi společnými prvky můžeme zmínit například důraz na minimalismus, hřejivou atmosféru a využití přírodních materiálů. A to se nám v EasyHomes.cz vždycky líbí.

Za vším stála dánská výprava do Japonska

Interiér v Japandi stylu

Víte, kam se zhruba před 150 lety vydali dánští architekti, umělci a bytoví designéři čerpat inspiraci pro své projekty? Hádáte správně, zamířili pro ni do Japonska. Japonci se naopak,
i když podstatně méně, začali zajímat o koncepci hygge, kterou dnes máme se severskými státy spojenou. Proto je všechno, co si představíme pod pojmem hygge, sem tam k nalezení
i v Japonsku.

Když se ale k celosvětově populárnímu hygge přidala japonská koncepce wabi sabi, vzniklo něco nového a ušlechtilého. Japandi styl bydlení.

Milujte nedokonalé, jak káže wabi sabi

Japonský smysl pro estetiku v pojetí wabi sabi říká, že krásné může být všechno. Stačí věci přijmout i s jejich nedokonalostmi a těšit se jejich jednoduchostí. Ke koncepci wabi sabi kromě toho patří i jistá drsnost, neúplnost, neokázalost, zemitost a asymetrie.

Japandi odmítá doplňky, jež jsou jen pro okrasu a nejsou funkční. Stejně tak zavrhuje do očí bijící zdobnost, kterou považuje za rušivou. To všechno vede k pocitu zklidnění
a mírnosti, což jsou aspekty, které si ve svém domově určitě přejete mít i vy.

Jak se přestěhovat a nezbláznit se? Plánujte a pečlivě balte

Z barev táhnou ty zemité

O zemitosti už padla zmínka výše. Japandi styl se halí do přírodních barev, zejména pak pracuje se všemi odstíny hnědé, od bílé přes béžovou a kávovou až po sytě hnědou.

zařízení interiéru v Japandi stylu

Každý interiér ale potřebuje nějaký ten oživující prvek. I tady má japandi jasnou odpověď – doplňky a dekorace volte modré nebo zelené, abyste udrželi své směřování k přírodě. A je jedno, jestli si vyberete modré květináče, nebo široký zelený pás na zdi. Na detaily se mimochodem hodí i černá barva, jen se do interiéru v tomto stylu musí zavádět skutečně opatrně a v malém.

Materiály jedině přírodní

Důležitou součástí, která definuje jakýkoli styl bydlení, jsou použité materiály. Z toho, co víte, už vás asi nepřekvapí, že japandi tíhne k přírodním materiálům, jako je dřevo, kůže, kámen, sklo nebo kov. Nadčasové dřevo je to, na co bychom dodali extra akcent. A pokud nemůžete mít dřevo nebo kov, hledejte povedené moderní imitace, například mezi vinylovými podlahami, obklady, nebo keramickými dlažbami.

Doplňků vyberte jen pár

Pokud nemáte tendence hromadit nejrůznější dárečky a suvenýry z cest, na které se jen práší, japandi vám padne do oka. Klade totiž důraz na minimalismus. Aby ale interiér nebyl strohý až bez života, pár doplňků se samozřejmě povoluje. Vybírejte ty, které vás zase o kousek přiblíží přírodě a útulnu – květiny a rostliny, svíčky, knihy či plédy a polštářky na gauči nebo na posteli. A stále myslete na barvy.

Chytrou domácnost můžete mít i v dřevostavbě. Co všechno se nabízí?

Do ničeho se nenuťte

Poslední rada, kterou se sluší a patří dát, zní „do ničeho se nenuťte“. Stejně jako zen styl nebo estetika prvorepublikového retra, ani japandi styl není úplně pro každého. Jestli si rádi na zeď pověsíte každou chvíli novou barevnou fotografii a po dovolené ke svým porcelánovým soškám zase budete chtít přidat další drobnůstky, japonský styl bydlení byste dlouho neudrželi a ve vzniklém prostředí by vám nebylo dobře.

Líbí se vám japandi styl, nebo máte radši živější a pestřejší interiéry? Zařiďte si svůj nový domov v dřevostavbě od nás po svém!