ePrivacy and GPDR Cookie Consent by Cookie Consent 5 tipů, jak zařídit dřevostavbu – SCANDI STYL - EASYHOMES Plzeň

5 tipů, jak zařídit dřevostavbu – SCANDI STYL

Plánujete nové bydlení? Sníte o domě přesně podle svých představ? Moderní dřevostavba vám může takový sen snadno splnit. Naši specialisté s vámi naplánují dům na míru, kdo ho ale zařídí? To už je na vás. V poslední době je velmi oblíbený scandi styl a s dřevostavbou krásně ladí. Jaké jsou jeho hlavní zásady? Pojďme se na to společně podívat. Máme pro vás 5 tipů, jak proměnit interiér vaší dřevostavby v království ve skandinávském stylu!

1) Méně je více

Severský design je založen na jednoduchosti. Vládne mu řád, pořádek, čistota. A nemyslíme tím jen to, že byste měli mít doma uklizeno – i když to je opravdu základ skandinávského interiéru. Scandi styl je i o čistotě linií a jednoduchém zařízení. Méně je zkrátka více. Když zařizujete novostavbu, máte výhodu – nemusíte se potýkat s tím, že je váš interiér zacpaný tunami za léta nastřádaného nábytku a věcí. Naopak. Stojíte v prázdné místnosti a přemýšlíte, čím ji zařídíte.

Scandi styl není jen krásný, ale i praktický. Proto u každého kusu nábytku přemýšlejte nejen o tom, jestli se vám líbí, ale jestli je k užitku. Snažte se, aby interiér působil spíše prázdně. Pokud vám to v první chvíli přijde jako nezvyk, máme tip – dejte tomu šanci. Postupně si na jednoduchý interiér zvyknete a pořádek, který kolem vás bude panovat, na vás bude působit harmonickým dojmem. Scandi styl ale není neútulný, naopak. Přesvědčí vás o tom náš další tip. Mimochodem krásným příkladem útulného a přitom minimalistického interiéru je hygge koupelna, kterou zařizovala KERAMIKA SOUKUP pro Dana a Klárku, které možná znáte z jejich instagramového profilu THE FOTR. Přečtěte si více v článku “Minimalistická koupelna pro Dana a Klárku – inspirujte se!

2) Textilie v neutrálních přírodních tónech

Se skandinávským stylem se neodmyslitelně pojí „hygge“. Toto tajemné dánské slůvko označuje pohodový přístup k životu a umění najít něco krásného i v maličkosti. Dánové jsou považováni za nejméně vystresované lidi na světě. I proto jim to hygge opravdu věříme. U nás si hygge často spojujeme s útulností, relaxací, chvilkami s rodinou. Představte si sami sebe v pohodlném ušáku s teplou huňatou dekou, knížkou v ruce a horkým čajem nebo kávou na stolku vedle sebe. I to je hygge.

A právě o pohodlí se ve skandinávských interiérech starají textilie. Obyvatelé skandinávských zemí jsou zvyklí na mnohem nižší venkovní teploty než my. Své domovy proto „zateplují“ textiliemi a „huňatými materiály“. Pro scandi jsou typické koberce s delším vlasem, vlněné deky a plédy, ovčí kůže, měkké polštáře, originálně čalouněné pohovky apod.

Jak už jsme říkali, pro scandi interiér je typická jednoduchost. Aby ale minimalismus nepůsobil sterilně, jsou právě teplé textilie klíčové. A co barevnost? Držte se neutrálních přírodních tónů. S barvou roku 2023 „Viva Magenta“ ve scandi interiéru nepochodíte. Scandi je přírodní a nadčasové.

3) Dostatek úložných prostor

V severském stylu dominuje řád. Scandi interiéry jsou jednoduché, čisté a naklizené. Aby tak působil i váš interiér, vybavte ho dostatkem úložných prostor. A nemluvíme jen o skříních. Zamyslete se nad rafinovanými úložnými prostory například pod postelí apod. Když každé věci najdete její místo ve skříni, komodě či jinde, bude výsledný interiér působit uklizeněji a příjemně střídmě. A toho chceme docílit. Nemusíte se vzdát dekorací, ale scandi dekorace jsou rovněž velmi jednoduché. Sem tam můžete interiér ozvláštnit starožitností, zajímavým kusem porcelánu nebo svícnem, ale pamatujte na to, že svůj domov nechcete zaplnit. Sbírka starých panenek nebo přemíra „lapačů prachu“ do scandi stylu nepatří.

Ale není to jen o dekoracích. Pamatujte opravdu na to, abyste pro každou věc měli úložný prostor. Aby vám nikde nestál koš s prádlem, abyste měli ve skříních dostatek místa pro všechno své oblečení, abyste neměli na kuchyňské lince výstavku kuchyňských spotřebičů apod. Ve finále se vám bude taková domácnost i snáze uklízet. Spojme tedy krásné s užitečným.

4) Osvětlení jako symbol života

V severských oblastech jsou dlouhé noci a krátké dny. I proto jsou ve skandinávských interiérech klíčová chytře rozmístěná svítidla. Život v tmavých místnostech nepřispívá životnímu optimismu a pohodě a už jsme si říkali, že Skandinávci žijí ve stylu hygge, že? V místnosti tedy nestačí jeden lustr uprostřed. Zamyslete se a zkuste najít možnosti, jak „rozsvítit“ celý interiér. Každý kout. Osvětlení symbolizuje život a příznivě ovlivňuje náladu obyvatel domu. Nepřehánějte to s dekorativními lampičkami. I svítidla by měla být jednoduchá, se scandi stylem perfektně ladí například kovové industriální lampy.

Nevíte si rady? Zdrojem světla nejsou jen lampy a lustry, ale i okna. Velká okna jsou zdrojem přirozeného světla a to je opravdu nedocenitelné. Nebraňte mu proto v proudění do místnosti. Neblokujte ho přehnanou výzdobou oken a místo těžkých závěsů, vsaďte na lehounké textilie. A pokud vám přijde, že to chce zvláště večer interiér ještě trochu rozsvítit, nezapomínejte na svíčky. Ty do scandi stylu neodmyslitelně patří.

5) Organické, bio a lokální

Interiéry ve skandinávském stylu využívají přirozeného kouzla přírody. Nevsází na umělé materiály a umělé barvy. Pokud přemýšlíte, co do scandi domova patří, neuděláte chybu se dřevem, kovem, betonem, sklem, jutou, porcelánem, vlnou a kožešinou. Do severského stylu patří i živé elementy. Pokojové rostliny a čerstvé květiny umí divy a nadělají více parády než deset dekorativních předmětů. Skandinávci mají květiny rádi na zahradách i v interiérech a my se jim nedivíme. Za nás patří flóra kamkoliv – co byste řekli třeba na pokojovky v koupelně?

Již v úvodu jsme zmiňovali, že skandinávské interiéry se nesou v duchu hesla „méně je více“. I proto při zařizování domova v tomto stylu dejte přednost vysoce kvalitním prvkům, ideálně s lokálním původem, než vícero věcem, které nemají ducha ani příběh. Zajímá vás udržitelný životní styl? Doporučujeme vám i náš nedávný článek o soběstačném bydlení: Soběstačné bydlení: Nabízí ho dřevostavba?

Dřevostavby se scandi stylem a severským přístupem k životu skvěle ladí. Ať už máme na mysli dřevo jako přírodní materiál a základ konstrukce našich domů, nebo zdravé příjemné klima, které si majitelé dřevostaveb užívají dnes a denně, vytváří zkrátka perfektní dvojku. Líbí se vám scandi styl? Zařiďte si svůj dům snů od EasyHomes!