Free cookie consent management tool by TermsFeed

Chytrou domácnost můžete mít i v dřevostavbě. Co všechno se nabízí?

Už jste slyšeli o chytré domácnosti? V poslední době se o ní mluví dost, ne všichni si ale dokážou představit, co všechno tento pojem obnáší. Proto jsme se rozhodli, že se na něj podíváme zblízka. Pojďte na to s námi!

Zatímco před desítkami let bylo nepředstavitelné mít televizi s dálkovým ovládáním, dneska můžeme běžně využívané spotřebiče a vybavení ovládat snad i z druhého konce světa. Jak technologie pokročily, daly vzniknout chytré domácnosti (smart home), v níž chytré spotřebiče a třeba i bezpečnostní systém navádíte k úkonům pomocí telefonu nebo tabletu a aplikace v něm. Zapotřebí je k tomu samozřejmě připojení k internetu nebo technologie Bluetooth.

Soběstačné bydlení: Nabízí ho dřevostavba?

Co je účelem chytré domácnosti?

Pohodlí. Co by pro něj člověk neudělal? Je to právě komfort a zjednodušení každodenních činností, co si chytrá domácnost klade za cíl. Dalším aspektem, na který moderní technologie dbají, je pak snaha o snížení nákladů na provoz domácnosti a zvýšení míry bezpečí jejích obyvatel.

Co se dá do chytré domácnosti zahrnout?

To, že máme chytrou televizi, chytré telefony nebo chytré hodinky, už je optikou současnosti takřka samozřejmost. Do systému chytré domácnosti ale můžeme zahrnout třeba i pračku
a sušičku, ledničku a myčku nádobí, kávovar, troubu, vysavač, reproduktory i celé zvukové soustavy.

Velké oblibě se těší chytré domácí osvětlení, především pro svou regulovatelnost, bezpečnostní kamerové systémy, alarmy, termostaty nebo žaluzie. A dokonce i chytrá tepelná čerpadla nebo celé elektroinstalace!

Rekuperace vzduchu v dřevostavbách

Jak chytrá domácnost funguje?

chytrá domácnost

K tomu, aby chytrá domácnost fungovala, stačí jen mobilní telefon nebo tablet a aplikace. Ideálním řešením je ovšem zavedení centrální řídicí jednotky, abyste právě kvůli ovládání své domácnosti neměli telefon či tablet zahlcený apkami. Využít ale můžete i známých hlasových asistentů.
A to ještě ohledně zjednodušení každodenního života není všechno. Chytrá zařízení mezi sebou můžete propojit, aby dokázala komunikovat i mezi sebou, nebo u nich nastavit nejrůznější profily, například:

  • Ráno – díky tomuto profilu budete mít uvařenou vodu v konvici nebo kávu v kávovaru, jen co k němu dojdete (stačí dát při vstávání pokyn).
  • Odpoledne – v rámci tohoto profilu může začít intenzivněji topit topení, už když odjíždíte z práce, a jakmile vás systém zaznamená u domu, odemkne vstupní dveře.
  • Večer – do tohoto profilu si lidé často volí například zatažení žaluzií nebo ztlumení světla.

Zavedení chytré domácnosti pro začátečníky

Pokud o systému chytré domácnosti víte jen to základní, ale rádi byste ji ve své dřevostavbě zavedli, přijde vám vhod pár tipů.

Definujte si své cíle

Promyslete, co od chytré domácnosti očekáváte, co by měla splňovat. Jde vám o komfort, energetické úspory nebo spíš o zabezpečení? Nebo o všechno? Podle odpovědi na tuto otázku zjistíte, která zařízení byste si měli pořídit.

Zvolte si svou platformu

Abyste mohli chytrá zařízení v rámci domácnosti šikovně propojit do jedné sítě, budete k tomu potřebovat platformu. Nejčastěji se setkáváme s Apple HomeKit, Google Home, Amazon Alexa nebo Samsung SmartThings. Ideální je, aby vámi vybraná zařízení podporovala právě zvolenou platformu. Pak by mělo všechno fungovat na jedničku.

Zaveďte automatizace a hlasového asistenta

Smart Home

Chvilku vás nejspíš bude bavit ovládat všechna zařízení chytré domácnosti pěkně postaru, jedno po druhém. Časem se ale určitě oceníte automatizace a profily, o kterých už byla řeč. Nastavte si procesy, které se dějí prakticky s železnou pravidelností – například to, že se v daný čas večer zatáhnou žaluzie.

Další usnadnění pak přinášejí hlasoví asistenti, jako například Amazon Alexa, Google Assistant nebo Apple Siri. Vaše přání vám splní, jen co ho vyřknete, aniž byste museli cokoli ovládat přes telefon nebo tablet.

Nezapomeňte na zabezpečení a aktualizace

O chytrou domácnost je třeba pečovat. Vždy myslete na její dostatečné zabezpečení. Rozhodně proto u přístrojů změňte výchozí hesla a používejte jiná, opravdu silná. Nezapomínejte ani na včasné software aktualizace všech zařízení. Takovou péči vám chytrá domácnost mnohokrát oplatí!

Chytrá domácnost je výdobytkem moderní doby a zavést si ji můžete i ve své dřevostavbě. Pak už bude život jen a jen pohodlnější!