Free cookie consent management tool by TermsFeed

5 tipů, jak zařídit dřevostavbu – PRVOREPUBLIKOVÉ RETRO

Sníte o moderní dřevostavbě a konečně se blíží den D – den předání hotového domu! V EasyHomes.cz vždy hoříme nedočkavostí a těšíme se, až vám předáme klíče od vašeho nového domova. Sice vám dodáváme dřevostavby na klíč, ale před samotným stěhováním je potřeba dům zařídit. Zařízení nábytkem dle vašeho gusta je samozřejmě na vás. Rádi vám s tím ale pomůžeme u nás na blogu!

V minulém díle jsme se podívali na styl, který je dřevostavbám velmi blízký, a to scandi styl. Zaujal vás první díl našeho seriálu? Pokud jste ho zmeškali, můžete to napravit – čtěte zde: 5 tipů, jak zařídit dřevostavbu – SCANDI STYL. Teď se ale podíváme na nostalgické retro.

Když se řekne retro interiér, může se jednat v podstatě o dva typy zařízení – buď máme na mysli barevné a veselé retro inspirované (americkými) interiéry 50. a 60. let, nebo se můžeme vrátit ještě o pár let dál a hledat inspiraci v eleganci a noblese prvorepublikových vil a bytů s vysokými stropy. My se teď vrhneme druhou zmíněnou cestou. Chcete vědět, jak si zařídit interiér dřevostavby ve stylu prvorepublikového retra? Máme pro vás 5 tipů.

Pro minimalistický funkcionalismus zajděte do starožitností

Pro období první republiky je typická odluka od dřívější zdobnosti a dekorativních stylů. Secese je zkrátka už dávno za námi. Nový směr zvaný funkcionalismus přinesl do interiérů i architektury jednoduchost, funkčnost a minimalismus. V podstatě se tedy dá říct, že je to styl nadčasový, který obstojí i v moderní době – i proto jsme si toto minimalistické retro vybrali do našeho seriálu.

Pro funkcionalismus je několik typických prvků. Jedním z nich je střídání oblých a rovných tvarů a linií. Ačkoliv najdete v nabídce nového nábytku i kusy, které se funkcionalistickému nábytku blíží, doporučujeme zapátrat i ve starožitnictvích a na internetových bazarech a aukčních portálech. Nebojte se kombinovat staré a nové prvky. Zrestaurované dobové kousky se budou i v moderním interiéru vyjímat – a zrovna u funkcionalistického nábytku můžeme s klidným srdcem říct, že vás velmi příjemně překvapí jeho nadčasovost a funkčnost.

Dřevo, kov a chrom

Prvorepublikový funkcionalismus měl své favority i mezi materiály – bylo to dřevo, kov a chrom. Masivní nebo dýhovaný nábytek hrál prim. Populární byly i kusy z ohýbaného dřeva – snad nejtypičtějším kusem funkcionalistického nábytku jsou populární ohýbané židle z dřevěného masivu.

Populární byl i kov a chrom. Na internetových bazarech najdete i dnes širokou škálu nábytku z chromových trubek. Ať už jsou to postele, gauče, nebo křesla – každý takový kus zapůsobí ve vašem interiéru neskutečným retro kouzlem. Nemusíte si tímto nábytkem zařizovat hned celý interiér. I jeden kus nadělá parádu.

(Multi)funkčnost na prvním místě

Ačkoliv si dnes libujeme, jak byly ty prvorepublikové interiéry elegantní a krásné, tehdy hrála hlavní roli opravdu funkčnost. Velmi často se tak v prvorepublikových bytech a vilách nacházely kusy nábytku, které nesloužily jen k jednomu účelu. Typické byly výklopné postele, sklopné stolky, sedadla s odkládacím pultíkem místo stolku, malé pohovky s věšáky na kabáty do předsíní apod. Napadá vás, jak takový prvek zakomponovat i do vašeho interiéru? Zkuste to. Uvidíte, jak si takový multifunkční kousek oblíbíte a ještě ušetříte prostor.

Tapety jsou a byly trendy

Pokud má současný interiérový design a doba první republiky něco společného, pak je to vášeň pro tapety. Dnes už sice klasické papírové tapety nahradily vinylové a vliesové tapety, ale co se týče vzorů, nemusíte jít striktně moderní cestou. I dnešní tapety se inspirují v nostalgii dob dávno minulých. Retro vzory jsou trendy a s tapetami nešlápnete vedle.

O jakých retro vzorech mluvíme? V úvodu článku jsme říkali, že v první republice se kladl důraz na strohý minimalismus. Zapomeňte tedy na romantické kytičky. Prvorepublikovým trendem byly geometrické vzory, pruhy a mozaiky. A přesně ty hledejte i na tapetách. Pokud nesáhnete po jednobarevných, podívejte se po tapetách se vzorem svislých pruhů či mozaiek.

Prvorepubliková kuchyň a koupelna – funkční a praktické

Pokud se rozhodnete zařídit interiér v určitém stylu, neorientujte se jen v oddělení s dekoracemi a začněte pěkně od základů. V domě nesmí chybět kuchyně a stylová koupelna. I tu můžete zařídit v duchu prvorepublikového funkcionalismu. Základem by měly být jednoduché linie, kvalitní materiály a dostatek úložných prostorů.

Nejlepším řešením je kuchyně na míru – společně s kuchyňským specialistou si ji zařídíte přesně dle svého vkusu a navíc využijete naplno potenciál prostoru. Kuchyni v prvorepublikovém stylu sluší kvalitní pracovní deska – ideálně z kamene nebo mramoru (nebo v kamenném či mramorovém dekoru). Na podlahu patří už díky praktičnosti dlažba a na zeď opět tapety nebo mozaikové obklady.

Stejně jako kuchyně je důležitá i koupelna. V té se můžete designově vyřádit skoro nejvíce. Dnešní trh se sanitární keramikou, obklady a dlažbami je tak bohatý, že snadno vybavíte i retro koupelnu. Prvorepublikového kouzla nejsnáze docílíte kombinací černých a bílých dlaždiček, buď sestavených v šachovnicovém schématu, nebo tvořících geometrické obrazce. Nebo si zvolte jen bílé dlaždičky. Nicméně platí, že více retro působí maloformátové obklady a dlažby. Co se týče koupelnového designu, odkázali bychom na naše partnery. KERAMIKA SOUKUP má na svém blogu detailní článek provázející čtenáře koupelnami v prvorepublikovém retro stylu, který stojí za přečtení. Pokud vás toto téma zajímá, zavítejte právě tam: Retro koupelna jako z první republiky.

Je vám našich pět tipů k užitku? Ačkoliv jsme lákali na retro bydlení, jistě jste sami postupně zjistili, že prvorepublikový funkcionalismus je tak nadčasový, že je, dá se říct, moderní i dnes. Pokud se rozhodnete si zařídit bydlení právě v tomto stylu, nebudete litovat. A jak jsme říkali, není nutné hned v retro stylu zařídit celou domácnost, stačí pár originálních prvků a osobitý interiér je na světě.