Čeká vás stěhování do nového domova? Připravíme vás na celý proces tak, abyste ono pověstné „je lepší vyhořet než se stěhovat“ hodili za hlavu a zvládli ho na výbornou.
Vaše dřevostavba roste a vy se pomalu začínáte připravovat na stěhování. Nejspíš máte obavy z toho, kolik času a nervů vás to bude stát. Rozhodně to nějakou dobu zabere. Ujišťujeme vás, že to ale může proběhnout i v klidu.
Kdy začít stěhování organizovat? Klidně měsíc předem!
Nebojte se, že by to snad bylo brzo a vy jste nakonec seděli s rukama v klíně a čekali na předání klíčů. Začněte shánět krabice a obalové materiály, aby nic, co je vám drahé, nepřišlo k újmě. Hodit se mohou i přepravky, nejrůznější plastové kontejnery a vakuové pytle na oblečení. Ty vám ušetří opravdu hodně místa.
Pokud chcete celé stěhování zvládnout sami, nemusíte se o něm nikomu ani slůvkem zmínit. Jestli ale potřebujete půjčit stěhovací dodávku, nebo máte dokonce v úmyslu nechat to nejtěžší na pracovnících stěhovací služby, žhavte telefon. To samé udělejte i v případě, že plánujete o pomoc požádat rodinu nebo přátele.
Moderní dřevostavby: Jak se v nich žije?
Jak na efektivní balení a označení krabic
Čím víc si dáte záležet během balení, tím snáz se vám bude v novém domově vybalovat
a uklízet.
Abyste toho s sebou netahali zbytečně moc, buďte nekompromisní a to, co nenosíte nebo nepoužíváte, vyhoďte.
Vyhraďte si místo, kam budete dávat zabalené věci a kde vám krabice nebudou překážet. Pak začněte balit – nejlepší je odstartovat proces balením sezónních věcí, které zrovna nepotřebujete (jako je zimní bunda v létě), a drobností, bez kterých se obejdete (jako jsou třeba bytové doplňky a dekorace).
Krabice si pečlivě popište. Nespoléhejte na svou intuici a na to, že podle ní během prvních dní po přestěhování najdete, co potřebujete. Přesně na krabici napište, co do ní ukládáte (nářadí, nádobí, kosmetika a podobně), můžete na ni napsat také číslo – tak jednoduše zjistíte, že po stěhování některou postrádáte a není to jen váš dojem.
Krabice můžete označit i barvami – například zelenou, oranžovou a červenou. Zatímco ty označené červeně jsou k okamžitému vybalení, ty oranžové mohou počkat a ty zelené už vůbec nespěchají (to mohou být třeba posilovací činky, na které teď nebudete mít čas ani pomyšlení).
To, co se snadno rozbije (typicky nádobí), obalte bublinkovou fólií a na krabici napište, že jde o věci křehké. Stěhováky nezajímá, co kde máte, jakmile ale spatří tento nápis, budou se chovat mnohem opatrněji. Spoléhají na to, že jim prostě „dáte znamení“.
Chcete to zvládnout sami, nebo povoláte stěhovací firmu?
Možnosti jsou tři. Zvládnete stěhování sami, zvládnete ho s pomocí přátel a rodiny… Nebo co taková stěhovací služba? Zvážili jste i tuto variantu?
Stěhováci vám mohou ušetřit spoustu námahy i času. Samozřejmě, něco to stojí. Za pomoc jednoho pracovníka můžete dát 350 Kč za hodinu. Když ho povoláte i s dodávkou, zaplatíte 700 Kč. Analogicky cena roste podle toho, kolik pomocníků si takto přizvete.
Doba stěhování se odvíjí od velikosti bytu, respektive od toho, kolik věcí na stěhování máte. S malým bytem se dá vypořádat za 3 hodiny, u velkého to může trvat i 8 hodin. A hradí se i nejrůznější příplatky (například za ujeté kilometry). Pokud ale nechcete nebo nemůžete tahat všechny své věci sami, rozhodně do této pomoci investujte.
Možná se to nezdá, ale stěhování je opravdu náročné. Už balení a následné vybalování dá obyčejnému smrtelníkovi zabrat. Pokud navíc na fyzickou práci nejste úplně zvyklí, nebudete se stačit divit. Proto je ve většině případů lepší udělat jen to nezbytně nutné a na nejtěžší práci povolat stěhováky. A když už jsme u té pomoci – od věci není ani zajistit si úklid po stěhování. Ten vám situaci taky zásadně ulehčí.
Zavazadlo na „prodloužený víkend“
Jestli se vaše majetky a statky nevejdou do dvou pytlů, očekávejte, že můžete vybalovat
a uklízet dva nebo tři dny.
Ty chcete přečkat v pohodě a mít během nich co jíst.
Proto si zabalte extra tašku, do které dáte to, bez čeho se neobejdete – mělo by tu být něco na převlečení, pyžamo, spacák nebo ložní prádlo (pokud už budete mít k dispozici kompletní postel), nabíječka na telefon, léky, drogerie, kartáček a pasta na zuby a další nezbytnosti.
Pokud se stěhujete i se zvířectvem, myslete také na něj, ať mu udržíte rutinu a řád, jak jen to bude možné. Minimálně stejným krmivem.
Promyslete, jak se budete stravovat. Pravděpodobně totiž nebudete mít náladu na oběd a večeři venku. Rozhodně si nakupte, jak jste zvyklí, ať vás nedostane do nepohodlí obyčejný hlad.
Blíží se den D? Hlavně klid!
Nebydlíte sami? Pak nechte ve společných prostorách pár dní před stěhováním cedulku s omluvou, že budete asi značně blokovat výtah a dělat trochu toho rámusu. Pokud je u vás před domem problematické parkování, pokuste se zajistit výjimku pro stěhovací službu (nebo pro půjčenou dodávku).
Jestli máte zvířata nebo děti, požádejte své blízké o jejich hlídání, ať se vám nemotají pod nohama. Večer si je můžete vyzvednout. Podstatně klidnější ale bude stěhování úplně bez nich.
Jak si v novém domově vybalit? Podle toho, jak jste si sbalili!
Čím pečlivěji jste balili, tím jednodušší to budete mít při vybalování. Než se do něj ale pustíte, stanovte si, co kam umístíte (třeba v případě bytových doplňků), ať s věcmi neběháte sem a tam a zbytečně se nevyčerpáváte. Vybalujte jednu krabici po druhé, bylo by nesmyslné přeskakovat několik otevřených a nesystematicky z nich věci vyndávat.
Pár náročných dní vám to nejspíš zabere. Během nich si ale budete organizovat nové zázemí, proto myslete pozitivně a zkuste si to užít!