Free cookie consent management tool by TermsFeed

Patrová dřevostavba, nebo bungalov – co je dobré promyslet

Mezi nejčastější otázky, před které je postaven každý budoucí stavitel rodinného domu, je ta, jaký dům vůbec postavit. Moderní nízkopodlažní dům, nebo velkorysá patrová dřevostavba? Nemůžete se rozhodnout, kterému domu dát přednost? Jedno je jasné – každý z nich má své výhody a také nějaké ty nevýhody, které se odvíjí nejen od subjektivních preferencí každého z nás, ale i zcela objektivních faktorů. Pojďme se společně projít některé fakty, které vám pomohou v rozhodování.

Nejdříve pojmy

Ještě před pár lety byl snem většiny rodin velký rodinný dům do patra. Jak se zdá, tento sen se daří v současné době efektivně vytlačovat nízkopodlažním stavnám typu bungalov. Přesto nelze říci, že by jeden z domů byl výrazně lepší či horší než druhý. Než se pustíme do přehledu důležitých proměnných a rozhodujících faktorů pro výběr té či oné stavby, pojďme si vysvětlit, co si konkrétně představit pod pojmem bungalov a jak dnes vypadají moderní patrové domy.

Dle obecné definice je bungalov přízemním domem s podlahovou plochou v jedné úrovni. Nejvhodnější jsou proto pro něj rovinaté pozemky a zcela typický je pro tuto stavbu pravidelný (čtvercový či obdélníkový) půdorys. I když se to nemusí zdát, jde o menší a skromnější typ domu, který ovšem skvěle poslouží jak rodině, tak i jako bydlení pouze pro dva. Bungalovům a přízemním stavbám obecně příliš nesluší atypické půdorysy a větší zastavěné plochy. Toužíte-li spíše po bydlení více klasického konceptu, mnohem lepší volbou je stavba do patra.

Ani pro moderní patrové domy není dnes typická velká zastavěná plocha a členitý půdorys. I těmto domům vládne jednoduchost a střídmost. Patrové domy jsou ideální pro svažité a ne zcela rovinaté terény a mohou vám splnit sen o prostorném bydlení i v rámci menšího pozemku. Oproti bungalovům také patrový dům zpravidla nabízí více místností a je tedy i vhodný pro početnější rodiny.

Jak vypadá pozemek?

Říká se, že kdo má židli, ten bydlí. Přeneseně by se dalo říci, že kdo má pozemek, ten staví. Zatímco bez židle se asi za jistých podmínek bez problémů bydlet dá, stavět bez pozemku jednoduše nelze. Většina z nás vnímá pozemek jako prostor, na kterém dáme svým představám o domu snů jasné a pevné obrysy. A to ať už jsou jakékoliv. Pravdou ale je, že v ideálním případě by měl mít pozemek poměrně zásadní vliv na podobu finální stavby a její umístění. Zvláště tedy pokud chcete postavit dům, ve kterém se bude žít komfortně, příjemně a zkrátka dobře.

Každý pozemek je jiný. Liší se rozlohou, tvarem, orientací i mírou členitosti terénu. Všechny tyto aspekty zahrnuje do svých návrhů nejen každý dobrý architekt, ale i projektant. Ze všech zmíněných lze za ty nejdůležitější pro rozhodnutí, zda postavit přízemní či patrový dům, považovat rozlohu a tvar pozemku. Zatímco na parcele velkorysé rozlohy lze realizovat v podstatě jakýkoliv nápad, na malém pozemku bude třeba přistoupit na nějaký ten kompromis a je možné, že budete promýšlet řešení v podstatě na centimetry. Ale ani to není žádná katastrofa a i na malé parcele lze postavit dům, který dalece předčí vaše sny.  

Ve spojení s přírodou

K domu patří neodmyslitelně zahrada. I ten, kdo zrovna nepatří do skupinky vášnivých zahrádkářů, ocení kus travnaté plochy pro klidné posezení na čerstvém vzduchu. Právě zahrada a možnost snadného pobytu venku kdykoliv se člověku chce je pro mnohé jedním z hlavních důvodů, proč postavit rodinný dům a nezůstat v objetí stěn bytu. Na velké parcele není o přírodu nouze a opět máte ve výběru stavby v podstatě volnou ruku. V případě skromnějšího pozemku je ovšem pro vybudování alespoň malého zeleného ráje obecně výhodnější stavba do patra.

Popularitě staveb přidává také fakt, že pokud vám nechybí zručnost a jste schopni si osvojit nějaké dAsi všichni známe poněkud smutné výjevy z nových čtvrtí na okrajích měst, kdy na malých parcelách pustili majitelé uzdu své fantazii a zachváceni euforií z možnosti realizovat svůj sen zastavěli takřka celou plochu pozemku. Sami sebe, ale bohužel i své sousedy, tak dokonale oloupili o tolik vytoužené soukromí v prostředí vlastního domu a zahrady.  Dobře tedy zvažte, jak velký dům opravdu potřebujete a společně s projektantem se pokuste najít řešení, které vás neokrade o tolik cenné spojení s přírodou. Vyjít z domu na terasu a do klidu prostorné zahrady je totiž  skutečně k nezaplacení.

Malý nebo velký sen?

Otázka životního prostoru se dostává na stůl v debatách o bydlení v posledních letech poměrně často. Svou roli v tom hrají samozřejmě trendy, ale i změna životního stylu ve společnosti. Vícegenerační domy se dnes v podstatě nestaví a rozsáhlé vily ve stylu nechvalně známého podnikatelského baroka dnes většinou visí v inzercích realitních kanceláří s nálepkou směšně velkých částek ještě více podtrhující jejich neprodejnost. I tak se ale většina z nás stále nebojí snít ve velkém.

Důvod je jednoduchý – ve velkých a vzdušných prostorech se prostě žije lépe. Fantazie a realita jsou ale dvě odlišné věci a často je rozdíl mezi tím, co bychom si přáli a reálně můžeme postavit. Jednopodlažní stavby, jako jsou bungalovy, mohou být svou rozlohou samozřejmě stejně velkorysé, jako patrové domy. Ale jak jsme již popisovali v úvodu našeho článku, ne vždy je výsledek estetický a ideální.

Největším kamenem úrazu tiny house je jeho rozloha. I v případě, že většinu volného času budete trávit Druhým faktorem, který je z hlediska velikosti dobré zvážit, je počet členů domácnosti. Stavět dům, v němž má každý člen svůj vlastní pokoj se jistě setká zejména u dětí s velkým nadšením. Myslete ale na to, že v budoucnu můžete zůstat sami ve velkém prázdném domě. Do úvah nad skromným bungalovem a patrovou stavbou tedy vneste i špetku pragmatismu a realismu, může vám to ušetřit nemalé peníze a také hodně uklízení.

Dům pro současnost i budoucnost

Otázka budoucnosti je při rozhodování nad podobou domu celkově důležitější než se zdá. Nejen počet členů se v domácnosti během života proměňuje. Mění se i naše fyzická kondice a zdravotní stav se většinou s postupem let také nezlepšuje. Pečovat o dům a zahradu je poměrně náročné a míra náročnosti se proměňuje úměrně s velikostí pozemku i stavby. I toto stojí za popularitou kompaktních moderních bungalovů a dalších přízemních typů domů. Stavět velký dům, na jehož údržbu jednoho dne nebudete stačit, případně budete moci obývat jen jeho část, se prostě nejen z ekonomického důvodu jednoduše nevyplatí.

A co cena?

Otázku ceny v dnešní době samozřejmě nemůžeme opomenout. S ohledem na to, že většina z nás stihne za život postavit jen jeden dům a také se tím pádem úspěšně zadlužit téměř do důchodového věku, je potřeba stavbu domu důkladně promyslet a vybrat skutečně tu nejlepší variantu. Asi nebude velkým překvapením, že bungalovy a přízemní stavby, mezi které samozřejmě patří i moderní modulové dřevostavby, jsou v drtivé většině případů levnější než patrové domy. Nicméně zobecňovat také úplně nejde.

Finální cena stavby je ovlivňována mnoha faktory. Svou roli může hrát i materiál – jak jistě víte, moderní dřevostavby jsou levnější než klasické zděné domy, ale i nadstandardní úpravy a vychytávky, které jste si pro svůj dům vysnili. Patrová dřevostavba tak může cenově vyjít stejně a klidně i levněji než zděný bungalov.

Bydlení hlavně pro vás

Jak vidíte, v otázce zda postavit přízemní stavbu či dům do patra je rozhodně o čem uvažovat a nemělo by jít jen o rozhodnutí vkusu. Ale i tak je v tomto dilema mít na paměti vždy jedno základní pravidlo a neustále si ho připomínat. Jaké to je? Svůj dům stavte především a hlavně pro sebe. A to nejen co se týče velikosti domu, ale i jeho vzhledu. Vy v tomto domě strávíte celý svůj život a měl by tak dělat radost, vyhovovat a líbit se hlavně vám.

Doufáme, že vás náš dnešní článek přiblížil k vytoužené odpovědi. Takže se nezbývá než zeptat – patrový, nebo přízemní  dům?

Zaujala vás naše nabídka? Ozvěte se nám!