ePrivacy and GPDR Cookie Consent by Cookie Consent Sháníte stavební pozemek? Máme 6 tipů na to, kde hledat! - EASYHOMES Plzeň

Sháníte stavební pozemek? Máme 6 tipů na to, kde hledat!

Sníte o moderní dřevostavbě, už jste si vybrali svůj vysněný dům, ale má to jeden háček – nemáte kde stavět. Nemáte totiž ten vhodný stavební pozemek. Znáte to, že? Najít vhodný pozemek je ve velkém městě takřka utopie. Musíte se poohlédnout po menších městech a přilehlých vesnicích. Pěkných pozemků, které jsou vhodné pro stavbu rodinného domu, je ale i zde jako šafránu. V EasyHomes vám chceme pomoci splnit váš sen o bydlení, a proto se podělíme o pár tipů z praxe, se kterými své hledání pozemku značně rozšíříte. Pojďme na to!

Při hledání pozemku si můžete počínat obecně dvojím způsobem – buď můžete aktivně vyhledávat, lovit a číhat, nebo pasivně čekat, až vám ten pravý pozemek přihraje osud. Na první pohled by se mohlo zdát, že pasivní přístup není správný. Asi takto – máte menší pravděpodobnost, že pozemek najdete, ale na druhou stranu to rozhodně nelze vyloučit.

Stavební pozemek můžete najít i jinde než na Sreality.cz

Co myslíme pod pasivním přístupem k hledání pozemku? Takový „pasivní hledač“ se čas od času podívá na Sreality.cz a obhlídne inzerce v novinách. Také sem patří oslovování známých. Máte známého realiťáka? Určitě vás napadlo za ním zajít a říct mu: „Prosím, kdybys narazil na pěkný pozemek do 10 kilometrů od Plzně, tak mi dej vědět.“ Chcete si nalít čistého vína? Realitní makléři moc dobře ví, že na takové poklady se dnes a denně „nenaráží“. Vaši prosbu jistě vezmou v potaz, ale nečekejte, že se vám do týdne ozvou s deseti nabídkami. Realitní makléř, který se vyzná, vám na místo toho poradí pár tipů z praxe, protože sám hledá pozemky do svého nabídkového portfolia. I my vám dovolíme nahlédnout „pod pokličku“. Naši realitní makléři pro vás připravili 6 tipů, které zvýší vaše šance na objevení pozemků snů.

Informace o vlastníkovi pozemku zjistíte z katastru – bez přihlašování a zdarma

Začneme na katastru. Nemusíte nikam chodit. V dnešní době je už všechno online. Katastr nemovitostí je pro mnohé laiky terra incognita, země neznámá. Ale nemusí to tak být. Vyznat se v online rozhraní katastru nemovitostí je docela jednoduché. Pokud jste se v něm nikdy nezkoušeli zorientovat, vyzkoušíme si to. Nahlížení do katastru je možné na webu https://nahlizenidokn.cuzk.cz/. Zde si můžete vybrat, zda chcete najít konkrétní parcelu, stavbu nebo jednotku. Pro příklad vyhledáme plzeňskou radnici. Klikneme tedy na „stavba“. V dalším bodě zadáme adresu „náměstí Republiky 1, Plzeň“. Rolovací nabídka nám nabídne adekvátní možnost a my na ni klikneme. V dalším kroku se vám už zobrazí základní informace o stavbě (parcelní číslo, výměra aj.). Pro potřeby hledání pozemku ke koupi ale budete potřebovat zjistit vlastníka.

Pokud nemáte vytvořený vzdálený přístup do katastru nemovitostí (což můžete mít, pokud s údaji z katastru pracujete například ve svém zaměstnání), je potřeba se přihlásit jednorázově. V horní části obrazovky stačí jen opsat kód z šifrovaného obrázku. Pokud tak učiníte, na další obrazovce se už dozvíte, že majitelem nemovitosti je „Statutární město Plzeň, náměstí Republiky 1/1, Vnitřní Město, 30100 Plzeň“, stavba je chráněná jako „nemovitá kulturní památka“ a další informace. Hledat pozemky ke stavbě jen s pomocí katastru je skoro nemožné, ale schopnost najít vlastníka se vám bude při hledání pozemku opravdu hodit! Pojďme tedy na konkrétní tipy…

Tip č. 1: Prostudujte územní plán

Znáte dobře obec, kde chcete „zakotvit“? Podívejte se na územní plán obce. Na svém webu by ho měla mít každá obec. Potřebovat budete konkrétně jeho grafickou a následně textovou část. V grafické části (která je většinou obrovským souborem, který bude nutné si stáhnout) je mapa obce s přehlednou legendou. Vás budou zajímat pozemky označené jako pozemky pro rodinné bydlení či pozemky podobně nazvané. V textové části si pak již najdete, co a za jakých podmínek se na těchto pozemcích dá stavět.

V územním plánu snadno objevíte pozemky, na kterých je možné stavět, ale ještě nejsou zastavěné. Už z mapy poznáte, zda na pozemcích něco stojí. Pokud navíc danou obec znáte, bude to pro vás hračka. Dle legendy si vyhlídnete barvu, která vás zajímá, a už pátráte, které oblasti na mapě pokrývá. Takto třeba zjistíte, že v obci je za městem louka, na které je možné stavět. Jak ale najít majitele?

Jak najít majitele parcely, kterou jste si vyhlídli v územním plánu?

Teď se bude hodit znalost hledání v katastru nemovitostí. Poradíme tip z praxe. Předpokládáme, že neznáte parcelní číslo takto vyhledaného pozemku. Do vyhledávání mezi stavbami zadejte tedy adresu libovolného domu v obci. Máte? V tom případě není nic jednoduššího než si rozkliknout černobílou mapu v pravé části obrazovky. Zobrazí se vám katastrální mapa, na které můžete při srovnávání s mapou z územního plánu snadno najít parcelu, která vás zajímá. Když ji najdete, klikněte na tlačítko „KN“ v levém dolním rohu mapy a následně na vybranou parcelu. Zobrazí se vám o ní všechny informace, které potřebujete, včetně informaci o majiteli a jeho trvalém bydlišti. Na adresu mu můžete poslat dopis, odvážnější mohou v rozumné denní době zazvonit na zvonek.

Tip č. 2: Vyrazte do terénu a vyhlídněte si zajímavý pozemek „naživo“

Stejným způsobem můžete vyhledávat pozemky v terénu. Při procházkách a výletech. Objevili jste zajímavou proluku v rodinné zástavbě? Je pravděpodobné, že bude vhodná ke stavbě rodinného domu. Postupujte profesionálně – nejdřív si ověřte účel pozemku na územním plánu, poté si v katastru najděte vlastníka. Postup je stejný jako u výše zmíněného. Když už se to jednou naučíte, je to pořád stejné.

Tip č. 3: Nepodceňujte regionální měsíčníky

Zatímco „pasivní hledači“ pátrají mezi inzeráty, ti „aktivní“ si je sami dávají. Neomezujte se jen na velké deníky. Dejte si inzerát všude, kde vás napadne. Vyhledejte si všechny regionální měsíčníky z oblasti, která vás zajímá. Pokud bychom například hledali pozemek ve Šťáhlavech, nevynechali bychom rozhodně inzerci v tamním měsíčníku Š+Š a pro jistotu bychom nevynechali ani Radyňské listy, které vydává Starý Plzenec, popřípadě měsíčníky dalších okolních obcí.

Tip č. 4: Obejděte obecní nástěnky a podejte si inzerát

Součástí terénního hledání jsou i vývěsky na obecních úřadech, obecní nástěnky apod. Skoro každá obec takovou má. Prodávají se na nich slepičky, traktory, nabízí se zde doučování i hlídání dětí. Také se zde ale najdou zajímavé reality. V „pasivním módu“ si inzeráty můžete jen číst, v tom „aktivním“ si inzeráty samozřejmě i podáte. Výhodou těchto nástěnek je, že jejich cílovou skupinou jsou často i lidé, kteří se nepohybují v online světě a nenapadlo by je při prodeji oslovit realitní kancelář. Získáte tedy zcela nové „loviště“.

Tip č. 5: Všimli jste si nástěnek v supermarketech?

Další inzertní plochou, kde se můžete o prodeji zajímavého pozemku dozvědět, ale také si inzerát podat, jsou nástěnky v supermarketech. Jsou jen v některých, ale jistě jich pár ve své „cílové destinaci“ najdete. Mají stejnou výhodu jako nástěnky na obecních úřadech – úplně jiné publikum než na internetových inzertních portálech.

Tip č. 6: Terénní akce pro odvážlivce

Máme tip i na terénní práci pro odvážné. Vydejte se přímo do své vysněné lokality a bavte se s místními. Zajděte do potravin, do hospody, na poštu, na úřad. Zkrátka kamkoliv, kde se v obci kumulují informace o tom, kdo co dělá, kdo co prodává, kdo co zdědil apod. Zní to zvláštně, ale opravdu to funguje. Ovoce sklidí zejména ti, kteří se nebojí mluvit a mají talent na mezilidské vztahy. Samozřejmě, že větší pravděpodobnost budete mít v obcích, kde se místní navzájem dobře znají, ale nebojte se toho ani ve městech.

Pomohli vám naše tipy z praxe? Vydáte se do své cílové lokality lovit zajímavé pozemky nebo nejdříve prostudujete územní plán? Ať tak, či onak, jedno je jisté – pokud na pozemku půjde stavět, rádi vám na něm postavíme vaši vysněnou dřevostavbu.