Free cookie consent management tool by TermsFeed

3 trendy ze světa dřevostaveb, které by vám neměly uniknout

Chystáte se stavět? Pokud právě čtete tyto řádky, je velmi pravděpodobné, že jste se rozhodli, že se vaším novým bydlením stane moderní dřevostavba, případně o dřevostavbě uvažujete. Je naprosto přirozené, že vlastní bydlení chceme mít vyladěné do těch nejmenších detailů i po všech stránkách. Obecné výhody a přednosti moderních dřevostaveb jsou dobře známé a i my jsme o nich na našem blogu psali. Dnes vám ale představíme celkem 3 trendy, které by za nás byla velká škoda ignorovat.

Trendy a dřevostavby?

Pro někoho je možná překvapením, že ani dřevostavbám se trendy nevyhýbají. Trendy obecně jsou znakem vývoje i reflexe nejen potřeb a tužeb spotřebitelů a zákazníků s ohledem na měnící se životní styl, ale i třeba přístupy k ekologii a novinky v energetické úspoře. Jako u všech trendů, tak i u těch týkajících se bydlení platí, že některé vyprchají a nestojí ani za zmínku a jiné mají naopak potenciál ovlivnit nejen budoucí směřování technologie a podoby staveb. Nebudeme tu dnes řešit, zda natřít fasádu či obložení dřevostavby na hráškově zelenou či banánově žlutou, ani vám představovat složité technologické vychytávky. Trendy, které vám dnes ukážeme (ač samozřejmě víme, že nemusí oslovit každého), nabízejí výhody pro rodinný rozpočet i kvalitu života v dřevostavbě. Tak hurá na ně!

Vpusťte světlo do domu

O všeobecném trendu většího propojení našich životů s okolím a bouráním hranic mezi světem uvnitř a venku jistě neslyšíte poprvé. Do interiérů se ve velkém vrací přírodní barvy a propojení s okolním světem se promítá i do vzhledu domů. Okna hrála v tomto propojení výraznou roli vždy. Dnes platí jedno – čím větší, tím lepší. Trend velkých oken a prosklených stěn u dřevostaveb k nám dorazil ze skandinávských zemí, kde jsou velká okna naprostým standardem a zajišťují dostatek přirozeného denního světla i v obdobích, kdy jsou dny opravdu krátké a spíše temné.

Ač se v našich zeměpisných šířkách s tímto problémem nepotýkáme, vzrůstající popularita velkých oken i celých prosklených stěn není nic překvapivého. Sebelepší osvětlení ani ta nejkvalitnější žárovka přirozené světlo nikdy nenahradí. Navíc vstávat s přímým výhledem do zahrady, případně si vychutnávat první ranní kávu a sledovat jak se okolní příroda probouzí do nového dne, je prostě k nezaplacení. Plnému rozvětu trendu velkých skleněných ploch výrazně pomohly i technologické inovace. Ještě před pár lety, když se tento trend začal v náznacích objevovat, byli jeho první příznivci často od architektů a projektantů odrazováni z důvodů možného masivního úniku tepla a komplikované izolace. Tyto obavy jsou dnes ovšem již zcela liché a větší prosklená část fasády není žádný problém. Takže pokud sníte ve své dřevostavbě o opravdu velkých oknech a velkorysém výhledu do zahrady, směle do toho! 

Konec rozpáleným střechám

Optimální teplotu v dřevostavbách má na starosti propracovaný izolační systém, který dnes funguje opravdu skvěle. Nicméně každý, kdo má ložnici v podkrovních prostorách ví, že navzdory všem technologiím je zde v letním období často potřeba zapojit do boje proti horku větrák či klimatizaci, které ovšem co se spotřeby elektrické energie nepatří zrovna k těm nejúspornějším. Pokud se chcete pustit do stavby patrové dřevostavby, případně milujete poetiku podkroví a chcete i u nízkopodlažní dřevostavby využít prostor pod střechou naplno, trend, který by vás měl určitě zajímat, jsou “chladné střechy”. Tmavé barvy obecně a samozřejmě tedy i tmavé střešní krytiny přirozeně pohlcují světlo a teplo. Nebojte, do světlých tašek vás přemlouvat nebudeme. Střechu můžete vyřešit buď speciálními taškami s reflexní vrstvou efektivně odrážející světelné teplo, nebo tzv. vegetační střechou.

Vegetační, neboli také zelená, střecha je jedním z druhů chladných střech a je skvělým řešením pro ploché pultové střechy i pro sedlovou střechu s mírným úhlem náklonu. Nepředstavujte si ale obyčejnou zanedbanou střechu sem tam porostlou mechem a lišejníkem. Zelené střechy jsou poměrně důmyslným řešením, které může snížit teplotu krytiny až o 50 % v porovnání s běžnou střechou. Princip je přitom více než jednoduchý – na hydroizolační vrstvě střechy je umístěno vegetační souvrství složené ze substrátu a osení různého typu. Může jít o traviny i mech. V půdě a zeleni se drží přirozeně vlhkost, díky tomu se střecha nepřehřívá a v prostoru pod ní zůstává i v tom největším letním horku opravdu příjemně

Buďte pasivní

Energetické úspora a šetrnost k životnímu prostředí jsou trendy, které nejen s ohledem na současné dění ve světě rok od roku sílí. Pokud vám tyto otázky také leží na srdci, jsme si téměř jistí, že poslední trend bude jen potvrzením dlouho tušeného. Budoucnost je energeticky zelená a TOP rodinným domem se stanou pasivní dřevostavby. Tento typ stavby zatěžuje životní prostředí i rodinou pokladničku opravdu minimálně. Využívá všechny současné technologie, úsporné systémy a vychytávky a funguje na principu maximální energetické soběstačnosti.

Mnohé zájemce odrazují malinko vyšší stavební náklady. Ty se ovšem vrátí už během prvních pár let užívání domu a úspora energií je na rozpočtu opravdu znát. Můžete si být proto jisti, že investice do pasivního domu se opravdu vyplatí. Pomoc v rozhodování vám může usnadnit i fakt, že pasivní stavby a úsporné energetické systémy jsou poměrně bohatě podporované dotačním programem Nová zelená úsporám. My v Easyhomes vám nejen pasivní dřevostavbu postavíme, ale rádi pomůžeme i s podáním žádosti o dotace. Jak vidíte, být pasivní není vždy úplně na škodu.

Toto byly podle nás nejvýraznější a nejzajímavější trendy ze světa dřevostaveb. Který vás zaujal nejvíce? Nebo snad jste vůči trendům imunní a dáte spíš na rady konkrétních expertů?  Máte-li nějaké dotazy, případně potřebujete odborně poradit, jsme tu pro vás!

Zaujala vás naše nabídka? Ozvěte se nám!