Free cookie consent management tool by TermsFeed

Vyřízení stavebního povolení

Budeme stavět – rozhodnutí provázené velkým nadšením, očekáváním a také netrpělivostí. Ostatně, kdo by se nechtěl přestěhovat do nového, a to nejlépe ihned, že? Realita je ovšem taková, že než dojde k položení základů stavby a celý proces skutečně započne, je nezbytné vyřídit mimo jiné také povolení ke stavbě. Cesta k oficiálnímu dopisu se stavebním povolením ovšem umí být v lepším případě klikatá a v tom horším trnitá. Naštěstí na to ale nemusíte být sami – celý proces vyřízení stavebního povolení totiž můžete nechat na profesionálech. A proč jde v podstatě o nabídku, která se neodmítá? 

Stavební pozemek už je oficiálně váš, jasnou představu o vzhledu i velikosti domu snů máte a vaším rozhodnutím začít se stavbou neotřese ani to nejsilnější zemětřesení? Gratulujeme! Máte všechny potřebné předpoklady úspěšně vykročit na krásnou a náročnou cestu, na jejímž konci vás čeká splnění jednoho z největších životních snů – bydlení ve vlastním. Než se ovšem od věty “Budeme stavět”, která stojí na začátku celé poutě, přesunete do bodu “Začínáme stavět” čeká vás ještě jedna zatěžkávací zkouška – získání povolení k stavbě. A proč je tak důležité? Jde o potvrzení, že vaše stavba zcela splňuje všechny zákonem stanovené podmínky pro realizaci. V případě, že byste souhlas či povolení ke stavbě nezískali, riskujete nejen finanční postih ale také nekompromisní stržení stavby. 

Běh na dlouhou trať…?

Nebudeme lhát. Celý proces zařizování stavebního povolení je poměrně časově náročný a to nejen kvůli lhůtám, které mají úředníci na posouzení a vydání rozhodnutí. Určitě také ani příliš nepočítejte s tím, že vše vyřeší jedna návštěva úřadu a jeden podpis u přepážky. Stavební povolení je poměrně komplexní posudek a úředníci, kteří jej vydávají, se na váš budoucí dům či plánovanou rozsáhlejší rekonstrukci dívají z mnoha různých úhlů. Nerozhoduje proto o něm pouze stavební úřad, ale své vyjádření poskytuje také odbor životního prostředí či krajská hygienická stanice. Otázkou, která jistě napadne každého, je, zda neexistuje způsob, jak celý proces urychlit. Jediným možným a legálním je správně podaná žádost a projekt, který odpovídá podmínkám územního plánu a všem dalším nařízením.

V územním plánu obce, ve kterém se nalézá váš stavební pozemek, najdete všechny specifikace pro různé typy staveb včetně rodinných domů. Ideálně byste si jej tedy měli podrobně projít a nastudovat ještě předtím, než si v hlavě začnete kreslit konkrétní plány domu. Vyvarujete se tak výraznějšímu rozkolu mezi vaší vizí a reálnými možnostmi. Čtení v úředních dokumentacích není vaší silnou stránkou a chcete mít jistotu, že stavební povolení získáte? Osobní návštěvou všech příslušných úřadů se situačním návrhem zamýšlené stavby zpracovaným vaším projektantem rozhodně nic nezkazíte. Využijte této možnosti a prokonzultujte projekt s úředníky, kteří vám jistě poradí a poukážou na případné problémy či slabá míst. Dokumentace jsou někdy poměrně složité a laický výklad se může od toho úředního v některých bodech občas i zásadně lišit. Díky tomuto kroku získáte prostor pro případné drobné úpravy celého projektu či promyšlení zásadnějších změn. A to ještě před podáním “ostré” žádosti o povolení. 

Žádost je podána a teď už půjde vše, jako po másle? Snad ano, ale jak jsme již zmínili, lhůty pro vyřízení jsou poměrně dlouhé a bohužel se mohou ještě prodloužit. Vyřizování žádosti může být i přerušeno, protože si úřad vyžádá předložení dalších doplňujících podkladů k projektu, popřípadě i kvůli tomu, že některý z vašich přímých sousedů podá oficiální nesouhlas se stavbou. I když vám soused stavbu zakázat přímo nemůže, může poměrně výrazně pozdržet vydání stavebního povolení. Jeho stížnost musí být totiž řádně prozkoumána a posouzena, zda není oprávněná. Žádost byla schválena a stavební povolení vydáno? Stále ještě stavět nemůžete. Počkat musíte až do konce lhůty pro možnost odvolání proti rozhodnutí. A co v případě zamítnutí žádosti? Tím startuje kolečko odhalování příčiny vydání takového rozhodnutí, zjišťování způsobů, jak celou věc co nejrychleji napravit a vlastně se dá říci, že celý proces začíná nanovo.  

Jde to i jinak

Ano, cesta za stavbou domu či větší rekonstrukcí se umí opravdu klikatit, strmě stoupat i  být plná ostrého kamení. Popsaná byrokratická džungle je realitou, ve které prostě musíte umět chodit. Jde vám z toho hlava kolem, jste časově vytížení a raději byste všechno zařizování a úřední jednání nechali na někom zkušenějším, který se jednoduše vyzná? Naštěstí tato možnost existuje. A stačí k tomu vlastně jediné – vybrat si pro spolupráci skutečně profesionální projekční kancelář. V EasyHomes Projekty nejen že zpracujeme celý váš projekt pro rekonstrukci či stavbu domu přesně podle vašich představ i podmínek územního plánu včetně důmyslných vychytávek a vylepšení, ale rádi pro vás kompletně vyřídíme stavební povolení neboli inženýring. Zařídíme veškeré pochůzky po úřadech, podklady, posudky i formuláře a komunikaci s úředníky i dalšími odborníky. Zajistíme, aby všechny dokumenty byly v odpovídající kvalitě a proces schvalování běžel jako na drátkách. Dovolte nám ušetřit vám trochu času pro rodinu i poklidné plánování vybavení nového bydlení. 

V EASY HOMES Projekty se s radostí se postaráme o to, aby vaše stavba mohla začít včas a podle plánu a vy jste se mohli co nejrychleji přesunout do fáze “Stavba dokončena”.

Zaujala vás naše nabídka? Ozvěte se nám!