Free cookie consent management tool by TermsFeed

Katastrální úřad aneb k čemu slouží a jak funguje katastr nemovitostí

Úřady a byrokracie jsou strašáky nejednoho smrtelníka. Když ale konečně dojde k rozhodnutí splnit si sen o vlastním bydlení v podobě koupě bytu, domu nebo pozemku pro stavbu, návštěvě úřadu a vyplnění nějaké té žádosti a formuláře se opravdu nikdo nevyhne. Jednou z institucí, kam bezpochyby zamíří vaše kroky, je katastr nemovitostí. Jakou funkci má katastrální úřad, jaké užitečné informace tu najdete a proč byste jej měli navštívit i když se vám zdá, že o kupované nemovitosti víte všechno?  

Hlavně zdroj informací a ochrana práv

Katastrální úřad – už název této instituce vzbuzuje respekt. Velice lehce lze nabýt dojmu, že i tento úřad se už z dálky přísně ohání paragrafy hlava nehlava a mává štosy nesrozumitelných formulářů, jejichž vyplňování lze zvládnou jen pod odborným dozorem a díky úředníkem předem zakreslených šipek a puntíků v místech pro váš podpis. Jaká je realita? V podstatě úplně jinde a zdaleka není tak děsivá.

Pokud vás u předchozí představy polil na zádech studený pot, můžete si bez obav srovnat tepovou frekvenci a v klidu vydechnout. Katastrální úřad je v podstatě takovým obyčejným, ale na druhou stranu velmi obsáhlým archivem, který ve svých systémech a složkách uchovává poměrně detailní statistiku o všech nemovitostech na celém území České republiky. V záznamech jsou evidováni vlastníci nemovitostí, detailní technické a geometrické popisy pozemků, hotových a rozestavěných staveb a další data, která jsou užitečná nejen pro daňové či statistické potřeby, ale i ochranu vlastnických práv.

Všechna data a záznamy jsou veřejně dostupné. Díky tomu, že je většina záznamů vedena v digitální podobě, můžete do katastru nahlédnout i z pohodlí domova zpoza klávesnice vašeho počítače. Abyste se k informacím dostali, nepotřebujete souhlas vlastníka dané nemovitosti. Stačí znát katastrální území, v němž se nemovitost nachází, číslo popisné nebo číslo parcely, případně alespoň jméno a datum narození vlastníka nemovitosti.

Výpis z katastru nemovitostí se vyplatí

Našli jste dům snů, perfektní byt v perfektní lokalitě nebo snad pozemek pro stavbu domu přesně podle vašich představ a už byste nejraději podepisovali kupní smlouvu? Než k tomu dojde, pro jistotu si zajděte na katastrální úřad a zažádejte o výpis. Jedině tak si budete moci být jistí, že vám prodávající nezatajil nějaké důležité informace týkající se vaší budoucí nemovitosti. Přece jen překvapení v podobě zjištění, že je na vašem pozemku věcné břemeno, dům stojí v památkové zóně s přísnějšími pravidly, nebo že je nemovitost v zástavě by mohla zkomplikovat nejen váš nový život, ale jednoduše i samotný nezbytný zápis do katastru po podepsání kupní smlouvy.

Co je k žádosti o výpis z katastru nemovitostí potřeba? Opět byste měli znát minimálně informace o nemovitosti popsané výše, dále s sebou vezměte doklad totožnosti a samozřejmě peníze. Vydání první strany výpisu je zpoplatněno částkou 100 Kč, další stránky pak 50 Kč. Výpis vám vystaví na katastrálním úřadě i na každé pobočce Czechpoint

Změny zápisu v katastru nemovitostí

Pokud jste právě nemovitost koupili, nebo prodali, po podepsání kupní smlouvy je potřeba zapsat nového majitele do evidence katastru nemovitostí. Tato forma zápisu týkající se změny vlastnických práv se označuje jako vklad. K jeho provedení je nutné vyplnění formuláře – návrhu na vklad, dále doložení vkladové listiny – nejčastěji kupní smlouvy s podpisy nového majitele i prodávajícího a také uhrazení poplatku ve výši 2 000 Kč. Následně přejde žádost do procesu schvalování a pokud jsou všechny náležitosti splněné, zápisu nic nebrání.

Změna zamítnuta?

Ano, i to se může stát. Této nepříjemné situaci většinou čelí ti, kteří se před koupí nedostatečně informovali. Nejčastějším důvodem zamítnutí žádosti o zápis změny vlastníka nemovitosti bývá skutečnost, že je spis tzv. zaplombován, nebo že její dosavadní vlastník neudělil souhlas se změnou zápisu. Po podání žádosti katastrální úřad kontaktuje ještě písemnou formou původního vlastníka, který má 20 dní na vyjádření nesouhlasu. V případě, že je nemovitost v zástavě, což je jeden z důvodů zaplombování záznamu, úřad informuje o žádosti o změnu v katastru také věřitele, pro kterého platí také lhůta 20 dnů. Nedošlo k žádným protestům? Gratulujeme, nemovitost je oficiálně vaše.  

Mezi další faktory, které mohou zapříčinit zamítnutí změny zápisu, patří dědické řízení a exekuce. Je-li nemovitost zatížená exekucí nemůže být bez uhrazení pohledávky prodána. Situace je ale řešitelná – můžete částku zaplatit a potvrzení o úhradě následně dodat na katastrální úřad spolu s novou žádostí o změnu zápisu. V případě, že je nemovitost součástí dědického řízení – tedy nastala situace, že původní majitel, s nímž jste byli na odkoupení nemovitosti domluveni, zemřel –musíte počkat na vyřízení dědického řízení. Následně vyjednat podmínky a sepsat kupní smlouvu s dědici – novými majiteli. 

Doufáme, že po přečtení našeho článku vaše obavy z katastrálního úřadu opadly. Pokud byste přece jen měli nějaké dotazy k dokumentům souvisejícím se stavbou, koupí nebo prodejem nemovitosti, neváhejte se na nás obrátit. V rámci našich služeb nabízíme také kompletní inženýring, takže všechny žádosti, formuláře a komunikaci s úřady máme v malíku!

Navštivte naše webové stránky zaměřené na projektování staveb: www.ehsprojekty.cz

Zaujala vás naše nabídka? Ozvěte se nám!