Plánujete stavět a rozhodujete se mezi zděným domem a dřevostavbou? V takovém případě určitě řešíte, jaké jsou mezi nimi vlastně odlišnosti. Kromě zvolených materiálů je to i délka výstavby nebo finanční náročnost.
Stavba vlastního domu je pro většinu domácností životním projektem. Ačkoliv bydlení v dřevostavbách není v České republice oproti klasickým zděným nemovitostem zatím tak časté, skrývá v sobě velký potenciál. Zároveň platí, že dřevostaveb v České republice každým rokem přibývá.
Data Českého statistického úřadu ukazují, že ještě v roce 2000 dosahoval podíl dřevostaveb vůči ostatním postaveným rodinným domům pouhého 1 %. V roce 2020 už to ale bylo o 15 % víc. Není divu. Dřevo je v dnešní době jediným obnovitelným stavebním materiálem, který má pozitivní dopad na emise skleníkových plynů.
• Dřevostavba na klíč do 1 miliónu Kč? Tu máme!
Jak je to s materiály?
Mezi dřevostavbami a klasickými zděnými projekty je v praxi řada rozdílů. Ten první se samozřejmě týká materiálů. Dřevostavby tvoří hlavně dřevoštěpkové, sádrokartonové nebo sádrovláknité desky, fólie, izolace a silikonové omítky. U klasických zděných domů se naopak setkáte s pálenými cihlami, pórobetonovými tvárnicemi, vápenopískovým zdivem, se stavební pěnou a s lepidlem.
• Moderní dřevostavby: Jak se v nich žije?
Co energetická a finanční náročnost?
Do rozhodování, jestli sáhnout po dřevostavbě nebo zděném domě, se promítá také energetická náročnost. Platí, že nízkoenergetických a pasivních zděných domů v čase přibývá, i dřevostavby ale umí klasickým zděným stavbám z pohledu energetické náročnosti konkurovat.
I přes technologický pokrok z posledních let mají mnohé dřevostavby stále lepší tepelně izolační vlastnosti a při srovnatelné energetické náročnosti je možné si dovolit využít větší zastavěnou plochu.
Proto investice do tepla může být u dřevostavby nesrovnatelně nižší. Nedochází totiž k jeho akumulaci do cihel, jako je tomu v případě zděných staveb a díky dobrému zateplení ani ke ztrátám, také je vytopíte mnohem rychleji.
V době vysokých cen energií je každopádně zřejmé, že za vytápění během podzimu, zimy nebo počátkem jara zaplatíte u pasivních zděných projektů a dřevostaveb zhruba stejně. V některých případech je cenová náročnost za vytápění u dřevostaveb dokonce příznivější.
Ve prospěch dřevostaveb hovoří i přívětivější finanční náročnost za výstavbu. Ukazuje se, že
u dřevostaveb se základovou deskou a užitnou plochou 100 m2 o dispozici 4+kk můžete oproti zděnému domu ušetřit až 300 000 Kč.
• Máte projekt na zděný dům, ale chcete dřevostavbu?
Rozdílná je i délka výstavby
Dřevostavby mají vůči zděným rodinným domům také další výhody. Řadí se k nim i délka výstavby. Při průměrné zastavěné ploše 100 m2 platí, že výstavba dřevostaveb bývá až o 6 měsíců rychlejší. Pokud se chystáte výstavbu financovat skrze hypoteční úvěr, jsou předností i úroky z hypotéky, na kterých díky příznivější časové náročnosti ušetříte.
Pozor na mýty
O dřevostavbách koluje mýtus, že jejich realizace je omezená ročním obdobím. To ale není pravda, neboť jejich výstavba probíhá celoročně. Kvalitní dřevostavby jsou kompletovány na principu metody suché výstavby, což laicky řečeno znamená, že dřevostavby se z velké části realizují ve speciální výrobní hale. V ní se udržuje konstantní teplota i míra vlhkosti, díky čemuž má dřevostavba následně dlouhou životnost, která standardně převyšuje hranici 100 let.