Úřední jednání, pochůzky, zařizování a vyplňování formulářů figuruje mezi nočními můrami nejednoho z nás. Bohužel, pokud jste se rozhodli stavět, čeká vás honba za razítky, podpisy, souhlasy od všech možných úřadů. Mezi jedno z nejdůležitějších povolení, které potřebujete získat, aby bylo vůbec možné se stavbou začít je tzv. stavební povolení. Co je konkrétně stavební povolení neboli úřední souhlas se stavbou, kde vám jej vystaví, k čemu všemu je potřeba si ho opatřit a zda je možné nechat jeho vyřízení na někom jiném se dozvíte v dnešním článku.
Význam stavebního povolení
Co je vlastně stavební povolení? Jde o dokument vyjadřující souhlas stavebního úřadu s realizací vámi zamýšlené stavby na daném pozemku. Bez tohoto dokumentu nemůžete legálně zahájit žádnou stavbu přesahující rozlohu 150 m² na vlastním pozemku ani větší rekonstrukci, přestavbu nebo přístavbu v rámci již stojící nemovitosti, které jste vlastníkem.
Možná vás napadá, tak jako mnoho dalších, proč by měl úřad schvalovat, co si smíte nebo nesmíte dělat na svém pozemku. Odpověď je poměrně jednoduchá – každé prostředí má svá specifika, která je v rámci obecného celku potřeba respektovat, například kvůli ochraně kulturně cenných památek, přírodě i obyvatelstvu. Na stavebním úřadě si tedy prohlédnou každý předložený projekt, porovnají ho s regulačními podmínkami platnými pro oblast, kde se nachází stavební pozemek a následně udělí nebo neudělí souhlas s realizací stavby či změn nemovitosti.
Podmínky a nařízení
Z důvodu rozmanitosti jednotlivých oblastí je téměř nemožné jednotně shrnout všechny podmínky, které bude muset vaše stavba splnit. V některých částech zástavby vás budou čekat přísná pravidla, někde naopak volnější. S jakými podmínkami a regulemi, aspoň pro nastínění představy, se můžete setkat? Úřad může být kritický k zamýšlenému umístění stavby na pozemku, počtem poschodí a tedy i výškou budovy, rozlohou zastavěné plochy domu, ale i například s barvou a sklonem střechy nebo prosklením části domu, atd. Víme, že to může znít na první pohled hrozivě. Všichni jsme ale pouze lidé a pokud jsou vaše návrhy na změnu domu či výstavbu nového tvořené s přirozeným citem a ohleduplností vůči okolí, pravděpodobně nebudete mít se stavebním povolením žádný velký problém.
Jako pojistka před pozdějšími nepříjemnostmi se mnohdy vyplatí zajít si na stavební úřad, který stavební povolení také vydává, ještě před koupí pozemku, na němž chcete stavět. Příslušný úředník vám po představení zamýšleného projektu řekne, zda je možné stavbu v této lokalitě vystavět přesně tak, jak jste si vysnili, nebo i to, že je pozemek pro tuto stavbu zcela nevhodný. Vy se pak jen rozhodnete, zda stojí za to změnit projekt nebo lokalitu.
Tip: Koupili jste louku nebo kus pole a chcete si zde postavit svůj dům snů? Ještě před cestou pro stavební povolení nezapomeňte navštívit úřad obce v jejímž územním plánu pozemek leží. Zde musíte zažádat o změnu charakteru nemovitosti zanesení této změny v katastru nemovitostí.
Stavba bez souhlasu
Přemýšlíte nad tím, zda by nešla stavba realizovat i bez stavebního povolení? Jak jsme již naznačili, tak legálním způsobem určitě ne. O povolení musíte při větších projektech žádat vždy. V případě, že se celý problém rozhodnete obejít, hrozí vám nejen vysoká pokuta, ale stavební úřad může nařídit i stržení celé vaší tzv. černé stavby. Stejné podmínky platí i tehdy pokud zažádáte stavební úřad o povolení ke stavbě garáže, ale na místo ní si k domu přistavíte nové patro nebo zahradní domek pro hosty.
Pokud ale plánujete jen menší úpravy domu, které nebudou způsobovat zásadní změny v jeho charakteru, o povolení žádat nemusíte. Obdobná situace nastává i v případě, rozhodnete-li se pro stavbu pergoly či altánku. Tyto akce včetně udržovacích prací stačí příslušnému stavebnímu úřadu pouze ohlásit.
Stavební povolení 2020
V udělování stavebních povolení málokdy přicházejí v platnost výraznější změny, které by zásadně měnily jeho dostupnost pro většinu staveb. Pro rok 2020 ovšem nastává jedna výrazná změna a vychází přímo z Bruselu, jedná se tedy o nařízení přímo Evropské unie. V rámci ochrany životního prostředí a podpory ekologie se nyní nebudou povolovat stavby s horší energetickou třídou. Povoleny budou tedy pouze domy s nulovou až minimální spotřebou energie. Konkrétně se tady jedná o stavby s energetickou náročností A a B.
Není se ale čeho bát, drtivá většina novostaveb v Česku splňuje tyto podmínky už dávno. Je tomu tak zejména z toho důvodu, že ekologie a úspora energií je v současnosti velkým trendem i tématem. Druhým a stejně podstatným důvodem je také to, že stavební firmy i stavitelé svépomocí volí kvalitní materiály a na stavbách a jejich precizní realizaci si dávají opravdu záležet.
O starost méně
Jak vidíte, cesta za stavebním povolením není úplně jednoduchá. Vyžaduje čas a souvisí s ní mnoho strastí a případně i dalších pochůzek. Pokud vás řádky výše poněkud vyděsily máme pro vás dobrou zprávu. Vyplněním formuláře a celým procesem žádání o stavební povolení můžete pověřit jinou osobu či firmu, která bude jednat ve vašem zájmu a vše potřebné zařídí za vás.
V Easyhomes jsme si vědomi toho, jak je váš čas drahý a také víme, kolik starostí se s jakoukoliv stavbou pojí. Proto i v tomto případě můžete vše nechat na nás. Kontaktujeme příslušné úřady, vyplníme všechny formuláře a poscháníme potřebná razítka. Ty nepříjemné, zdlouhavé a nudné záležitosti zkrátka převezmeme na svá bedra a na vás zbyde pouze plánování toho příjemného a těšení se do nového.
Více se můžete dozvědět v článku o projektování rodinných domů. Kvalitní bungalov na klíč také na našem webu.
Proto sjednejte si s námi schůzku ještě dnes, ať se společně můžeme pustit do realizace vysněného projektu vašeho života!