Free cookie consent management tool by TermsFeed

FVE schválená do měsíce – Rada EU udává nové podmínky pro úřady

Fotovoltaika rychleji a bez byrokracie? To není sci-fi! V druhé polovině prosince 2022 Rada EU schválila nouzovou legislativu, která výrazně zkracuje lhůty pro povolování nových obnovitelných zdrojů. Co novela evropských předpisů znamená pro nás?

K využívání solární energie lákají finanční úspory i nezávislost na dodavatelích energií

Aktuální situace na trhu s energiemi je stále velmi turbulentní. Málokdo se odváží vyslovit konkrétnější prognózu. Ukrajinsko-ruský konflikt a ohrožení dodávek ruského plynu na trh přinutily Evropu hledat plán B. Není divu, že ve světle těchto událostí se i domácnosti snaží hledat řešení. Alternativní zdroje energie jsou různé, stále oblíbenější jsou ale fotovoltaické elektrárny, které navíc při čerpání dotace z programu Nová zelená úsporám nepředstavují astronomickou investici.

Pro ty, kteří se rozhodnou investovat do FVE, často nehrají roli pouze finanční úspory, ale také nezávislost na dodavatelích energií. Zkrátka nechtějí skákat, jak dodavatel píská. To je v současné situaci celkem pochopitelné. EU dlouhodobě podporuje snahy domácností zajistit si (alespoň částečnou) energetickou soběstačnost a podniká kvůli tomu i patřičné kroky. Co se v EU událo nejnovějšího v oblasti legislativy na téma energetiky?

Fotovoltaická elektrárna s výkonem do 50 kW schválena do 1 měsíce

Solar panels on the hosue roof

V druhé polovině prosince 2022 Rada EU schválila nouzovou legislativu, která výrazně zkracuje lhůty pro povolování fotovoltaických elektráren. Novela vysloveně stanovuje, že povolení nových solárních zdrojů na budovách nesmí překročit 3 měsíce. Ale to není vše – pro běžné domácnosti je mnohem důležitější to, že u instalací do 50 kW (což je běžný výkon u domácích FVE) je zmíněná lhůta zkrácena na pouhý jeden měsíc.

A co když to úřady nestihnou? Pokud se úřady do měsíce nevyjádří, povolení bude považováno za udělené. „Zkrácení lhůty na maximálně tři měsíce nepochybně urychlí současnou českou solární vlnu, umožní většímu množství domácností v příštím roce získat přístup k levnější energii,“ okomentoval schválený návrh Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky, který o novele informoval.

Novela myslí i na ty, kteří již rozšiřují stávající FVE. Úřadům v tomto případě dává Rada EU na vyřízení žádosti 6 měsíců. Pokud rozšiřujete stávající elektrárnu o méně než 15 % výkonu, platí opět lhůta jediného měsíce. Novými pravidly se úřady členských zemí, i ty české, musí řídit ihned po zveřejnění v Úředním věstníku EU.

Jak nahradit „ruský plyn“?

Novela legislativy samozřejmě pomůže domácnostem rychleji čerpat energii ze slunce „pro domácí účely“ a mnohým tak ušetří prostředky rodinného rozpočtu, ale myšlenka je v tomto případě i o něco hlubší. Mezinárodní energetická agentura nedávno informovala ve své zprávě o tom, že rozvoj obnovitelných zdrojů energie a tepelná čerpadla pomůže v roce 2023 nahradit téměř 10 mld. m3 zemního plynu. V situaci, kdy si nikdo neodvažuje odhadovat, kdy skončí rusko-ukrajinský konflikt, je taková vidina lákavá. A jaké zrychlení má Mezinárodní energetická agentura na mysli? Doporučuje zdvojnásobit roční přírůstky větrných a fotovoltaických elektráren.

Monokristalline Solarmodule und Windkrafträder vor blauem Hintergrund

Takový nárust samozřejmě není „jen tak“. I proto Rada EU zareagovala již zmíněnou nouzovou legislativou. Bez zkrácení lhůt pro povolování FVE by se mohlo jednat jen o „mission impossible“.

Chcete i vy uspořit rodinné finance, čerpat energii ze slunce a zajistit si částečnou energetickou soběstačnost? Vlastní fotovoltaické panely na střeše dřevostavby jsou jistě cestou.

Zdroje: Tisková zpráva Rady EU

https://www.consilium.europa.eu/cs/press/press-releases/2022/11/24/eu-to-speed-up-permitting-process-for-renewable-energy-projects/

Tisková zpráva Svazu moderní energetiky

https://www.modernienergetika.cz/aktuality/rada-eu-schvalila-revolucni-narizeni-nove-obnovitelne-zdroje-budou-urady-muset-povolit-do-tri-mesicu/