Dlouhá období sucha jsme už chtě nechtě byli nuceni přijmout jako fakt a stejně tak i nepříjemné zdražování energií. I proto se hledání cest k úspoře peněz, času i energie povýšilo téměř na nový národní sport s aspirací na kulturní dědictví, které po sobě zanecháme dalším generacím. V celém tomto kolotoči v posledních letech stále významněji figuruje i hospodaření s vodou. A zdá se, že jednou z velmi výhodných strategií je v této oblasti sběr dešťové vody. Sbíráte dešťovku? Že ne? Velká chyba, kterou po přečtení našeho dnešního článku budete chtít jistě brzy napravit a třeba budete s využitím dešťovky počítat i u své budoucí moderní dřevostavby.
Není voda jako voda
Současnost se všemi svými moderními technologiemi a vymoženostmi nám poskytuje spoustu skvělých možností, s nimiž je leckdy náš život lehký jako pírko. Na druhé straně nás život v pohodlí tak trochu uzavírá v bublině blahobytu a iluzi nekonečného dostatku. Ač to neradi slyšíme, od životního stylu pod heslem “Po nás potopa”, který často vyčítáme předchozím generacím, jsme se nevzdálili tak daleko, jak by bylo třeba a ani jak si myslíme. Právě voda a hospodaření s vodou je toho skvělým příkladem.
Voda je přírodním bohatstvím, jímž se může dle všech dostupných informací pochlubit ve vesmíru zatím jen naše planeta. Kde je voda, tam je život. Zdroje pitné vody avšak nejsou nevyčerpatelné a s narůstající populací se zajištění jejího dostatku pro všechny stává stále problematičtější a nákladnější. I přes slovíčka jako je ekologie, recyklace a šetření na každém rohu, případně reálné hrozby v podobě globálního oteplování, se stále chováme tak, jako by voda byla něco nevyčerpatelného, snadno dostupného a v podstatě zcela obyčejného.
Žijeme v zeměpisných šířkách, kde pitnou vodou splachujeme toalety, perem v ní prádlo a třeba i myjeme nádobí. Je to sice běžné, ale z celkového pohledu úplně zbytečné. A i když se při zastavování vody během čištění zubů cítíme jako velcí ekologové a šetřílci, ve výsledku jde jen o minimální krok. Snaha se cení, ale k zásadní změně a zamyšlení nad úsporou nás dokáže přinutit jen rostoucí cena za kubík. Což se nyní také děje. Jaké jsou tedy možnosti?
Užitková voda jako oficiální novinka
Jedno je jasné – bez vody to nejde. Dobrou zprávou ale je, že nám tento poklad doslova padá z nebes. Sběr dešťové vody a její následné využití se možná někomu může jevit jako pokrokový nápad. Pravdou ale je, že hospodaření s dešťovkou je staré skoro jako lidstvo samo. Dnešní technologie ovšem posouvají její možnosti využití mnohem dál, než je jen obyčejné zalévání zahrady. Její potenciál by měl být tento rok uznán a ukotveni legislativně, a to v podobě vyhlášky pevně definující parametry užitkové vody.
Užitková voda neboli filtrovaná dešťovka by měla nahradit pitnou vodu všude tam, kde je její použití zbytečné – tedy hlavně již výše zmiňované praní, mytí, splachování, úklid a dokonce třeba i sprchování. Tato vyhláška má, kromě šetření pitné vody, za cíl také zrychlení a zjednodušení procesu schvalování instalace systémů na úsporu vody do nových i stávajících staveb. Co to znamená? Jednoznačně další způsob, jak srazit náklady na provoz domácnosti a cestu k větší nezávislosti a pasivitě stavby. A to se dnes rozhodně vyplatí, co říkáte?
Nejen do barelu pod okap
Jak a kam dostatečné množství dešťové vody sbírat? Barel či velký sud pod každý okap – způsob zachytávání dešťovky, který zná asi každý, rozhodně stačit nebude. Tento způsob naštěstí není jediný a dešťovou vodu lze dnes sbírat a uchovávat i sofistikovaněji. Podzemní nádrže na dešťovku se před pár lety staly velkým hitem a kdo do nich vizionářsky investoval si dnes v obdobích sucha spokojeně mne ruce a užívá si léto ve stále zelené zahradě díky vlastní zásobě vody na zalévání. Jak jsme ale psali výše, dešťovka je super nejen na zalévání.
Čím více se budete chtít s pomocí dešťovky osamostatnit, tím větší by samozřejmě měla být i retenční nádrž. Možná vás ale napadá otázka – co když ale nezaprší? K efektivnějšímu zachytávání dešťové vody vám pomohou různé doplňkové systémy, jako je třeba zelená střecha. O té jsme vám psali v jednom z minulých článků jako o velkém trendu mezi moderními stavbami.
Typ filtrace je rozhodující
Voda zachycená v retenčních nádržích bez filtrace je samozřejmě aktuálně vhodná pouze k zalévání. Máte-li tedy tento systém na své zahradě a budete chtít dešťovou vodu využívat více, bude nutné menší rozšíření o čisticí systémy a filtrace, které vodu upraví dle stanovených norem. Vždy je samozřejmě rozhodující, k jakým všem účelům budete chtít dešťovku využívat – jiný hygienický parametr bude mít voda, s níž chcete splachovat toaletu a zalévat zahradu, jiný bude potřeba na mytí nádobí, úklid i sprchování. Moderní technologie jsou ale zázrak a všechno tohle půjde velmi snadno.
Větší soběstačnost a úspora podporovaná dotací
Asi není těžké odhadnout, že tahle “sranda” něco stojí. Celková investice do sběru dešťovky
má ovšem, podobně jako je tomu u tepelných čerpadel, velmi rychlou návratnost. I bez konkrétních propočtů je asi každému jasné, že větší zapojení recyklované vody z vlastní čističky i dešťovky v jakékoliv její upravené podobě s sebou musí přinést skutečně výraznou úsporu vody a tedy i financí z rodinného rozpočtu. Efektivitu řešení uvidíte na vyúčtování už za první rok i jen částečného využívání systému.
Pokud jste stále ale přece jen na pochybách, zda se do úsporného systému a větší vodní samostatnosti pustit nebo ne, výraznou motivací pro vás může být možnost využití dotace. V rámci dotačního programu Nová zelená úsporám se můžete zapojit do programu Dešťovka a získat příspěvek až do výše 105 000 Kč. To už zní jako dobrý argument, že?
Nádrže na dešťovou vodu i čističky pro recyklaci je možné instalovat k jakékoliv stavbě včetně dřevostavby. Chtěli byste toto řešení zahrnout i do svého projektu? My v EasyHomes stavíme ekologické a pasivní dřevostavby se všemi moderními a úspornými vychytávkami a obrátit se na nás můžete i ohledně dotací Nová zelená úsporám. Pomůžeme vám s vyplněním i podáním žádostí a společnými silami snížíme náklady na stavbu vašeho domu snů.
Svěřte se do našich rukou a poznejte, že stavět může být skutečně easy!