Free cookie consent management tool by TermsFeed

Nízkoenergetické domy – investice do bydlení, která se vyplatí

Asi není nikdo, kdo by v inventáři životních cílů neměl na prvních pozicích pořízení vlastního bydlení. Podobu má v představách samozřejmě pokaždé trochu jinou, ale i tak má něco společné – je cenově dostupné a náklady na jeho provoz jsou co nejnižší. Existuje? Ale samozřejmě! Představujeme vám nízkoenergetickou dřevostavbu, která splňuje oba zmíněné atributy a nabízí ještě mnohem víc. Poznejte výhody nízkoenergetických staveb, rozdíly, kterými se liší od pasivních domů a také důvody proč nad nimi i v dnešní době stále vyhrává. 

Bydlení snů moderní doby

Žít ve vlastním rodinném domě se zahradou bylo pravděpodobně tou největší touhou několika posledních generací a rozhodně tento sen nevymizel ani dnes. V současnosti se ovšem více než kdy dříve kladou na takové budoucí domovy o mnoho vyšší nároky. Svou roli v tom bezpochyb sehrává poměrně razantní změna životního stylu současné generace a její obecné nároky na život, ale i celosvětový zájem o ochranu životního prostředí, který se promítl i do nejrůznějších vyhlášek, zákonů a regulí a samozřejmě také touha co nejvíce ušetřit. Ostatně uvázat si k noze kouli v podobě domu, jehož provoz nezřízeně požírá rodinný rozpočet přece jen do idylické představy vlastního bydlení zapadá jen opravdu těžko, co myslíte? 

Právě spotřeba energií a provozní náklady jsou dnes hlavními důvody, proč se do koupi a následných rekonstrukcí a oprav starých domů hrne z vlastní vůle opravdu jen hrstka odvážlivců a nadšenců. Zvláště pak v případě, kdy takovým domům, kterým sice v mnoha případech nechybí charisma, konkurují moderní domy a dřevostavby s nízkou či téměř nulovou energetickou spotřebou, nižší finanční náročností a v mnoha případech také nesrovnatelně nižší pořizovací cenou či počáteční investicí, se ve výsledku opravdu není čemu divit. Mezi ty nejpopulárnější stavby současnosti patří právě nízkoenergetická dřevostavba. Má toho ale opravdu tolik co nabídnout?  

Pojmy nebo slovíčkaření?

Ještě než se pustíme do výčtu všech úžasných pozitiv, pojďme si objasnit několik důležitých pojmů. Pasivní, nízkoenergetické a nulové domy – tři pojmy, které v očích nejednoho laika označují jeden a ten samý typ stavby, a to ten s minimální energetickou náročností a nízkými provozními náklady. V obecném kontextu není tato definice příliš daleko od pravdy, nicméně odborník by nějaké ty námitky jistě vznesl.

Tyto tři typy staveb sice spojuje výše zmíněná základní charakteristika, ale hodnotové rozlišení energetické spotřeby udává přece jen rozdíly. Nulový dům je v současné době ještě tak trochu bájným ideálem, který funguje na principu absolutní energetické soběstačnosti. Pasivní dům v sobě spojuje všechny dostupné stavební a izolační technologie, maximálně využívá obnovitelných zdrojů a se svou energetickou spotřebou do 15 kWh/m² ročně drží první místo v kategorii ekologických a zelených staveb minimálně zatěžujících životní prostředí. 

A co nízkoenergetické stavby? Jejich hlavní charakteristikou je spotřeba energií do 50 kWh/m² za rok, s níž zaujímají pozici těsně za pasivními domy. Stejně jako pasivní domy i tyto stavby  využívají obnovitelné zdroje energie, ale zároveň se úzkostně nedrží zelené filozofie a pořizovací cena je o něco nižší. Ve své podstatě tedy nízkoenergetické dřevostavby představují cenově dostupnější alternativu pasivních domů, na kterou může dosáhnout opravdu každý.  

Pro kompletní statistiku a porovnání energetické spotřeby doplňme pro zajímavost i údaje klasického zděného domu. Takový rodinný domek postavený například v 80. letech má roční spotřebu energie někde okolo 200 kWh/m². Hlavní vinu na tom mají zejména masivní tepelné úniky způsobené nedostatečnou izolací a nevhodné materiály. 

Hlavní výhody nízkoenergetických dřevostaveb

Už dle základní charakteristiky je jasné, že nízkoenergetické stavby mají rozhodně co nabídnout. Tím to ale nekončí. S ohledem na do nejmenších detailů vychytané izolační materiály i paropropustné či rekuperační systémy se s úniky tepla u profesionálně a kvalitně vyhotovených nízkoenergetických dřevostaveb určitě nesetkáte. Díky absenci tepelných úniků, ekologickému vytápění a využití důmyslných větracích systémů je v nízkoenergetických stavbách zajištěno příjemné klima za každého počasí i roční doby. V takovém prostředí nedochází ke vzniku nebezpečných plísní či víření prachu a je udržována optimální vzdušná vlhkost i teplota. Jde tedy o dokonale zdraví prospěšné a antialergenní prostředí s neustálým přísunem čerstvého vzduchu bez nutnosti otevřeného okna. 


Pro mnohé byl velkým mínusem dřevostaveb tak trochu uniformní vzhled způsobený napojováním a propojováním několika základních modulů. I v tomto ohledu už dnešní nízkoenergetické dřevostavby nabízejí víc. Díky pokročilým technologiím a s pomocí šikovného projektanta je dnes možné postavit originální dřevostavbu přesně podle vašich snů a představ a hlavně bez zbytečných kompromisů.

Nízkoenergetický nebo pasivní dům?

Rozhodli jste se pustit do stavby? V rámci závazku ke snížení emisí, ekologičtějšího životního stylu a také zpřísnění štítků PENB získají od roku 2020 na území České republiky stavební povolení pouze nízkoenergetické či pasivní domy. V nabídce domů EasyHomes najdete jak nízkoenergetické dřevostavby, na které jsme se zaměřovali už od svého vzniku, tak i nově pasivní dřevostavby. Který typ se vyplatí více? 

Otázka je až překvapivě složitá a nalézt odpověď nemusí být úplně snadné. Obě stavby nabízejí masivní úsporu energií a nízké provozní náklady. Prvotní investice do pasivního domu bude vzhledem na využití kombinace hned několika obnovitelných zdrojů včetně tepelných čerpadel vždy o něco vyšší. Nicméně lze očekávat i rychlý návrat investic díky následné úspoře. Na druhou stranu pokud toužíte po velkém domě, v němž už se většinou vyplatí pořízení tepelného čerpadla, pořizovací cena se bude blížit pasivní stavbě. Rozhodujícím faktorem může být i váš vztah k ekologii a míra, jak moc vám záleží na budoucnosti planety. Pasivní dům je v tomto ohledu tím nejlepším, co můžete mít. Pokud ekologie není vaším ústředním tématem a chcete bydlet levně, rychle a opravdu úsporně, nízkoenergetická dřevostavba bude plně a nadstandardně vyhovovat

Tak už máte jasno? Pokud stále tápete, zcela pragmaticky a dle vašich specifických požadavků vám oříšek, který typ domu je pro vás nejlepší, pomůže konečně rozlousknout asi jen náš projektant. Domluvte si schůzku či konzultaci s naším specialistou ještě dnes!

Zaujala vás naše nabídka? Ozvěte se nám!