Obnovitelné zdroje se staly nezbytnou součástí všech nově vznikajících rodinných domů. Nejen, že jsou šetrnější k životnímu prostředí, ale z dlouhodobého hlediska dokážou mít i velmi pozitivní vliv na rodinný rozpočet. Pro všechny, pro které by náhodou blaho planety ani nějaká ta ušetřená koruna nebyly dostatečným lákadlem, je tu prosté opatření v podobě zpřísnění podmínek pro udělení stavebních povolení a povinnost využívat obnovitelné zdroje energie. Jakých typů staveb se nové podmínky týkají? Z jakých možností a druhů obnovitelných zdrojů si můžete vybírat u dřevostaveb Easyhomes? Podle čeho se řídit při jejich výběru a který z nich se nejvíce vyplatí? Pojďme na to!
Nový a přísnější PENB
Způsoby energetického provozu dřevostaveb a rodinných domů obecně jsou poslední roky poměrně ožehavým tématem rezonujícím mezi širokou veřejností plánující stavět, ale nyní také oblastí pod drobnohledem úřadů. Svou roli na tom bezpochyby má celosvětový trend moderního “eco friendly” bydlení a udržitelného životního stylu, ale i nově nastavené podmínky pro získání stavebního povolení. V roce 2020 došlo ke zpřísnění průkazů energetické náročnosti budovy a za současných podmínek jsou povolovány pouze stavby s téměř nulovou spotřebou energie.
Uznáváme, že spojení a podmínka “téměř nulová spotřeba energií” může nejednoho opravdu vyděsit. Znamená to snad, že nyní mají zelenou jen pasivní domy? Ale kdeže! Dle zařazení na základě štítku PENB není splnění podmínek pro stavbu ani za současných pravidel nemožné a navíc se netýká všech staveb. Výjimku pro povinné využití obnovitelných zdrojů dostaly stavby pro rekreaci a budovy s energeticky vztažnou plochou menší než 50 m².
Energie budoucnosti – obnovitelné zdroje
Vytápění a ohřev vody ve vašem novém domě se tedy dle nových podmínek rozhodně neobejde bez obnovitelné energie. Nevíte, co přesně si pod pojmem “obnovitelný zdroj energie” představit? Jednoduše řečeno jde o takový zdroj energie, ktere se během lidského života stihne přirozeně a sám znovu obnovit a nezanechává za sebou téměř žádnou uhlíkovou stopu. Mezi ty nejvyužívanější patří přírodní živly jako vítr, sluneční záření a voda.
Na základě těchto elementů bylo vytvořeno hned několik energetických systémů pro výrobu energie, která následně slouží k topení, fungování elektrického vybavení domu i ohřevu vody. Možností je dnes opravdu hodně a to pravé řešení si najde každý. Pojďme se společně podívat na zoubek těm obnovitelným zdrojům, které mohou být součástí vaší nové dřevostavby Easyhomes.
Fotovoltaika a termické systémy
Energie ze slunce a využívání fotovoltaiky, potažmo solárních panelů, patří k nejoblíbenějším a také cenově velmi příznivým řešením. Návratnost prvotní investice do solárních systémů je poměrně rychlá a na elektrickou energii z fotovoltaiky mohou klidně běžet veškeré spotřebiče v domě, případně ji můžete využít pro topení i ohřev vody. Záleží pouze na správné velikosti a množství panelů a jejich vhodném umístění. Nejlepším místem je samozřejmě střecha, na kterou dopadají sluneční paprsky nejdelší část dne. Fotovoltaika je zcela samostatný a nezávislý zdroj. Narozdíl od ostatních řešení jej není třeba dále kombinovat a podporovat dalšími systémy jako jsou trojskla v okenních otvorech, vnější roletové systémy, rekuperace atd.
Plynový kotel a kotel na biomasu
Mezi obnovitelné zdroje energie, které se stále těší velké oblibě zejména mezi vyznavači klasických způsobů vytápění, patří plynové kotle a kotle na biomasu. Teplo a energie získaná spalováním dřevěných briket či pelet, případně i topení plynem je vnímáno dle současné legislativy jako obnovitelný zdroj. Pokud budete chtít ve svém domě topit či ohřívat vodu některým z těchto způsobů, vše nejdříve konzultujte s projektantem. Tyto topné systémy vyžadují určité specifické technické zázemí (plynovod, technická místnost atd.), které nemusí být samozřejmostí každé stavby či pozemku.
Tepelná čerpadla
Horkou novinkou posledních let v oblasti obnovitelných zdrojů se stala tepelná čerpadla. Ta fungují na principech “sběru” tepla z půdy, podzemních vod nebo vzduchu. Nejčastěji se setkáte s čerpadly země-voda a vzduch-voda. Čerpadla se těší velké oblibě zejména v pasivních domech, nicméně je třeba zdůraznit, že toto řešení se rozhodně nehodí pro každý dům či stavbu. Pořizovací náklady tepelných čerpadel nepatří mezi nejnižší a návratnost investice může být pro mnohé v nedohlednu. Obecně vzato se tento systém vyplatí hlavně ve větších domech, kde má tepelné čerpadlo největší účinnost například v kombinaci s podlahovým vytápěním.
Zelená úsporám a obnovitelným zdrojům
Vnitřní i vnější izolace stavby, zateplení fasád, výměna oken i ekologicky šetrné vytápění za pomocí obnovitelných zdrojů – to vše (a ještě to není úplně vše) je podporováno dotačním programem Nová zelená úsporám. V rámci tohoto fondu máte šanci získat finanční prostředky a snížit o ne tak docela malou částku celkové náklady na stavbu. Nevíte si rady s vyplněním žádosti nebo se chcete dozvědět o všech možnostech využití dotací podrobnější informace? Rádi vám do této problematiky pomůžeme vnést více světla i zařídit všechny nezbytné podklady, nebo rovnou podat žádost.
To nejlepší řešení?
V předchozích odstavcích jsme se vás pokusili zasvětit do problematiky nových podmínek pro udělení stavebního povolení, ale hlavně obnovitelných zdrojů energie pro dřevostavby. Jak jste poznali, jako vše, tak i každý systém využívající obnovitelný zdroj má svá pro a proti. Jak tedy poznat to nejlepší řešení pro vaší stavbu, aby se vyplatila třeba i větší prvotní investice, systém byl využíván naplno a ušetřil vašemu rodinnému rozpočtu nějakou tu korunu navíc? Konečné rozhodnutí byste vždy měli udělat na základě doporučení svého projektanta. Ten je schopen na základě zkušeností a odbornosti navrhnout to nejlepší řešení na míru vašim požadavkům i proporcím vašeho nového domova.
Kam dále: katalog dřevostaveb