Montovaná dřevostavba patří k nejdostupnějším variantám moderního bydlení. Obecně k tomuto tvrzení přispívá její nízká pořizovací cena a také poměrně rychlá kompletace včetně umístění na pozemek. Fakt, že můžete bydlet v závratně krátké době (třeba už do 3 měsíců) vyvolává ovšem i jisté ožehavé otázky ohledně kvality a celkové životnosti stavby. Každý dům vyžaduje jistou péči. Jak vypadá a co obnáší údržba dřevostavby? Co je jejím úhlavním nepřítelem a jak eliminovat rizikové faktory ještě před začátkem stavby?
Dům jako dům
V případě dřevostaveb se můžete setkat s poněkud jízlivými tvrzeními, že nejde o plnohodnotný dům a že se svou kvalitou nikdy nebudou moci vyrovnat zděnému domu. Jde ale o pouhý mýtus pramenící ze skepticismu a nedostatečné informovanosti. Stačí si svou dřevostavbu vybrat u některé z profesionálních firem specializujících se přímo na jejich stavbu. Máte tak jistotu vysoké kvality použitých materiálů a hlavně perfektně odvedené montáže v odpovídajících podmínkách, což je pro životnost, celkovou kvalitu dřevostavby a vašeho spokojeného bydlení zcela stěžejní. Diskutovaná rychlost stavby, která je mnohdy terčem dalších uštěpačných poznámek, je spíše jen takovým sladkým bonusem, pomyslnou třešničkou na dortu moderního bydlení.
Ale abychom byli zcela korektní některé rozdíly oproti zděným domům tu přece jen najdeme. Pokud se zamilujete do výhod i krás dřevostaveb, určitě je na místě přizvat si na vybraný stavební pozemek odborníka, který zhodnotí, zda je parcela celkově vhodná pro tento druh domu a poradí vám s vhodným umístěním a orientací celé stavby. Tyto faktory mají totiž na pozdější náročnost údržby dřevostavby nepopiratelný vliv. Takovým ideálem jsou slunné parcely s minimem stínu doléhajícím na dřevostavbu. Například romantické místo na okraji lesa je určitě lákavou představou, nicméně pro moderní dřevostavbu je podobný pozemek už vhodný méně. Větší stín i hustý porost znamená špatné proudění vzduchu i všudypřítomnou vlhkost.
Vlhkost – nepřítel číslo jedna
Asi nikoho nepřekvapí, že právě vlhkost je nepřítelem všech staveb, a to jak jejich interiérů, tak i exteriérů. Co se dřevostaveb týče, platí to ještě o trochu víc. Jak jsme zmínili již v předešlém odstavci, míru případné vlhkosti můžete ovlivnit už před započetím stavby. Druhým způsobem ochrany, který byste měli využívat, když už se ve dřevostavbě plně zabydlíte, je zajištění a udržování správné cirkulace vzduchu. Tím je myšleno zejména pravidelné a intenzivní větrání a rekuperace. v chladném období i vytápění celého obytného prostoru.
Dřevostavby mají zabudovanou izolační vrstvu již ve stěnách. Pokud je dodržen správný postup montáže jednotlivých složek a celková kompletace dílčích částí stavby, cirkulace vzduchu by měla fungovat na perfektní úrovni a nemělo by docházet k žádným masivním únikům tepla či vniknutí vlhkosti z vnějšího prostředí. Chcete-li prověřit kvalitu a míru vzduchotěsnosti svého nového domu, skvělým nástrojem je na to tzv. Blower Door Test, který odhalí všechny potenciální slabiny, které by mohly být zdrojem pozdějších problémů. Zde se jedná o difuzně uzavřený systém, který je zároveň levnější provedení výstavby.
Interiér dřevostavby
Pro interiér dřevostavby neplatí mimo zmíněného správného větrání a vytápění žádná výjimečná a speciální pravidla. Péče a úklid se odvíjí od použitých materiálů v daném prostoru a nijak se neliší od klasické stavby. Jediným potenciální rizikem zůstává stále voda ve všech svých podobách. Koupelny a kuchyně patří z hlediska vlhkosti k nejrizikovějším místnostem a vyplatí se jim věnovat trochu více pozornosti. Jednou za čas byste měli zkontrolovat také všechna vodovodních zařízení, jako jsou umyvadla, sprcha, toaleta, vana i kuchyňský dřez či spotřebiče jako je myčka nádobí a pračka, a ujistěte se, že vše funguje tak jak má a nedochází k úniku vody vlivem špatného těsnění či jiné závady.
Exteriér a údržba
Náročnost péče i celkové údržby exteriéru dřevostavby se odvíjí zejména od fasádních řešení, které jste si pro svůj dům zvolili. Je důležité si uvědomit, že každá omítka či obložení je takovým štítem vašeho domu, který musí odolat všem náladám i rozmarům počasí. Někdy tento plášť, jenž mnoho lidí vnímá spíše jako estetickou záležitost, dostává pěkně zabrat a zaslouží si čas od času odpovídající ošetření. Zašpiněnou omítku stačí ve většině případů jen zběžně opláchnout proudem vody.
V případě, že jste si místo klasické omítky zvolili pro svou dřevostavbu stylové obložení ze dřeva nebo plechu, lokální smytí nečistot platí i zde. Mimo to se ovšem budete muset smířit, zejména tedy u dřeva, s nezbytnými ochrannými nátěry a lazurami. Ty ochraňují dřevo proti ostrým slunečním paprskům i škůdcům z říše hmyzu. U kovového obložení vám postačí jednou za pár let obnovit antikorozní nátěr a je to.
Podstatné detaily
To, že na detailech záleží je obecně známo a v případě péče a údržby o dřevostavbu se rozhodně nejedná o výjimku. Přehoupne-li se rok do své druhé poloviny, přicházející podzim s sebou přináší silnější vítr, častější déšť a později i spadané listí. V tomto období pravidelně kontrolujte stav okapů a v případě potřeby je vyčistěte od veškerého nánosu nečistot. Ucpaný okap totiž dokáže nadělat pěknou paseku nejen na fasádě domu, ale rozhodně i ve stěnách stavby. Pokud se vám do čištění okapů nechce, popřípadě se na takovou práci ve výškách necítíte, můžete se obrátit na specializované firmy, jako jsou Výškyzavás.cz, které si se vším snadno poradí.
Kromě okapů představují potenciální riziko, na které se mnohdy zapomíná, také venkovní vodovodní kohoutky určené k napojení hadice a zalévání zahrady. Na konci sezóny určitě nezapomínejte na jejich zazimování, tedy vypuštění vody, která by mohla v zimě zamrznout a vlivem toho zapříčinit popraskání potrubí se závažnými následky pro stavbu.