Stavba domu není jen o tom se rozhodnout, zda je lepší dřevostavba bungalov nebo patrový dům, o rozvržení oken a o rozhodnutí, kde budou v kuchyni zásuvky. Specialisté EasyHomes vás samozřejmě výstavbou moderní dřevostavby provedou od A do Z, není ale od věci být v obraze a při schůzkách se blýsknout znalostmi z oboru. Na našem blogu si vždy rádi posvítíme na nejrůznější otázky, které vás při plánování vlastního bydlení napadají, a tentokrát tomu nebude jinak. Co byste řekli tomu, když bychom si vzali do „parády“ téma orientace domu? Pojďme na to.
Orientace domu má vliv na komfort bydlení
Správně zvolená orientace dřevostavby může mít vliv na to, jak se v domě žije, i na to, kolik v ní utratíte za elektřinu. Ale pěkně od začátku…
Asi nebude žádným překvapením, že za ideální je považovaná orientace domu na jih. Pokud okna vaší vysněné moderní dřevostavby směřují na jih (popřípadě jihovýchod nebo jihozápad), nepochybně si v domě užijete dostatek přirozeného světla. A to jak známo, přispívá k tomu, že se v domě zkrátka dobře žije. Tmavé místnosti nedělají dobře naší náladě a obecně se vždy lépe vstává do ložnice zalité sluncem.
Pusťte dovnitř přirozené světlo – zahřeje na duši a vyhřeje místnosti
Pokud budete co nejvíce obytných místností orientovat na jih, poděkuje vám i rodinný rozpočet. Nemusíte mít rovnou fotovoltaickou elektrárnu, abyste si užili energii ze slunce. Dostatek přirozeného světla vaše místnosti částečně vyhřeje. Zejména na jaře a na podzim, kdy má slunce „ještě sílu“ nebudete muset tolik topit. A když už jsme naťukli téma solární energie, nesmíme zapomínat ani na to, že orientace domu je pro vás důležitá i tehdy, když budete chtít v budoucnu (nebo hned) fotovoltaické panely. Pro instalaci fotovoltaických panelů jsou ideální střechy s orientací na jihovýchod, jihozápad a jih. Specialisté na fotovoltaické systémy si poradí i s dalšími světovými stranami, ale jedno vám prozradíme – sever se jim nikdy nezamlouvá.
Ale pozor – pokud se rozhodnete ve svém budoucím bydlení naplno využít sluneční paprsky, může to mít svá úskalí. Zatímco na jaře uvítáte, že vám oknem prosvítá hřejivé sluníčko, uprostřed parného léta si už tak libovat asi nebudete. I v našich zeměpisných šířkách se můžeme dostat do situace, kdy si interiér „přehřejeme“.
I když mají dřevostavby skvělé termoizolační vlastnosti, které brání tomu, aby se uprostřed tropických veder váš dům proměnil v peklo, neuděláte chybu, pokud se pojistíte venkovními žaluziemi. Hlavně v případě, že se s vaší dřevostavbou chystáte následovat aktuální trendy. Okouzlila vás velká okna, která dokonale prosvětlují celý dům a vytváří jen tenkou bariéru mezi vámi a okolní přírodou? Zpozorněte. V těchto případech se venkovní stínění stává přímo nezbytností. Že jste si přáli světlý interiér a teď si jej cíleně zatemníte? Nemusíte se bát. Proud přirozeného světla z venku můžete citlivě regulovat za pomoci vertikálního sklonu žaluzií. Nevznikne tak temný prostor, pouze příjemný chládek v horkých dnech.
Dřevostavbu na noc vyvětráte i uprostřed parného léta
Zatímco v cihlovém domě se po pár dnech tropických veder do zdí naakumuluje velké množství tepla a je takřka v něm v noci na spaní navodit příjemné klima, dřevostavbu vyvětráte večer vždycky. Jakmile klesne teplota alespoň o pár stupňů, stačí řádně vyvětrat a v dřevostavbě je rázem příjemný chládek, ideální na spaní.
Nepodceňujte zastínění terasy
Ale to jsme trochu odbočili od tématu orientace domu. Pokud vsadíte na jižní (případně jihozápadní či jihovýchodní orientaci), což lze jedině doporučit, nesmíte zapomínat ani na kvalitní zastínění terasy a oken. Nejen, že vás moderní markýzy, pergoly a další stínící technika ochrání před slunečními paprsky, kterých je uprostřed léta někdy už zkrátka přespříliš, ale nabídnou i celou řadu vychytávek. Obsahují čidla, díky kterým jsou schopné reagovat na změny počasí. Trendové pergoly mohou obsahovat dokonce i vytápěcí systém a integrované reproduktory, které lze ovládat přes Bluetooth – to se nám jeví jako skvělá kombinace pro příjemně strávený i chladnější večer, co říkáte?
Jaký má vliv orientace dřevostavby na rozvržení místností?
Orientace domu by měla sehrát klíčovou roli i při rozvrhování místností v domě. Každý pokoj totiž „vyžaduje“ něco jiného, respektive ho jinak využíváme. Je třeba si uvědomit, že okny směřujícími na východ či jihovýchod bude slunce svítit ráno a v dopoledních hodinách. Naopak západně a jihozápadně orientovaná okna vám prozáří odpoledne a večer.
Jste na rodičovské nebo pracujete z home office? Vyplatí se vám jihovýchodní orientace oken
Obecně lze říci, že jednotlivé místnosti by měly být navrženy a rozvrženy tak, aby co nejvíce využívaly přirozeného světla a tepelné energie ze slunce. Obývací pokoj, kuchyň a jídelna se obvykle situují na jihovýchod nebo jihozápad. Tyto místnosti jsou nejvíce využívány během dne a přirozené světlo jim dodává pocit prostornosti a navozuje v nich příjemnou atmosféru. Jihovýchodní orientace se vyplatí těm, kteří jsou doma i dopoledne – na rodičovské dovolené doma s dětmi nebo pracují z home office. Naopak jihozápadní orientace je volbou číslo jedna pro všechny, kteří si „tepla domova“ užijí až po příchodu z práce. Ložnice by naopak měla být orientována spíše na sever nebo severovýchod, aby se v létě příliš nevyhřála a dalo se v ní spát v příjemném chládku.
Při návrhu domu by se měla také brát v potaz velikost oken jednotlivých místností. Okna v místnostech orientovaných na jih by měla být větší, aby do místností pronikalo více světla a tepelné energie ze slunce. U místností orientovaných na sever nebo severovýchod by měla být okna menší, aby byla v zimě minimalizována tepelná ztráta.
Kdo ocení místnosti orientované na sever?
Skoro to vypadá, jako bychom orientaci na sever, kromě orientace ložnice, zcela zatratili. Není to ale pravda. Orientace na sever není sice nejvhodnější pro využití sluneční energie a přirozeného světla, může být ale vhodná pro lidi, kteří chtějí minimalizovat dopad slunečního záření na interiér domu a jejich prioritou číslo jedna je udržení příjemného chládku i uprostřed letních tropů.
prostředí – stromy, zástavbu, sloupy elektrického vedení apod. Tyto rozměrné prvky vytváří stín a zcela mění pohled na vše, co jsme si výše řekli. Samozřejmě některé nemusí stínit tak významně, ale takový pořádný strom nebo blízkost patrového domu souseda už zabrání tomu, abyste si v obývacím pokoji užili rána zalitá sluncem.
Abychom vše shrnuli – orientace domu a jednotlivých místností je důležitá pro optimalizaci světla a tepelné energie v interiéru. Volba správné orientace domu vám pomůže snížit účty za vytápění, zvýšit pohodlí bydlení, ovlivnit efektivitu fotovoltaické elektrárny a nejen to. Naši specialisté proto s vámi při plánování umístění dřevostavby na váš pozemek proberou důkladně i orientaci domu a všechno, co ji může ovlivnit. Pokud máte jakékoliv otázky, neváhejte se na nás obrátit.