S největší pravděpodobností jste si i vy už nějaký vyslechli a možná jim i věříte. Bují hlavně ve skupinách zarytých odpůrců inovací, moderních staveb a zastánců tradiční poctivé zednické práce, kteří na cihlu nedají dopustit. O čem je řeč? O mýtech, konkrétně mýtech o dřevostavbách. Podívejme se dnes společně na to, jaké jsou ty největší a zda je na nich vůbec alespoň zrnko pravdy. Nebo jsou snad jen snůškou nesmyslů, které zbytečně odrazují od pořízení bydlení snů?
Obava ze změny, klidně i k lepšímu
Když se rozhlédnete kolem sebe, mýty, polopravdy i vyložené hlouposti se nevyhýbají téměř žádnému oboru lidské činnosti a dřevostavby a jejich technologie jich také nebyly ušetřeny. O chlup náchylnější jsou k mýtům vždy novoty, novinky a inovace, které narušují doposud známé standardy a nutí nás vylézt z ulity. Ruku na srdce – změny prostě rádi nemáme. Změny vyžadují vystoupení z komfortní zóny, nutí nás přemýšlet a dávat v sázku naši důvěru a také trochu ješitnost. Je tedy snadné a v jistém ohledu i pohodlné uvěřit tvrzení, které nás utvrzuje v tom, že současný stav je bezva a novinek není třeba.
Kdy mýty začínají být problém? Když jim zcela uvěříme a začneme je považovat za pravdu. Dobře živený mýtus nám může bránit v rozletu. Nemáme-li správné informace, nemůžeme se jednoduše ani správně rozhodnout. Proto je potřeba proti mýtům aktivně bojovat, vysvětlovat jejich vznik a také jejich nesmyslnost. Tak které 4 velké mýty, že se týkají dřevostaveb?
Mýtus číslo 1: Dřevostavba je bydlením na pár let
Znáte pohádku o třech prasátkách? Prasátka si postavila tři domky ze třech různých materiálů – ze slámy, dřeva a cihel. Domečky sloužily jako úkryty před hladovým, zlým vlkem, který se následně projevil jako nekompromisní kontrolor kvality a prasátko, jehož stavba nevydržela, bez milosti slupnul jako malinu. Asi je jasné, které prasátko nad vlkem vyhrálo. Ano, to v domečku z cihel. Ponaučení z této pohádky je jasné – dřevěné stavby nic nevydrží a jednoduše není nad cihlu. Nicméně ve skutečnosti je tohle tvrzení už dávno překonané.
Pokud taktně přejdeme všechny pohádkové zákonitosti i prostý fakt, že cihlový dům postavený malým vepříkem by pravděpodobně nedosahoval žádných valných kvalit, zůstane nám logický argument tvořící základ pro první velký mýtus o dřevostavbě. Dřevo je méně odolné než cihla a logicky tedy dřevostavba nemůže vydržet tolik, co zděný dům. Jedná se přece o přírodní materiál, který je náchylný k vlhkosti, vysokým i nízkým teplotám a jednoduše rychleji stárne. Obavy o životnost a výdrž moderní dřevostavby jsou tedy na místě, no ne?
Tato prostá dedukce na základě jednoduché logiky a selského rozumu jistě mnohým dává dokonalý smysl. Jak už to ale tak u selského rozumu a rychlých logických operací bývá, zapomínáme na podstatné detaily. První z nich je samotná technologie dřevostaveb, která je dnes na skutečně vysoké úrovni a od představy prosté dřevěné chatky na kraji lesa snad neměla nikdy dál. Dalším faktorem, který má výrazný vliv na životnost domu je samotné provedení stavby. To byste vždy měli svěřit profesionální a zkušené firmě se specializací na dřevostavby a ideálně i s kompletně vlastní výrobou bez subdodavatelů. Jedině taková firma dodrží maximální standardy kvality a za svou práci bude 100% ručit. Posledním dílkem skládačky je pak vaše péče o dřevostavbu a její správné užívání.
Mýtus číslo 2: Dřevostavby mají špatnou zvukovou izolaci
Tenké stěny a hluk. Tak by se dal krátce popsat další z velkých strašáků v oblasti bydlení. Doma chceme klid a pohodu. Uzavřít se tak trochu ve vlastní útulné bublince a nenechat si ji nikým narušovat, zejména pak ve svém vlastním domě je to prostě základ spokojeného bydlení. Pokud jste bydleli doposud například v bytě v panelovém domě a na bydlení ve vlastním domku vás láká hlavně klid, zmínka o hluku v cenově dostupné, krásné a moderní dřevostavbě vás pravděpodobně může vyděsit či rovnou od investice do stavby zcela odradit. Jak je to se zvukovou izolací v dřevostavbách doopravdy?
Je pravda, že akustika v dřevostavbě je trochu jiná než v klasickém zděném domě. Nicméně obavy o nadměrnou hlučnost doléhající z venkovního prostředí, případně prostupující mezi jednotlivými místnostmi není na místě. Kde se tento mýtus vzal? Na svědomí ho má pravděpodobně nedůvěra k vizuálně subtilní konstrukci dřevostaveb a jejím tenkým stěnám. Akustiku a související kvalitu zvukové izolace ovlivňuje hlavně složení konstrukce dřevostavby – tedy kombinace jednotlivých vrstev materiálů a jejich tloušťka v rámci obvodových zdí i vnitřních příček. Svou roli hraje také kvalitní tepelná (např. foukaná) izolace. Můžete si být jisti, že pokud zadáte stavbu své dřevostavby opravdu dobré firmě, s hlukem nebudete mít v žádném případě problém. Moderní montované dřevostavby jsou komplexními stavbami a je v nich myšleno opravdu na vše. Tedy včetně vašeho ničím nerušeného klidu.
Mýtus číslo 3: Dřevostavba je náchylná k vlhkosti a škůdcům
Snad jediným mýtem z našeho přehledu, který se v jistém smyslu zakládá na racionální obavě, je ten o náchylnosti k vlhkosti a napadením škůdci. Vlhkost dokáže totiž napáchat velké škody i ve zděných stavbách a způsobit řadu nepříjemností. U dřeva jakožto přírodního materiálu, který se s vlhkostí opravdu nekamarádí, tyto obavy přirozeně mnohonásobně zesilují a umocňují. Otázka ale zní, zda jsou dřevostavby skutečně vlhkostí ohrožené více než ostatní domy.
Odpověď? Opravdu kvalitní a profesionálně montovanou dřevostavbu nemůže vlhkost okolního prostředí nijak ohrozit. Vlhko a voda také nemá šanci se do útrob stavby dostat a usadit se tam. Dnešní dřevostavby jsou vybaveny s takovými vychytávkami, jako je rekuperace a dokonale promyšlená konstrukce stěn, díky kterým může dřevostavba “dýchat” a v podstatě neustále dochází k výměně vzduchu. Vlhkost, plísně a ani žádní dřevokazní škůdci jednoduše nemají v prostředí nízkoenergetické dřevostavby vhodné podmínky pro vznik ani pro přežití. Chcete-li mít klid na duši a přesvědčit se, že je stavba postavena bez chyb a všechny systémy fungují tak jak mají, nechte provést tzv. Blower Door Test.
Mýtus číslo 4: Dům, který snadno shoří
Dřevo hoří. A to velmi dobře. Pokud hoří dobře dřevo, musí hořet dobře i dřevostavby. Ano, jsme opět u špatné aplikace selského rozumu a rychlých závěrů. Ani na tomto mýtu ale není ani za mák pravdy. Faktem je, že dřevostavby hoří stejně dobře jako jakékoliv jiné stavby. Ale teď zcela vážně – dřevostavby podléhají obzvláště přísným normám požární bezpečnosti. Navíc jejich nosná konstrukce je často opláštěná nehořlavými materiály, případně materiály, které hoří velmi špatně a pomalu. Dá se tedy dokonce i říci, že jsou dřevostavby proti vyhoření dokonce mnohem lépe chráněny něž zděné domy.
Jak vidíte, jen další mýtus, který má velmi chatrné základy. Riziko vzniku požáru a kompletního vyhoření je stejné u dřevostaveb stejné jako u všech ostatních staveb. V dřevostavbě nemusíte dodržovat žádná speciální pravidla. Důvěra v technologie a materiály je zcela na místě. Laická skepse plyne pouze z neznalosti moderních možností a neschopností si je představit. Takže klidně a bez obav si ve své dřevostavbě zapalte svíčku a pořádně roztopte v krbu!
Tak se přiznejte, které z těchto mýtů jste považovali za pravdu a hráli hlavní roli v tom, že na vaší parcele ještě dřevostavba nestojí? Ať už je vaše score jakékoliv, doufáme, že jsme vás naším dnešním článkem uklidnili a z myslí zcela vyhnali pochybnosti o nekvalitě dřevostaveb. Pamatujte, že pokud oslovíte opravdu dobrou stavební firmu, dřevostavba může být bydlením, které předčí všechna vaše očekávání a bude skutečným splněným snem.