Free cookie consent management tool by TermsFeed

Zemní vruty

Základová deska a betonové patky jsou známé možnosti usazení dřevostaveb. Ale věděli jste, že existuje ještě další varianta základů pro váš nový dům? Co jsou zemní vruty, jaké jsou jejich výhody oproti dvěma výše zmíněným způsobům i pro jaké podmínky jsou vhodné – to vše se dozvíte v našem dnešním článku.

Co nejdříve v novém

Asi by se jen stěží našel někdo, kdo by nechtěl uspíšit stavební práce na svém novém domě. Vlastní dům je pro mnoho z nás životním snem, jehož realizace ovšem není jen tak ze dne na den, a to i přes to, že se díky moderním technologickým postupům celý proces už výrazně urychlil. Moderní dřevostavby (katalog dřevostaveb) představují nadmíru stylové a pravděpodobně dnes také asi nejdostupnější řešení rodinných domů. Zvolíte-li profesionální firmu, vaše dřevostavba bude kvalitní, nenáročná na údržbu a také podstatně levnější než klasický zděný dům. Pomyslnou korunku v případě dřevostaveb představuje i rychlost jejich kompletní realizace – bydlet v novém totiž můžete už třeba za tři měsíce. 

Zatímco u zděného domu je většina dílčích stavebních úkonů v podstatě neměnná a musíte se smířit s nimi i délkou jejich zpracování, u dřevostaveb se můžete setkat s jistými možnostmi a postupy, které vaše datum nastěhování do nového mohou o nemalý kousek přiblížit. Jedním takovým způsobem je například i volba provedení samotných základů. Dnes už nejste limitování pouze betonovou základovou deskou, ač stále patří mezi nejčastější volby. Vaše montovaná dřevostavba může bezpečně stát také na betonových patkách a nebo také na zemních vrutech.

Řešení mnoha výhod

Co jsou ty zemní vruty vlastně zač? V podstatě jde o kovové, konkrétně ocelové šrouby, které se za pomocí speciální techniky ukotví do nezámrzné hloubky půdy a na ně se usadí hotová dřevostavba. Vruty lze umístit bez nutnosti betonování v podstatě do jakéhokoliv terénu, a to klidně i členitého či svažitého. Vždy je ale dobré před samotnou instalací provést test únosnosti půdy v místě stavby, který odhalí její složení i pevnost.

Nenáročnost procesu umístění vrutů se, jak jsme již trochu naznačili výše, odráží na rychlosti vyhotovení celého základů, váš pozemek je tedy na dřevostavbu připraven už během pár dnů. To, kolik vrutů bude potřebovat přesně vaše dřevostavba se odvíjí od její velikosti a metrů čtverečních zastavěné plochy. Ale i tak je nutné zdůraznit, že je tato metoda vhodnější spíše pro menší stavby do 80 m2 zastavěné plochy.

Technologie zemních vrutů rozhodně potěší i ty, kteří nechtějí nijak výrazněji zasahovat do charakteru pozemku a fandí ekologii. Pokud si pořídíte mobilní dům a budete jej chtít přesunout na jiné místo, popřípadě vaše dřevostavba doslouží a budete ji chtít vyměnit za novější či větší model, jistě oceníte snadnou demontáž vrutů a možnost jejich znovupoužítí.

Subjektivní pohled

Na první pohled i na základě předložených faktů je jasné, že zemní vruty mají samá výrazná pozitiva. A tam kde jsou plusy, musí být zákonitě také mínusy, že? Pravda je taková, že zde jsou i nejsou. Co to znamená? Důvodem naší tak trochu šalamounské odpovědi je skutečnost, že nevýhody vrutů jsou z obecného hlediska velmi subjektivní. Například o něco vyšší pořizovací cena, která je ovšem stále nižší než u klasické základové desky, nemusí být pro někoho, v porovnání se všemi nabízenými výhodami, nikterak neadekvátní a naopak velmi přijatelná.

Druhou, opět neméně subjektivní nevýhodou je estetika, nebo spíš přiléhavěji řečeno dojem chaloupky na nožičkách, kterým může dřevostavba usazená na zemních vrutech působit. Toto „nedostatečné uzemnění“ či zdánlivá levitace může u někoho vyvolávat nepříjemný, i když neoprávněný pocit nestability, či obavu z toho, že prostor pod podlahou domu poslouží jako úkryt divokým zvířatům, jako jsou třeba kuny atd. Ovšem i tento problém má poměrně jednoduché řešení v podobě vkusného dřevěného obložení.

Svépomocí nebo s profesionály?

Zemní vruty fungují na poměrně jednoduchém principu a není tedy vyloučeno, že si tyto základy zvládnou pro svou dřevostavbu někteří šikovní kutilové připravit svépomocí. Nicméně s profesionální a specializovanou firmou máte vždy o starost míň. Nemusí vás tížit komplikovaná podoba terénu pozemku ani jeho složení, které bývá v případě řešení na vlastní pěst hlavním kamenem úrazu, protože vyžaduje zásah speciální techniky.

Pokud vás tato metoda řešení základů pro dřevostavby na klíč zaujala, jistě vás potěší, že se stala novým přírůstkem do portfolia našich bohatých služeb. V EasyHomes si své dodavatele a spolupráce s partnery vybíráme velmi pečlivě, proto se i v tomto případě můžete spolehnout na preciznost a nic menšího, než je perfektní výsledek.

Zajímá vás cenová kalkulace, nebo máte nějaké další dotazy? Napište nebo zavolejte našim kolegům ještě dnes.

Zaujala vás naše nabídka? Ozvěte se nám!