Podlahové topení je stále populárnější volbou vytápění v novostavbách i při rozsáhlých rekonstrukcích. Ale co dřevostavby? Uvažujete-li o tomto typu stavby, jistě vám přišla na mysl i otázka týkající topení v podlaze. Příjemné teplo od nohou v sychravém počasí jistě není k zahození, ale hodí se podlahové topení i pro moderní dřevostavby? Pojďme se společně podívat na hlavní výhody podlahového vytápění, vysvětlit si princip jeho fungování nebo odpovědět na otázku, která podlahová krytina je pro topení v podlaze nejvhodnější?
Základní odpověď
Hned na začátku si odpovězme na tu nejdůležitější otázku dnešního článku – dřevostavba a podlahové topení, ano nebo ne? Moderní dřevostavby jsou perfektně izolované a dochází v nich, při dodržení správné montáže, k jen minimálním únikům tepla. Z tohoto důvodu je lze, například oproti starším stavbám klasických zděných domů, považovat za ideální pro pokládku podlahového topení. Nicméně i tak má tento způsob vytápění domova své určité zákonitosti, které vám mohou v plánech vašeho vysněného interiéru udělat tak trochu čáru přes rozpočet. Abyste se mohli zodpovědně rozhodnout, zda se vám vyplatí trvat na původních plánech nebo zvolit cestu kompromisu, pojďme si společně udělat takový malý seznam pro a proti z oblasti vytápění interiérů.
Radiátor je klasika, ale…
Souboj, který se v hlavě odehrává každému, kdo plánuje rekonstrukci či staví – klasický radiátor nebo topení v podlaze? Radiátory jsou pravděpodobně nejrozšířenějším způsobem topení v českých domácnostech. Klasické litinové radiátory se poměrně rychle zahřejí a díky tomu máte za chvilku v celém prostoru příjemné teploučko. Nicméně i přesto se najdou nějaké ty mínusy.
Opomeňme teď skutečnost nevzhlednosti radiátorů a také to, že vždy zaberou nějaký ten prostor. Tím největším problémem je vznik cirkulace vzduchu v místnosti a hlavně fyzika, tedy konkrétně zákonitost stoupání ohřátého vzduchu ke stropu zatímco se ten chladný drží při zemi u podlahy. Výsledkem je tedy to, že i když je místnost vlastně i nepříjemně přetopená, jste nuceni mít na nohou tlusté ponožky. Zmírnit celý problém můžete pouze vhodných rozmístěním nábytku. U větších pokojů s vysokými stropy je boj většinou marný a nezbývá se jen s celou věcí smířit. Nebo se zamyslet nad alternativou právě v podobě topení v podlaze.
Princip podlahového vytápění a (ne)výhody
U podlahového topení se s výše popsaným jevem už z principu nesetkáte. Samozřejmě, že fyzikální zákony fungují pořád stejně, ale jelikož je tepelný zdroj umístěný rovnoměrně a přímo v podlaze, díky teplu od nohou vám zkrátka bude příjemně i když nebude místnost zcela vytopená. A jaké to celé kouzlo funguje a co je podlahové topení vlastně zač?
Podlahové topení, jakožto nízkoteplotní zdroj, funguje buď na principu pod podlahovou krytinou umístěných elektrických topných rohoží nebo teplovodního potrubí. Oba typy mají své výhody a nevýhody. Tím pravděpodobně nejvýraznějším je doba roztopu. Vodní podlahové vytápění (teplovodní potrubí) se “do varu” dostává o poznání déle, než jsme tomu zvyklí u klasických radiátorů, a musíte zde počítat také s vyšší hlučností. S tímto způsobem vytápění zkrátka musíte plánovat dopředu. Pokud chcete v zimě přijít domů do tepla, včasný roztop se dá chytře nastavit s pomocí časovače na termostatu. U elektrických topných rohoží bude doma teplo do několika minut. Máte u tohoto typu obavu o vysoký účet za spotřebovanou elektrickou energii? Nemusíte. V případě elektrických topných rohoží je pravidlem zvýhodněný tarif poskytovatele energií.
Společným faktem pro obě řešení podlahového topení je, že si budete muset pevně rozmyslet rozmístění většího nábytku a velkých, zejména kuchyňských spotřebičů. Podlahová plocha, pod níž je umístěno topení se zahřívá rovnoměrně, a to standardně do teplot v rozmezí 24-26°C. To už jsou teploty poměrně vysoké, a například masivnímu dřevěnému nábytku by už nemusely zcela vyhovovat. Navíc hlavně – pevný nábytek pak většinu tepla absorbuje do sebe a zamezuje jeho šíření do prostoru.
Není podlaha jako podlaha
Posledním a vlastně již na začátku zmiňovaným faktem o topení v podlaze, který vám může tak trochu nabourat vysněnou představu, je vhodnost a nevhodnost materiálů podlahových krytin. Byl váš sen masivní dřevěná podlaha ze silně lakovaných prken nebo klasicky romantické parkety? Bohužel, dřevo je jediným, vyloženě nevhodným materiálem pro tento typ vytápění. Přírodní, a to i dostatečně a kvalitně ošetřené dřevo v průběhu času neustále pracuje a je náchylné na výrazné výkyvy teplot i vlhkost.
Nevěste ovšem hlavu! Díky moderním technologiím jsou již dnes na trhu dostupné imitace nejen dřeva, ale i dalších přírodních materiálů, které jsou od svých předloh skutečně k nerozeznání. Materiály, z nichž jsou imitace vyrobeny – tedy keramická dlažba, PVC či vinyl mají vynikající tepelnou vodivost a jsou pro podlahové topení více než vhodné. Stačí si jen vybrat tu, která vás osloví svým designem nejvíce.
A verdikt?
Výše jsme se pokusili shrnout všechna fakta týkající se podlahového vytápění. Zda mezi nimi najdete převahu plusů či spíše samé mínusy je hlavně subjektivní. Pokud ovšem vyznáváte filozofii minimalismu a chcete maximálně využít obytnou plochu své dřevostavby, fandíte ekologii, bezúdržbovosti a nízké spotřebě energie, asi jen stěží byste hledali lepší, výhodnější a modernější způsob vytápění, než je topení v podlaze.