Dřevostavby se stávají stále populárnější volbou pro ty, kteří chtějí žít ekologicky a úsporně. Tyto domy nejen že poskytují zdravé a příjemné bydlení, ale také minimalizují negativní dopad na životní prostředí a přinášejí úspory v provozních nákladech. Velkou výhodou je i jejich rychlá realizace. Od ledna 2025 budou dřevostavby ještě dostupnější, a to díky populárnímu programu Nová zelená úsporám.
Česká vláda se rozhodla, že podpoří výstavbu domů ze dřeva. Týkat se to bude nejen moderních dřevostaveb pro rodinné bydlení ale i veřejných budov ze dřeva. Ministerstvo životního prostředí totiž aktuálně připravuje úpravu programu Nová zelená úsporám. Lidé by mohli dotace čerpat již od ledna 2025.
Aktuálně je možné díky tomuto dotačnímu programu získat příspěvek na nákup nebo výstavbu energeticky úsporných domů a je jedno, zda se jedná o zděnou stavbu či budovu ze dřeva. Jak přesně a za jakých podmínek bude možné peníze čerpat zatím není zcela jasné, rozhodně bude nutné, aby podpořené dřevostavby plnily stejná energetická kritéria jako klasické budovy. Diskutuje se i o tom, že veřejné budovy ze dřeva by mohly získávat peníze například z výnosů z prodeje emisních povolenek.
Aktuální situace v České republice
Cílem je, aby se v České republice do roku 2035 zvýšil podíl dřevostaveb na 25 procent, ze současných zhruba 14 procent. Celkem bylo v roce 2022 postaveno 2 642 dřevostaveb rodinných domů (celkem tak v ČR bylo 18 782). Podíl dřevostaveb na celkovém počtu rodinných domů tak dosáhl v roce 2022 průměrných 14,1 %, což znamená, že každý sedmý dům byl konstruován jako dřevostavba. Výrazně se nemění například podíl staveb realizovaných formou lehkého rámového skeletu panelovou montáží (42 %) a staveništní montáží (41 %), zbytek tvoří sruby, roubenky a stavby z panelů z masivního dřeva.
Výstavbu v České republice brzdí výšková omezení
Stát se zřejmě inspiroval modely ze zahraničí. Velmi oblíbené jsou dřevěné konstrukce budov například ve Švédsku, Německu, Švýcarku či Rakousku, kde jsou ovšem také lepší legislativní podmínky pro výstavbu ze dřeva. Díky dotačnímu programu se počítá i s tím, že by mohl vzrůst podíl dřevostaveb ve veřejném sektoru. Zatím u nás stále převládají dřevostavby rodinných domů, nově by ale mohly vznikat ze dřeva ve větší míře třeba školky či administrativní a veřejné budovy. Také proto stát navrhuje stanovit minimálně dvacetiprocentní podíl při stavbě nových veřejných budov.
Pomoci k rozvoji dřevostaveb má také postupné rozvolňování přísných pravidel pro jejich výstavbu. Zatím je u nás možné stavět budovy s dřevěnou konstrukcí jen do výšky dvanácti metrů.
Rozhodně chystaná dotace by měla pomoci zpřístupnit moderní dřevostavby hlavně rodinám. Právě kvalitní dřevostavby na klíč, jsou velmi oblíbené a nabízejí řadu výhod. Patří mezi ně především rychlost výstavby, ekologická udržitelnost, energetická účinnost, estetická hodnota a zdravé prostředí. Pokud i vy hledáte ekologické, úsporné a zdravé bydlení, dřevo je skvělou volbou!