Free cookie consent management tool by TermsFeed

Pasivní domy na klíč

Jak vypadá vlastní bydlení budoucnosti? Je rozhodně zelené. A tím tedy nemáme na mysli odstín fasády. Domy budoucnosti myslí na životní prostředí, kromě toho jsou cenově dostupné pro většinu, život v nich nestojí jmění a zároveň pohled na ně potěší oko i náročného estéta. Nároků a požadavků se to zdá hodně, ale o to více vás možná příjemně překvapí, že tahle vize není zas až tak nedosažitelná ani dnes. Má jméno pasivní dřevostavba a my je nově připravujeme do portfolia našich domův případě zájmu nás můžete kontaktovat a domluvit případnou kalkulaci. Jaké jsou obecné výhody pasivních domů, co je pravdy na obecně tradovaných mýtech o pasivních stavbách? A jak jsou na tom pasivní dřevostavby v porovnání s těmi zděnými? 

Co je pasivní dům?

Pasivní domy jsou pojmem, který je v posledních letech skloňován čím dál častěji v souvislosti s udržitelným stylem života a obnovitelnými zdroji energie. Než se ale vrhneme na výčet všech skvělých výhod, které tento typ stavby nabízí, pojďme si vysvětlit co pasivní dům vlastně je a jak blízko či daleko má k pojmu nízkoenergetický dům.

Pasivní domy a stavby nedefinuje, jako je tomu u jiných typů staveb, žádný jednotný architektonický styl, vzhled ani materiál. Rozhodujícím faktorem a znakem, na základě kterého lze označit dům jako pasivní, jsou vysoké a poměrně přísné nároky na co nejvyšší energetickou samostatnost domu a nízkou spotřebu i náklady během jeho provozu. Pasivní domy se proto pyšní důmyslným systémem cirkulace vzduchu a větráním, správné izolace a v neposlední řadě maximálním využitím obnovitelných zdrojů, jako jsou zejména tepelná čerpadla a fotovoltaika. Číselně lze pasivní dům také definovat například jako stavbu s maximální roční spotřebou tepla na vytápění do 15 kWh na m² obytné plochy.

Je tedy pasivní dům zároveň nízkoenergetickým? Laicky řečeno ano, ve stavebnickém názvosloví se tyto pojmy významově liší. Zatímco pasivní dům představuje současný vrchol v bydlení s ohledem na úsporu energií a ekologické dopady, nízkoenergetický dům je v podstatě jeho předstupněm, na jehož výstavbu se tolik přísná pravidla a striktní normy neuplatňují a i cenově představuje méně nákladnou variantu. 

Výhody pasivních domů

Jaké klady a výhody nabízí pořízení pasivního domu? Vyplatí se vůbec? Už s prostým ohledem na charakteristiku stavby popsanou v předešlém odstavci je jasné, že spíše než o lásku na první pohled jde u pasivních domů o sympatii k obnovitelným zdrojům a hlavně souznění s filosofii, kterou představují. Přesto, že mají pasivní domy na své straně argument největší energetické úspory a nejnižší náklady na provoz, i tak jsou stále upřednostňovány nízkoenergetické stavby. Těm hraje do karet nižší pořizovací cena, která je pro mnoho zájemců o vlastní bydlení rozhodující. Pokud se ale pro dům budoucnosti v podobě pasivní stavby rozhodnete, můžete počítat i s něčím víc, než je masivní úspora a energetická soběstačnost.

První z výrazných bonusů je konstantně příjemné klima a teplota v celém domě za jakéhokoliv počasí a v kteroukoliv roční dobu. Svou roli v tom hraje nejen rekuperační systém, který je nezbytnou součástí každé pasivní stavby, ale také dokonalá izolace. Díky tomu je v interiéru stavby zajištěno příjemné klima s optimální mírou vlhkosti, bez průvanu, víření prachu a plísní a s neustálým přísunem čerstvého vzduchu. Kvalitní izolace má na svědomí také bezhlučnost.

Nějaké mínusy?

Co je nové, neznámé nebo jen trochu vybočuje z běžného standardu je často obestřeno řadou mýtů a polopravd. I v dnešní době, kdy už obnovitelné zdroje energie, ekologie a životní prostředí nejsou nedůležitými a pro běžného člověka abstraktními pojmy, kterými se oháněli jen podivíni v batikovaných hábitech, jsou pasivní domy předmětem různých předsudků a zkreslených informací předkládaných jako argumenty proti a zásadní negativa tohoto typu bydlení. Možná jste se s některým z nich setkali i vy – zbytečná moderní vymoženost, nesmyslně vysoká pořizovací cena, riziková přetechnizovanost, nevzhlednost výsledných domů a jejich omezování různorodosti architektury nebo dokonce přirovnání klimatu pasivního domu k životě v igelitovém sáčku. A to je jen výčet těch nejznámějších. Jak je tomu doopravdy?


S tím, co dnes víme o znečišťování životního prostředí, globálním oteplování a celkově o ekologickém způsobu života rozhodně nelze označit pasivní dům a principy jeho fungování za moderní zbytečnost a hloupou vymoženost z rozmaru. Stejně tak snadno lze vyvrátit i argument o přetechnizovaném domě s množstvím fatálních rizikových poruch, na základě kterých pasivní stavba nebude fungovat tak, jak má. Konstrukce pasivních domů není dnes nijak složitá a ani nelze říci, že by šlo o dům “nadupaný” moderními technologiemi. Pasivní stavby jednoduše kombinují všechny dosud známé a vypilované ekologické  a udržitelné principy, materiály a systémy, jejichž špičkovou kvalitu a tudíž i kvalitu stavby máte možnost ovlivnit zejména výběrem zkušeného projektanta a profesionální stavební firmy. A jak je to s větráním a pověstném “igelitovém” klima? Každý, komu jsou alespoň trochu známé principy moderních větracích systémů a rekuperace vzduchu, ví, že se musí jednat o holý nesmysl. 

Posledním pomyslným mýtem či “mínusem” zůstává cena pasivní stavby. Jak jsme zmínili výše, oproti nízkoenergetickému domu, který plně vyhovuje současným podmínkám pro stavbu, jsou pasivní domy stále o něco dražší. Volí je zejména ti, kteří investici do pasivní stavby vnímají jako investici do budoucnosti a ti, kteří sní o opravdu velkém domě a přesto nízkých nákladech. Ostatně fakt, že pasivní stavba může mít až o 90 % nižší náklady na vytápění než klasický dům obdobné velikosti, je jasným signálem, že na návrat vstupní investice do výstavby velkého pasivního domu nebudete muset dlouho čekat.

A co ta estetika?

Není tomu ještě tak dávno, kdy se pasivní domy “chlubily” nepříliš atraktivním vzhledem, který by se dal bohužel v mnoha případech jednoduše a trefně popsat jako futuristický bunkr s malými okny a fotovoltaikou na střeše. Tomu je dnes ale konec. Díky moderním technologiím a rychlému pokroku, novým trendům v bydlení, vývoji způsobu a stylu života a samozřejmě masivním nástupem dřevostaveb se dnes vzhled pasivních domů dá označit za více než estetický.


S ohledem na to, že pasivní domy nevyžadují specifický materiál a jejich kvalita se odvíjí hlavně od preciznosti práce a dodržení technologických postupů, má drtivá většina v současnosti vznikajících pasivních domů podobu moderní dřevostavby. Ty volí většina klientů z důvodu rychlejší realizace i cenově příznivějším podmínkám, ale i možnosti individuálních návrhů konečné podoby domu a jejímu přizpůsobení terénu a prostředí. Vaše pasivní dřevostavba tedy může mít podobu přesně takovou jakou ji chcete mít vy. A tím jsme definitivně zbořili i poslední mýtus týkající se potlačení rozmanitosti v architektuře.

Dobrá investice

Věříme, že se nám podařilo představit vám pasivní domy a potažmo pasivní dřevostavby, které se také staly součástí naší nabídky, v tom nejlepším světle a objasnili jsme i některé z tradovaných mýtů o těchto stavbách budoucnosti. Je pasivní dřevostavba to pravé právě pro vás? Na tuto otázku si budete muset odpovědět sami podle svého nejlepšího (s)vědomí. V každém ohledu je to ale typ rodinného bydlení, který je rozhodně zelenou alternativou klasického domu a lze s naprostou jistotou říci, že těchto domů bude pouze přibývat. Vyplatí se vám investice do pasivního dřevostavby? S odpovědí na tuto otázku už se sami ovšem trápit naštěstí nemusíte. Napište nám a domluvte si schůzku s naším specialistou či rovnou s projektantem. Rádi za vás uděláme veškeré propočty, zodpovíme dodatečné dotazy na pasivní dřevostavby, zhodnotíme všechny vaše požadavky i reálie pozemku a třeba i rovnou navrhneme unikátní řešení šité vám na míru.

Kam dále: bungalovy na klíč, patrové dřevostavby

Zaujala vás naše nabídka? Ozvěte se nám!