Jak si ve své dřevostavbě zařídit domov s velkým „D“? Na to se zaměříme v dnešním díle seriálu o zařizování moderní dřevostavby. Svět kolem nás je mnohdy hektický, někdy složitý a často v něm čekají nejrůznější nástrahy a nepříjemnosti, od kterých se chceme skrýt do bezpečného útočiště – domů. Domov by měl být útulným harmonickým místem. Je jen na vás, zda bude teploučkým pelíškem nebo wellness oázou, kde vaše mysl zažije očistné lázně.
Když si chcete doma hlavně odpočinout…
Pokud se vracíte domů z práce s nervy napnutými k prasknutí, jste dennodenně vystaveni stresu nebo na vás čekají jiné psychicky nebo fyzicky náročné úkoly, chcete si doma odpočinout. Asi všichni ten pocit známe. Přemýšlíme, co budeme dělat o víkendu, a najednou nám vyvstane na mysli, že nemusíme dělat vůbec nic. Chceme si hlavně oddychnout. Aby vám vaše bydlení nabídlo optimální podmínky pro hluboký relax, navodíme v něm společně příjemnou zen atmosféru. Jdeme na to.
Pomiňme nyní zen z náboženského pohledu – i když s ním je spjatý, to je jasné. Zabřednout ale do buddhismu, jeho učení a myšlenek by bylo na úplně jiné, a dlouhé, povídání. Meditativní zen se začátkem 20. století rozšířil v hojné míře v Americe a Evropě a stal se nedílnou součástí naší kultury. Trochu jsme si ho přivlastnili a promítli jeho myšlenky do různých úrovní života. I do interiérového designu.
Jak pronikají zenové principy do interiérového designu?
Zen klade velký důraz na správné držení těla a správné dýchání. Je pro něj důležité porozumění pravému „já“, pochopení vlastní přirozenosti. Pro zen je zcela typické, že cílí k dosažení pravdy a nelibuje si v uctívání symbolů. To by bylo v krátkosti k zenu. Jak tyto principy pronikají právě do interiérového designu? Klíčová je jednoduchost, lehkost, přirozenost a minimalismus. V minulosti byl tento styl oblíbený zejména kvůli tomu, že představoval úplný opak toho, co bylo tradiční pro západní kulturu – všudypřítomná reklama, materialismus, přesycenost. V dnešní době jsou minimalistické interiérové styly oblíbené (jmenujme například populární scandi). Zen interiéry ale zůstávají v kurzu. Nabízí totiž dokonalý únik od uspěchaného světa.
Jak na zen interiér?
Líbí se vám zen? Povězme si, jak na něj. Nesnažte se zahltit prostor nábytkem a dekoracemi. Otevřené volné místnosti, které přímo vyzývají k hlubokému nádechu čerstvého vzduchu, to je „to pravé zenové“. Příliš nábytku, dekorací a předmětů odvádí zbytečně pozornost. Pokud chcete i u sebe doma vytvořit meditativní prostředí, které vám pomůže zharmonizovat mysl, je potřeba se vyhnout právě těmto rušivým prvkům – přemíra věcí a nepořádek do zenových interiérů nepatří. Nezapomeňte na to, že zen pohlíží na hmotné věci jako na věci pomíjivé a nedůležité.
Stejně tak se vyhněte i dalším rušivým prvkům, které na sebe agresivně strhávají pozornost – křiklavé barvy, ostré hrany, výrazné předměty. Nic z toho do interiéru inspirovaného principy zen nepatří.
Zenový interiér – 50 odstínů béžové a přirozené světlo
Třetí zásadou při zařizování interiéru je již zmíněný návrat k přirozenosti a hledání pravého „já“. Důležitou roli proto sehrávají přírodní materiály – dřevo, rákos, bambus, porcelán, vlna, bavlna aj. – a neutrální přírodní barvy – béžová, šedá, hnědá, bílá, smetanová a nejen ony. „Zelenou“ má také přirozené světlo a tlumené osvětlení. Velká okna, která do interiéru pustí dostatek slunečních paprsků, a chytré postavení a dispoziční řešení domu jsou důležité právě i z hlediska komfortu bydlení.
Z hlediska interiérového designu je důležité poznat i „kanso“. Laikovi bychom kanso připodobnili ke známějšímu feng shui. I kanso má své principy, které ho definují. Asymetrie, ticho, přirozenost, strohost, osvobození od norem a pravidel, tajemný smysl pro krásu. Některé jsme si už přiblížili. Při čtení vás ale jistě zaujali poslední dva zmíněné.
Krása v nedokonalosti
Vzhledem k inklinaci k přirozenosti hledají zenové interiéry krásu v nedokonalých věcech, které pochází z přírody. Není zkrátka přirozené si myslet, že by například jablko bylo dokonalou symetrickou koulí. Jeho krása tkví právě v zajímavém tvaru, hrbolcích, barevných odstínech apod. Pro zen je důležité přijmout to, že nedokonalé věci jsou krásné. Když se nad tím tak zamýšlíme, tuto ideu by vůbec nebylo od věci přijmout v každé oblasti našich životů. Co říkáte?
Pokud chcete do svého interiéru vnést zajímavý prvek symbolizující právě zmíněnou nedokonalou krásu, nemusíte chodit daleko. Zajděte do přírody. O zenové kouzlo se postará váza s přírodními větvičkami, police, kterou si vyrobíte svépomocí z masivního kusu dřeva… Pokud se nechcete pouštět do kutilských projektů, poohlédněte se po věcech ze dřeva, kamene, betonu, neglazované keramiky. Typické pro zenovou estetiku jsou nedokonalé neopracované povrchy, praskliny, oděrky, otluky. Místo nočního stolku se poohlédněte po pěkném dřevěném špalku, k jídelnímu stolu si pořiďte lavice z neopracovaného dřeva… Ale nezapomeňte – přemíra věcí do zenového interiéru nepatří, takže všeho s mírou.
Futon, asijské lůžko, které skvěle poslouží v malém interiéru
Existuje několik věcí, které interiéru dodají asijský vibe, aniž byste si museli příliš lámat hlavu s kombinováním a plánováním. Typickým prvkem zenového interiéru je futon. Víte, co to je? Stejně jako jsou Japonci známí sezením na zemi, jsou známí i spaním na podlaze. Je to praktické i z hlediska prostoru. Skladnou matraci lze ráno elegantně uklidit a využívat místnost jinak – v našich podmínkách futon ocení zejména ti, kteří ve svém domě nebo bytě nemají metry čtvereční nazbyt. Futon, praktická matrace z přírodních materiálů, je jako stvořená pro spaní na podlaze.
Pokud fandíte konceptu „tiny house“ a padly vám v nabídce vzorových domů Easyhomes do oka právě naše menší dřevostavby, jako je Easy 24, který je v podstatě garsonkou o zastavěné ploše 26,24 m2, je futon ideálním prvkem, který vám pomůže efektivně využít menší prostor. Celkově se do těchto menších interiérů hodí i minimalistické zařízení, které je pro zenové bydlení typické.
Živé rostliny oživí interiér – nezůstávejte u bonsají, populární jsou i vertikální kvetoucí zahrady
Do přírodně laděného zenového interiéru patří živé rostliny. Asi si okamžitě vybavíte bambus nebo bonsaj, ale to není zdaleka vše. Opět se zde promítá potřeba využít prostor co nejefektivnějším způsobem. Proto jsou v zenových interiérech populární „kvetoucí zdi“. Vertikální interiérové zahrady si našly své fanoušky i v našich zeměpisných šířkách. Klidně si v zenovém interiéru umíme představit dnes tak populární mechové obrazy.
Zenový interiér by vám měl pomoct v relaxaci – nesvazujte se pravidly
Ačkoliv existují zenové principy, pamatujte, že tím nejdůležitějším v celém učení zen je odhalení svého já a své přirozenosti. Pokud vám některé z pravidel není blízké, neaplikujte ho „násilím“. Myslete především na harmonizaci své mysli a odpočinek. I proto by ve vašem zenovém interiéru neměl chybět prvek, který vám pomůže se zklidnit a vytvořit příjemnou atmosféru. I když zen říká, že věci jsou pomíjivé a neměli bychom se obklopovat přemírou předmětů, pokud vám pomůže k odpočinku či meditaci vaše oblíbená hudba, není důvod si nepořídit pěkný reproduktor. Chápete, kam tím míříme? Zamyslete se, při čem si opravdu odpočinete. Co vám přináší radost? U čeho „vypnete“? K meditaci vám může pomoct krásný obraz, květina, oblíbené křeslo s výhledem do zahrady…
Tak co – jak se vám líbil náš krátký exkurz do zenových interiérů? My si ho náramně užili. Ke konceptu dřevostaveb, u kterých si vážíme právě toho, že nás svým způsobem propojují s přírodou, skvěle ladí. Plánujete nové bydlení? Je dřevostavba vaším vysněným domem? Neváhejte se obrátit na naše specialisty. Vaši vizi o přírodním přirozeném bydlením vám pomůžeme naplnit.