Renesance, revoluce, reminiscence… přijde vám, že je v našich slovnících cizích slov na R docela dost? Tak my vám teď jedno přidáme, ale slibujeme, že bude hodně užitečné. Rekuperace! Co umí? V čem vám poslouží? A jak se ji chystáme dělat my v EasyHomes? To se hned dozvíte.
Možná pro vás rekuperace není cizím pojmem. V poslední době se stále častěji a snad v každé domácnosti skloňuje téma úspor energií. S tím souvisí i rekuperace. Při rekuperaci tepla odcházející vydýchaný vzduch předává své teplo čerstvému vzduchu, který přichází do interiéru zvenčí. To znamená, že se uspoří na vytápění.
Větrání oknem je passé – zbytečně větráte i teplo
Když si chcete v domácnosti bez rekuperační jednotky vyvětrat, jednoduše otevřete okno. Aby se pořádně vyměnil vzduch, musíte otevřít okno dokořán a nechat ho tak pár minut. Někdo si potrpí na otevřenou ventilačku, protože má pocit, že škvírou utíká méně tepla. Odborníci ale z hlediska tepelných úspor a ztrát doporučují první variantu – raději větrat jen chvíli, ale pořádně.
Nicméně ať větráte jakkoliv, vždy pouštíte draze nashromážděné teplo „pánu Bohu do oken“. Domácí rekuperační jednotka větrá nonstop. Neustále přivádí do interiéru čerstvý vzduch, ale přitom využívá nashromážděnou tepelnou energii vydýchaného vzduchu, aby „nový vzduch“ ohřála. Energii tedy ponechává „uvnitř“. Při rekuperaci dochází jen k minimálním tepelným ztrátám. Ušetříme tak za vytápění.
Pasivní rekuperace versus aktivní rekuperace
Není ale rekuperace jako rekuperace. Levnější variantou je tzv. pasivní rekuperace. Při té okolo sebe vzduch zvenku a zevnitř prochází výměníkem. Než vydýchaný vzduch odejde, předává teplo vzduchu čerstvému.
Aktivní rekuperace je o něco „vymakanější“. Pracuje na principu tepelného čerpadla a přiváděný vzduch tak dokáže ohřát i ochladit. Na popis se jedná o něco složitější systém, který vám brzy rádi představíme přímo u nás v EasyHomes.
Centrální rekuperace versus decentrální rekuperace
To ale není vše. Rekuperační větrací systém může být centrální i decentrální. Tady je ale rozdíl opravdu nasnadě. U centrálního systému se potrubí rekuperace sbíhá na jednom místě, kde dochází k „předání energie“. U decentrálního, lokálního, systému to takto nefunguje a místo jedné hlavní jednotky jsou v obvodových stěnách instalovány samostatné výměníky. Výhoda tohoto systému spočívá mimo jiné v tom, že pokud jeden výměník z jakéhokoliv důvodu přestane fungovat, práci za něj odvedou ostatní. Také se při stavbě není potřeba zabývat složitými systémy rozvodů vzduchotechniky a posléze jejich čištěním.
Jaké jsou další superschopnosti rekuperace?
Možná vás napadá otázka, jestli jsou kromě úspory energií i další důvody, proč se vyplatí si pořídit rekuperační systém. Jsou. Nebojte. Hned se na ně podíváme.
- Stálý přísun čerstvého vzduchu. Pokud rádi větráte, budete rekuperaci milovat. Místo toho, abyste co chvíli chodili otevírat okno, rekuperační jednotka větrá za vás. Nonstop.
- Minimalizace problémů spojených s vlhkostí. Je vlhkost v domě vaší noční můrou? Zvláště v zimě je vlhkost a plíseň strašákem mnoha majitelů nemovitostí. Rekuperační systém redukuje nadbytečnou vzdušnou vlhkost. Při větrání rekuperační jednotkou navíc ani nedochází ke kondenzaci vlhkosti na stěnách.
- Zdravé dýchání pro alergiky. Pokud máte v rodině alergika, nebo vás samotné trápí pylová sezóna, potěší rekuperace i vás. V rekuperační jednotce jsou kvalitní filtry, které dovnitř polétavý pyl a prach nepustí.
Na rekuperačních systémech pro naše dřevostavby spolupracujeme s firmou DEKSOLAR, se kterou máme již skvělé zkušenosti s realizací fotovoltaických elektráren. A protože to, co šlape jako dobře namazaný stroj, se má udržovat, vybrali jsme si ji jako partnera i pro realizaci rekuperačních jednotek. Brzy naši spolupráci rozjedeme naplno. Aktuálně ladíme všechny detaily, ale nebojte, dáme vám včas vědět.
Věříme, že to, že vám pro vaše/naše dřevostavby budeme umět realizovat rekuperaci přímo my sami bez prostředníků, bude skvělým bonusem, který oceníte.