V době, kdy se zmítáme v další epidemické vlně nemoci COVID-19, nemalá část společnosti drtivě pociťuje dopady energetické krize, z výšek inflace by se jednomu zatočila hlava a optimistické výhledy do následujících pár let si nechává opravdu jen hrstka odvážlivců, si stále mnoho lidí nenechává vzít sen o vlastním bydlení. Patříte-li také mezi ně a pokud je vaším snem rodinný dům, je více než na místě hledání způsobů, jak co nejvíce snížit pořizovací cenu, tak i následné náklady na jeho provoz. Jednou z takových cest je dotace Nová zelená úsporám, která v posledním roce prošla několika významnými změnami. Jaké to jsou a o co všechno lze v rámci tohoto oblíbeného dotačního programu zažádat?
Zelená cesta, jak ušetřit
Dotační program Nová zelená úsporám pod záštitou Evropské unie není žádnou novinkou. Úspěšně běží už od roku 2014 a za tu dlouhou dobu pomohl s bydlením nemalému zástupu lidí. Zelenou dostaly tyto dotace opětovně i do dalších let a podle oficiálních zpráv je pro druhou fázi populárního dotačního programu k dispozici až 39 miliard korun. Primárním cílem Nová zelená úsporám je podpora ekologické výstavby – tedy nízkoenergetických a pasivních domů, mezi které patří i moderní dřevostavby, a celkové snižování energetické náročnosti staveb.
Kromě případů výstavby či koupi nemovitosti využívající obnovitelné zdroje, lze zažádat o příspěvek i při rekonstrukci staršího objektu na dílčí kroky směrem k úspoře spotřebovaných energií. Dotace jsou poskytovány například na fotovoltaické a solární systémy, tepelná čerpadla, částečné i kompletní zateplení, výměnu neekologických kotlů, rekuperace nebo třeba na venkovní stínicí techniku.
Podání žádosti o dotace je velmi snadné. Lze ji podat pohodlně online a ucházet se o ni může v podstatě každý – běžný občan, stavitel rodinných domů i majitel nemovitosti. Zažádat můžete buď osobně, nebo s pomocí prostředníka. Mimo oficiální žádost je nutné doložit také projektovou dokumentaci k plánovaným úpravám či celé stavbě a nějaký druh energetického hodnocení stavby, ideálně průkaz energetické náročnosti. S programem Nová zelená úsporám lze ušetřit až statisíce korun, což je bezesporu nabídka, jejíž atraktivita se v kontextu současné situace nejen v oblasti bydlení stále zvyšuje a byla by vyložená škoda (ba možná i hloupost) jí nevyužít.
Green deal a rozšíření o nové stavby
Jak jsme zmínili, v roce 2021 byla Nová zelená úsporám opět prodloužena, a to až do roku 2030. V programu nastalo oproti dosavadní podobě několik změn, které převážně reagují na tzv. The European Green Deal – strategii s cílem energetických úspor, oživení ekonomiky zasažené koronavirovou pandemií a ochraně životního prostředí. Ještě více je tedy kladen důraz na dlouhodobé snižování emisí skleníkových plynů a dalších škodlivin, které výrazně poškozují zdraví planety Země.
Aby bylo cílů dosaženo v co největší možné míře, nově se možnost požádat o čerpání dotace otevřela i pro bytové domy. O finanční příspěvek mohou žádat jak developeři plánující kompletní výstavbu bytových domů, tak i bytová družstva a další majitelé již stojících staveb. Dotace jsou poskytovány na stejné úkony jako u dotací pro rodinné domy (zateplení, fotovoltaika, tepelná čerpadla, stínění atd.) s jedinou výjimkou. Oproti rodinným domům lze získat prostředky také na výsadbu zeleně na veřejně dostupných místech v přilehlém okolí domu.
V rámci druhé etapy a ještě většího důrazu na ekologii a energetickou úsporu byly zvýhodněny některé typy dotací, jako je například zateplení stávajících domů nebo podpora na výstavbu rodinných domů. Poměrně zajímavou a velmi atraktivní novinkou je také zvýhodnění více úsporných řešení, které je odměněno finančním bonusem.
Dešťovka má nově také zelenou
Mimo rozšíření programu o bytové domy a navýšení podpory pro některé dotace či bonusový systém je druhou největší novinkou také připojení programu Dešťovka. Tento doposud samostatně fungující program byl zahrnut pod dotace Nová zelená úsporám na základě stejného tematického zaměření a také s cílem uvedení do širšího obecného povědomí.
Program Dešťovka, jak už název napovídá, se zabývá možnostmi efektivního hospodaření s dešťovou vodou a je dostupný jak pro rodinné, tak i bytové domy. Zcela konkrétně je dotace poskytovaná na podzemní nádrže zachytávající dešťovou vodu, kterou lze následně využít na zalévání zahrady nebo jako užitkovou vodu na splachování. Díky tomuto programu můžete opravdu výrazně snížit spotřebu pitné vody a ještě více se přiblížit nezávislému provozu stavby.
Získejte dotace na dřevostavby EasyHomes
Bez jakékoliv nadsázky lze říci, že v EasyHomes je pro nás splnění vašeho snu o spokojeném bydlení hlavním hnacím motorem. Jsme přesvědčení o tom, že kvalitně bydlet lze za přijatelné ceny a bez starostí. V našem portfoliu tedy nabízíme modulové stavby, bungalovy i patrové dřevostavby na klíč a snažíme se poskytovat i celé spektrum služeb, které maximálně usnadňují přípravu i průběh stavby. Rozhodnete-li se pro výstavbu dřevostavby EasyHomes, rádi vám pomůžeme i s kompletním podáním žádosti o dotace Nová zelená úsporám a pomůžeme snížit pořizovací cenu vašeho bydlení snů.
Chcete se dozvědět víc? Kontaktujte nás! Rádi se s vámi sejdeme a zodpovíme vaše otázky na osobní schůzce.