Free cookie consent management tool by TermsFeed

Více prostoru snadno a rychle? Řešením může být přístavba…

Brzdil vás při stavbě rozpočet, případně jste jednoduše nemysleli úplně ve velkém a teď po nějakém čase bydlení v domě jste usoudili, že by se vám prostor navíc opravdu hodil? Řešení celého problému je dostupnější, než se na první pohled může zdát – jednoduše si pár metrů čtverečních navíc nechte přistavět! Dřevěné přístavby a nástavby jsou jednoduchým řešením, jak rychle zvětšit nejen obytné prostory. Jaké mají výhody oproti zděným přístavbám? A hodí se dřevěná přístavba i pro zvětšení klasického zděného domu?

Malý, ale náš

Soužití více generací pohromadě ve velkém rodinném domě? Velký sen většiny rodičů, který je ovšem rozplývá s osamostatněním potomků. A tak je dnes splnění tohoto snu spíše velkou raritou. Dle praxe lze soudit, že velkorysým a prostorným villám či vícegeneračním domům už odzvonilo. Svou roli v tom jistě hraje přirozená touha osamostatnit se a vybudovat něco svého, která se zmocní v určité životní fázy většiny z nás,  ale také popularita minimalistického bydlení. Ta prudce stoupá a úvahy nad otázkou, kolik věcí a kolik prostoru člověk ve skutečnosti potřebuje se hojně promítají i do podoby, tedy hlavně do velikosti obytné plochy, současných rodinných domů a dřevostaveb. A pokud náhodou někoho nelimituje vlastní minimalistické přesvědčení, mantinely a jasné hranice fantazie nezřídkakdy nastoluje finanční rozpočet


Také jste zapomněli, nebo jednoduše neměli možnost, mít při stavbě aspoň trochu “velké oči” a nyní se potýkáte s nedostatkem prostoru? Vaše rodinka se rozrostla o nějaké další členy a pokoje přestávají stačit? Ať už jsou vaše důvody jakékoliv, jedno je jasné – chtělo by to pár metrů čtverečních navíc. U dřevostaveb je možným řešením napojení dalšího modulu. Mnohem praktičtější a zároveň umožnující i atypická řešení je dřevěná přístavba. Tu lze poměrně jednoduše napojit na stávající stavbu a rozšířit tak půdorys o další prostory.  

Výhody dřevěné přístavby

Dřevěná přístavba má mnoho výhod a tu pro většinu lidí nejdůležitější jsme tak trochu nastínili už v úvodu našeho článku. Všechny rekonstrukce a úpravy představují určitou komplikaci – znepříjemňují či dokonce znemožňují běžné obývání domu. Co nejrychlejší dokončení všech prací je tedy v mnoha případech prioritou číslo jedna. Dřevěná přístavba tuto podmínku rozhodně splňuje. Tento druh přístavby také umožňuje snadné a skutečně variabilní členění vnitřního, nově vzniklého prostoru na míru vašim představám či potřebám. 

Variabilitu si drží dřevěná přístavba i v jiných aspektech. Zdá se rozumné a logické doplnit dřevostavbu v případě jejího rozšíření o přístavbu ze stejného materiálu. Co ale v případě, když uvažujete o zvětšení obytné plochy klasického zděného domu? Dřevo obecně je naprosto skvělý, multifunkční, odolný a přizpůsobivý stavební materiál. Proto se ho rozhodně nemusíte bát i takto konstrukčně kombinovat se zděnými stavbami.

Řešení i pro zděné domy

Kombinovat dva typy staveb v jednu může u leckoho vyvolat obavy. Tyto pochybnosti o kvalitě dřevěné přístavby se většinou přímo vážou na předsudky obecně spojené s dřevostavbami. Je to moudré řešení z hlediska izolace? Nebudou ve spojích vznikat plísně a ve stěnách příček naopak vlhkost? Co protipožární ochrana a všechny technické nároky a požadavky? Už teď vás můžeme ujistit, že tyto strachy jsou více než neopodstatněné a většině z nich předejdete jednoduše volbou profesionální firmy, která si vezme celou realizaci na starosti. Ale pěkně popořádku.

Tak jako na zděné domy, tak i na dřevostavby jsou dnes z hlediska energetické náročnosti kladeny vysoké nároky. Nelze tedy říci, že by byl některý se způsobů výrazně horší než druhý. Aby v místech napojení nevznikaly tepelné mosty, neunikalo teplo nebo naopak nepronikala vlhkost, hodí se použít nejen kvalitní materiály, ale také rada a ruka kovaného odborníka, které se společně postarají o to, aby k žádnému ze zmíněných nešvarů nedošlo. I z hlediska protipožární ochrany se v případě dřevostaveb a dřevěných přístaveb nemusíte obávat žádných rizik – paradoxně dřevěné příčky nad těmi klasickými zdenými i v tomto ohledu vyhrávají. Poslední otazník se často vznáší nad životností dřevostaveb i jejich technologií. Jak to je? Opět se není čeho bát, pokud vsadíte na zkušené a prověřené profíky. Kvalitně, odborně a pečlivě kompletovaná a montovaná dřevostavba může s přehledem sloužit dlouhé desítky let.


Toužíte po přidání nějaké té místnosti navíc, ale rozšíření půdorysu stavby není z nějakého důvodu možné? Řešením je využití podkroví nebo rovnou nadstavba. Nadstavba se většinou týká výhradně zděných staveb, nicméně i zde vám může být technologie dřevostaveb velkým pomocníkem. Tak jako u přístavby, tak i v případě nadstavby vás ohromí skutečně až bleskurychlá realizace, která za sebou v obláčku zvířeného prachu zanechává klasické cihly a mokrou výstavbu. U té se většinou doba realizace prodlužuje vlivem tvrdnutí a prosychání jednotlivých materiálů a jejich pojiv, případně tak dodatečným zateplováním. 

Rostoucí domy

Sníte o rodinném domě, ale vaše finance vám momentálně nedovolují realizovat váš sen? Zapomeňte na kompromisy! S dřevostavbou od EasyHomes se svého vysněného domova nemusíte vzdávat ani při omezeném rozpočtu. Právě pro vás je ideální volbou tzv. rostoucí dům. O pár řádků výše jsme se vám snažili demonstrovat, jak úžasně variabilní technologie dřevostaveb je, tak proč jejího potenciálu nevyužít na maximum? Rostoucí dům vám umožní realizovat váš vysněný dům po kouscích a jednoduše tehdy, až na to budete mít. S pomocí šikovného projektanta lze navrhnout základní dům, který bude odpovídat vašim současným finančním možnostem a bude mít vše, co potřebujete k pohodlnému bydlení. Ale co je nejdůležitější, v projektu domu už bude počítáno s jeho následným rozšířením a stavba na to bude plně připravena – snadné napojení příček, rozvodů a zkrátka všeho potřebného a nezbytného. Tenhle nápad stojí za úvahu, co myslíte?

A co cena? 

Zdá se, že dřevěné přístavby jsou tou nejlepší možnou volbou, pokud uvažujete nad tím si svůj životní prostor trochu “přifouknout”. Každá sranda něco stojí. A kolik stojí “sranda” v podobě přístavby či nadstavby? Cena je vždy velice individuální a konečná částka se samozřejmě odvíjí od mnoha faktorů, mezi které například patří velikost dostavovaného prostoru, jeho členitost, specifičnost atd. S jistotou jde ale říci, že technologie dřevostaveb bude vždy finančně příznivější a tedy i dostupnější
 V EasyHomes vám rádi pomůžeme rozšířit váš domov o nové prostory. A to kompletně od A do Z! Nejen že zrealizujeme celý projekt, ale obrátit se na nás můžete i se všemi nezbytnými souvisejícími záležitostmi, jako je například zpracování projektové dokumentace a vyřízení stavebního povolení. Obraťte se na nás pro vytvoření nezávazné cenové nabídky i zodpovězení doplňujících dotazů ještě dnes!

Kam dále pokračovat: bungalovy na klíč