Free cookie consent management tool by TermsFeed

Moderní bydlení a současné domy – vzdušné prostory v kompaktním balení

Vlastní bydlení je sen, který si chce během života splnit většina z nás. Ale i pokud jste tuto metu nezahrnuli do svého inventáře životních cílů, pravděpodobně čas od času zabrousíte do rubriky zabývající se trendy moderního bydlení. Protože přece jen každý z nás chce bydlet v krásném a útulném domově, který bude takovým soukromým ostrovem klidu a pohody v dnešním někdy až příliš bláznivém světě. Zapomeňme teď na chvíli na krátkodobé trendy v podobě módních barev či opravdu stylových interiérových doplňků. Zajímají vás skutečné trendy, které se doslova otiskly do podoby dnešních interiérů, rozhýbaly současné prostory a tvoří to, co označujeme za moderní bydlení? V tom případě jste tady správně.    

Bouráme hranice

Bourání hranic – zní to rebelsky, že? Ale design a architektura v sobě vždycky měly špetku rebelie a snažily se pokořovat doposud stanovené hranice. Ať už jde o odvážné kombinování barev či materiálů nebo i boření hranic prostoru a tvaru. Doby staveb velkých rodinných domů či spíše sídel jsou pryč. Přemýšlet o bydlení ve velkém a honosném dnes nahradilo spíše malé bydlení s o to více sofistikovanějším řešením vnitřního uspořádání a jednoduchém vizuálu. Svou roli v tom jistě sehrála nabídka menších stavebních pozemků i odklon od společného soužití několika generací, ale bezpochyby jsou tu i další faktory.

Jednoduše už se nechceme zavírat v bludištích stěn, ale chceme být blíž – sobě samým i okolí. Zejména druhý faktor se do podoby moderních domů promítá opravdu výrazně. I přes všechny technologické výdobytky současnosti, nebo možná právě kvůli nim, hledáme blízkost přírody kdykoliv to jen jde a krátkodobé útěky už nám často jednoduše nestačí. Mít přírodu nadosah znamená v případě bytů ideálně balkon či terasa s výhledem do klidné zeleně, u moderních domů jde o stírání hranic mezi interiérem a exteriérem. Velké okno byl začátek, prosklené dveře na terasu mezistupeň a celá skleněná stěna alfou a omegou domu současnosti. Chcete-li jít v propojování ještě dál, sáhněte při výběru podlahové krytiny po keramické dlažbě, která bude slušet vašemu interiéru a bude vhodná i pro venkovní použití. Přechod mezi interiérem a zahradou bude o to více plynulejší.

Otevřeni prostoru

Prostor – slovo, které je v dnešní době v souvislosti s bydlením skloňováno v mnoha kontextech a už jsme se o něj letmo otřeli i v předchozím odstavci. Kolik prostoru vlastně potřebujeme ke šťastnému životu a komfortnímu bydlení? Jsou důležitější metry čtvereční nebo samotné rozložení a rozvržení prostoru? Je lepší malý dům nebo velký byt? Samozřejmě, že odpověď na tyto otázky je stále silně individuální a své priority si musí ujasnit každý sám. Vlastnost, která se ovšem promítá do řešení bydlení současnosti, a to napříč otázkou ideální velikosti moderních bytů i domů, je vzdušnost. Protože tam, kde je vzdušnost, je i prostor. A to i v případě několika metrů čtverečních.

Ještě před několika lety byla každá místnost domu i bytu pevně vymezena nejen příčkami, ale i aktivitami – kuchyň pro přípravu jídel a stolování, obývací pokoj pro zábavu a ložnice pro spánek. I byt o větší velikosti mohl působit v tomto rozčlenění poměrně stísněně. V dnešních interiérech se prostory otevírají a místo toho, aby byl každý člen domácnosti zavřený sám ve svém vlastním království, dovolujeme si a chceme trávit více času společně. Odstraňujeme tedy zdi a snažíme se spojovat prostory co nejvíce to jde.

Společný prostor kuchyně a obývacího pokoje je dnes už zažitou dvojicí těšící se výrazné oblibě nejen pro svou příjemnou prostornost a útulnost. Kromě těchto vlastností se zde zabydlela také multifunkčnost a odehrává se tu většina našich každodenních aktivit a místo jednoduše pulzuje životem jeho obyvatelů. Dá se jít ale ještě dál? Samozřejmě. V případě, že váš dům má nebo plánujete více koupelen, můžete se vydat cestou moderního konceptu nekonvenčního spojení ložnice a koupelny. Ať už umístíte vanu volně do prostoru, nebo koupelnu oddělíte elegantní skleněnou stěnou, jako partneři tímto řešením získáte zcela soukromý prostor patřící výhradně jen vám, kterému nechybí intimita a nepostrádá ani styl. 

Návraty k přírodě i lehce do minulosti

Kromě spojování dříve pevně rozdělených prostrostorů a stírání hranic mezi interiérem a exteriérem se současné stavby hromadně navrací k přírodním materiálům. Dřevěné či kamenné obložení venkovních fasád, ale i dřevěné masivní podlahy a přiznané stropní trámy v interiéru. Moderní bydlení dnes v mnoha případech opouští tu chladnou a neosobní tvář minimalismu a vydává se cestou jeho skandinávské podoby. A co to znamená? Jednoduchý a vizuálně čistý základ, který umožňuje až nekonečné možnosti kombinování a skutečnou nadčasovost. Ruku v ruce s tím kráčí i důraz na výběr kvalitních materiálů, jako je masivní dřevo, beton, kámen keramické obklady a dlažba, látky a textilie s převahou těch přírodních (len, vlna, bavlna, kůže apod). 

Dobře, těm trendům se asi přece jen úplně nevyhneme. Co se barev týče, barevná paleta se drží přírodních odstínů a tlumených tónů, a to jak v případě nábytku a vybavení, tak i výmalby interiéru. Výrazně barevné zdi v tolik populárních žlutých, oranžových nebo světle zelených odstínech, které dlouho platily za odznak útulného domova a kreativního ducha pána domu už dávno ztratily své kouzlo a styl. Trendem je jednotná výmalba pro celý interiér, nebo hra a souhra ladících barevných odstínů, ve kterých se nemusíte ostýchat ani třeba těm méně tradičním jako je petrolejová, tmavě zelená či královsky modrá. 

Chcete dodat interiéru originalitu a osobitost? Divokou kartou a spojencem, který vás v případě originality nenechá na holičkách, je nábytek. Zapomeňte teď ale na nějaké současné výstřelky, pro to pravé nemusíte chodit nikam daleko. Stačí se vrátit o několik dekád zpět a čekají na vás moderní designové skvosty. Řeč je o retro nábytku české výroby, který si dokonale rozumí i s moderními koncepty bydlení. Kvalita jeho designu, razícího zejména jednoduchost linií, úspěšně prošla zkouškou času a mezi komodami, stolky a křesly si jistě najdete svého favorita i dnes. Stačí citlivý zásah v podobě nového laku či čalounění a získáte pro svůj domov stylovou ozdobu i dominantní prvek jasně prokazující, že rozpoznáte dobrý design a umíte s ním pracovat. 

Dostupnost bydlení

Plány, představy i trendy jsou jedna věc. Druhá je to, že vysněné bydlení každého z nás dostává nezřídka od reality pěkně na frak. Ať už naše touhy limitují finanční možnosti, nebo nabídka ve vybrané lokalitě, jsme nuceni dělat menší i větší kompromisy a zabývat se nejen otázkou dostupnosti, ale i  dosažitelnosti bydlení. Malý byt ve městě nebo dům se zahradou na vesnici? To jsou cenově někdy velmi srovnatelné varianty, které ale nabízejí zcela jiné možnosti nejen z pohledu vybavenosti okolí. I přes všechny tyto překážky je touha po bydlením ve vlastním stále hluboce zakořeněná a jen málo z nás si dokáže představit strávit celý život v pronajatém bytě. Existuje tedy nějaký skutečně uspokojivý kompromis?
Myšlenka dostupného vlastního bydlení se dnes dokonale snoubí v podobě moderních modulových dřevostaveb. Jsou nízkonákladové, ekologické a zároveň nabízejí i poměrně široké možnosti pro promítnutí oněch vlastních představ o vysněném bydlení. Cenou i rychlostí realizace jim klasické domy mohou jen stěží konkurovat a díky technologickému pokroku naopak dnešní dřevostavby šlapou svou kvalitou i zděným stavbám tak trochu na paty. Dřevostavby jednoznačně odpovídají svým vzhledem i fungováním principům a nárokům současného životního stylu – tedy bydlení tak akorát, navíc s možností pozdějšího rozšíření, vzdušné a prostorné, na dosah přírody a hlavně opravdu vaše.

Kamdále: katalog moderních dřevostaveb

Zaujala vás naše nabídka? Ozvěte se nám!