Free cookie consent management tool by TermsFeed

Dřevostavba svépomocí – úsporné řešení nebo cesta do pekel?

Stavba domu patří k finančně velmi náročným projektům. Asi každý, kdo si prošel takovou zkušeností by souhlasil s tím, že mnohdy stojíte před kompromisem levnější varianty provedení oproti původnímu zamýšlenému a vysněnému plánu či vzhledu. Ušetřit nějaké peníze či snížit náklady při stavbě je tedy vždycky příjemné. A ještě příjemnější je, když se můžete držet původních plánů a neslevovat ze svých nároků. Jednou z možností, která dokáže stavební náklady snížit poměrně výrazně je stavba svépomocí. Jde ale o dobré rozhodnutí i v případě montovaných dřevostaveb?

Pár trámů, OSB desek, izolační skelná vata a pár hřebíků na vrh – co je na tom těžkého? Pokud si i vy pohráváte v hlavě s touto až ďábelskou myšlenkou, pojďme se společně podívat na pár zajímavých faktů, které se  obecně vážou ke stavbě svépomocí a které by vám mohly pomoci s finálním rozhodnutím. 

Pomocná ruka se bude hodit

V dobách socialismu byla výstavba rodinného domu či chaty svépomocí běžná věc. Nyní se tento trend opět pomalu vrací. Dříve, kdy bylo více řemeslníků a obecně, ano přiznejme si to naprosto upřímně – i manuální zručnost byla na mnohem vyšší úrovni, byl tento způsob stavby poměrně snadným nástrojem, jak ušetřit peníze a splnit svou chlapskou “povinnost” v podobě postavení domu vlastníma rukama. Situace dnes je ovšem o poznání jiná. Ruku na srdce – opravdu seženete partu kamarádů, kteří nejen že budou dostatečně zruční a spolehliví a ještě k tomu ochotní přijít o víkendu? Každý má dnes svých starostí nad hlavu a volného času stále míň. Takže ani u stavby svépomocíse ve výsledku nevyhnete shánění řemeslníků.

Nebude to hned

Většina z nás chce bydlet v novém pokud možno hned. A když ne už zítra, tak aspoň co nejdříve. S vidinou snížení nákladů ovšem mnoho lidí stavějících dům opomíjí druhou stranu mince. S ušetřenými náklady v případě stavby svépomocí se většinou logicky také oddaluje datum nastěhování. Jednoduše řečeno, peníze navíc vyváží množství času stráveného prací na stavbě. Ač budete na stavbě trávit každou volnou chvilku, sami všechno nezvládnete a jste prostě závislí na pomoci najatých pracantů. Ti ovšem nebudou moci vždy, když se to vám bude hodit nebo budete potřebovat.

Je to hračka?

U stavby klasického zděného domu svépomocí se hodí zkušená ruka někoho, kdo má s postupy a celou stavbou již nějaké zkušenosti. Pokud jste v tom sami a stavbu svépomocí pojmete také jako projekt v rámci seberozvoje, počítejte s tím, že bez tvrdého studia co možná nejvíce podkladů se rozhodně neobejdete.

Ač se na první pohled zdá, že se dřevostavbou to bude o mnoho snazší, zdání tady opět klame. To, co se jeví na první pohled jako dětská stavebnice a úplná brnkačka může být i pro zkušenějšího stavitele tvrdý oříšek a z těch několika trámků, pár desek a tepelná izolace se může vyklubat pekelný hlavolam.

Jednou z předností dřevostavby je rychlost jejího postavení, ta je asi největším lákadlem všech samostavitelů. S profesionální firmou bydlíte klidně i za 90 dnů, ve svépomoci, jak jsme popsali výše, to bude jistě o poznání déle. Kutilové a stavaři samouci také zapomínají na podmínky, v nichž musí být kompletace jednotlivých dílů prováděna. 

Vlhkost je jak známo nepřítel dřeva číslo jedna. Profesionální firmy provádějí sestavení ve vyhřívaných a od vlhka izolovaných halách, tak aby došlo k dodržení co nejvyšších technologických standardů. Proto ještě než začnete se stavbou sami, rozmyslete si opravdu dobře, zda takové podmínky můžete zajistit. Komplikace v podobě navlhnutí materiálu by vás stály nemalé peníze a také další oddálení termínu nastěhování do nového.

Dřevostavby, při kterých se sestavují celé díly stěn, vyžadují také velice podrobnou znalost všech postupů, jako je třeba prolepení parozábranou. I jediná chyba či volba nevhodného materiálu může v budoucnu zapříčinit například špatnou tepelnou izolaci, zatékání či další nepříjemnosti, které vám budou nejen kazit radost z vlastního bydlení, ale opět zatěžovat rodinný rozpočet.

Finální rozhodnutí a zvážení všech pro a proti je samozřejmě na vás, ale věřte, že jsou způsoby, jak bydlet rychle, levně, bez starostí a rozhodně víc Easy než při stavbě svépomocí.  

Proto vám doporučujeme využít našich dlouholetých zkušeností a nechat celou výstavbu dřevostavby na klíč na nás, jelikož zjistíte, že vám právě peníze ušetříme a HLAVNĚ, celá rychlost stavby domu vám ušetří nemalé peníze na nájmech atd.